چگونه صدای درام ۸۰۸ کوبنده‌ای داشته باشیم؟

حتماً تاکنون روی موزیکی کار کرده‌اید که نیاز به کیکِ ۸۰۸۱ کوبنده داشته، اما دامنه بَم آن قدرت کافی نداشته و کِدِر و ضعیف باقی مانده است.

بیرون آوردن صدای ۸۰۸ از دلِ میکس، ساده‌تر از آن است که فکر می‌کنید. در ادامه روش این کار را با شما در میان می‌گذاریم.

فهمیدنِ ADSR در ۸۰۸ها

عبارت ADSR مخفف چهار کلمه Sustain ،Decay ،Attack و Release و مفهومی مهم در کار با ۸۰۸ است. تمرکز ما به‌خصوص بر روی Attack و Release خواهد بود.

به سرعتِ شروع صدا، attack می‌گویند. اَتَک سریع یعنی صدای ما بعد از نواخته شدن نُت، به‌سرعت شروع می‌شود. اتک آهسته به این معنی است که بعد از نواختن نُت، صدای ما آرام‌آرام اوج می‌گیرد و کوبندگی خاصی در ابتدای صدادهی ندارد. Release به سرعت کم شدن صدا بعد از اوج گرفتن گفته می‌شود. اگر release بیش‌ازحد کوتاه باشد، بِیس ۸۰۸ می‌تواند به صدایی شبیه کیک تبدیل شود. برای اینکه صدا آرام‌آرام محو شود و دامنه بَم را پُر کند، به یک release آهسته نیاز داریم.

اما چرا فهمیدن این دو پارامتر برای صدای ۸۰۸ ما مهم است؟

اگر صدای ۸۰۸ شما در میکس گم می‌شود، اولین جایی که باید دنبال علت بگردید، همین دو پارامتر است. attack را سریع‌تر کنید؛ این کار باید به بیرون زدن ۸۰۸ از درون میکس کمک کند. اگر این روش مؤثر نبود یا اتک در سریع‌ترین حالت ممکن بود، release را سریع‌تر کنید. اگرچه ممکن است این کار خلافِ جهتِ دست‌یابی به یک ۸۰۸ حجیم به نظر بیاید، اما از این منظر به آن نگاه کنید که با افزایش داینامیکز در صدای ۸۰۸، می‌توانید حجم صدای کلی تِرَک را بالاتر ببرید. این امر باعث می‌شود که بخش اولیه صدا از میکس بیرون زده و باقی قسمت‌های صدای ۸۰۸ در سطحی مناسب باقی بمانند.

تنظیم ولوم‌ها

اگر مطمئنید ADSR شما بی‌نقص است، اما همچنان ۸۰۸ در میکس خودنمایی نمی‌کند، ولوم ترک‌های میکس را تنظیم کنید. باقی ترک‌ها را پایین‌تر بیاورید تا ۸۰۸ فضای کافی برای شنیده شدن را پیدا کند.

مراقب باشید که تمرکزتان بر روی اولویت‌ها در میکس از بین نرود. بعضی وقت‌ها عنان کار از دست می‌رود و ۸۰۸ اختیار کل میکس را در دست می‌گیرد. چند آهنگ را به‌عنوان مرجع انتخاب کنید و با مقایسه آهنگ خود با مرجع‌هایتان، مطمئن شوید سطحِ ولومِ دامنه بَم را به‌درستی تعیین کرده‌اید.

لایه‌گذاری با کیک

اگر آزمون‌وخطا با ADSR و ولوم‌ها نتیجه ندهد، باید سراغِ لایه‌گذاری رفت.

اولین لایه‌ی پیشنهادی برای افزایش attack، اضافه کردن کیک به ۸۰۸ است. کیک‌های مدلِ ۸۰۸ و ۹۰۹ را امتحان کنید. یا می‌توانید کیک‌های درامز آکوستیک را امتحان کنید که صدای ضربه بالاتری دارند. کیکی پیدا کنید که به‌خوبی با ۸۰۸ و به‌طور کلی با موزیک شما ترکیب شود.

توجه داشته باشید که هنگام لایه‌گذاری صدا، نیازی نیست لایه‌های کمکی به‌تنهایی شنیده شوند و تنها کافیست به افزایش قدرت صدای اصلی کمک کنند.

لایه‌گذاری با سایر بِیس‌ها

اگر هیچ‌یک از روش‌های بالا نتیجه‌بخش نبود، ۸۰۸ را با صداهای بِیس دیگر لایه‌گذاری کنید. استفاده از سینت‌ هایی مانند Serum2 می‌تواند راه خوبی برای یافتن صدایی باشد که با ۸۰۸ و موزیک شما به‌خوبی ترکیب شود و کوبندگی لازم را نیز به ۸۰۸ اضافه کند.

همانطور که در بحثِ ولوم گفتیم، به کلیت موزیک گوش دهید و مراقب باشید صدای بِیس‌ها، صدای باقی سازها را کمرنگ نکند. هنگام ترکیب کردن دو بِیس، همیشه خطر به هم ریختن تناسب در موسیقی وجود دارد؛ پس حتماً از غرق شدن در جزئیات یک صدای خاص پرهیز کرده و موزیک را به‌طور کلی گوش کنید.

شما برای اینکه ۸۰۸هایتان در میکس بدرخشند، چه تدابیری اتخاذ می‌کنید؟ روش خاصی دارید که بخواهید آن را با سایرین به اشتراک بگذارید؟ لطفاً نظرات و پیشنهادات خود را زیر این مطلب یا در شبکه‌های اجتماعی با ما در میان بگذارید.


۱- ۸۰۸ نامی است که از سری درام ماشین‌های الکترونیکِ TR-808 به یادگار مانده است. اگرچه دستگاه ۸۰۸ از توان تولید صداهای درامز الکترونیک متنوعی برخوردار بود، صدایی که به تازگی باعث بازگشت این نوع درام ماشین شده، نوعی کیک با قابلیت کوک شدن است که اگر به ‌اندازه کافی کشیده شود، صدایی شبیه به بیس تولید می‌کند. بدین ترتیب، در سبک‌های زیرشاخه هیپ‌هاپ، این صدا به‌تنهایی جایگزینی برای کیک و بِیس شده است. در این مقاله، هر جا به عدد ۸۰۸ اشاره شد، منظور همین کیکِ کوک‌پذیر است. (مترجم)

۲- یا سینتی‌سایزری که از تنوع صدایی بالا و امکان ویرایش جزئیات صدا بهره‌مند باشد. (مترجم)

منبع: Splice
نویسنده: PALA
مترجم: کیان ایرجی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *