چگونه با استفاده از مترونوم ریتم‌نوازی خود را بهبود دهیم

با این ابزار کارآمد، همیشه سر ضرب باشید

تفاوت بین موزیسین‌های خوب و موزیسین‌های عالی در حس ضرب‌شناسی آنها نهفته است. مترونوم ضرب‌آهنگ را کاملاً حفظ می‌کند و هرگز خطا نمی‌کند. اگر موسیقی را به‌طور آکادمیک فرا گرفته باشید، به‌خوبی می‌دانید که تهیه مترونوم یکی از رایج‌ترین توصیه‌های آموزگاران به هنرجو‌هاست؛ اما استفاده صحیح از آن، یکی از دشوارترین کارهاست.

در این مقاله، راهنمایی‌هایی را با شما در میان می‌گذاریم که به شما کمک می‌کنند همواره سر ضرب باشید:

شنیدن و گوش کردن

بسیاری از نوازندگان، صدای مترونوم را می‌شنوند و فکر می‌کنند که شنیدن همان گوش کردن است. گوش کردن نیازمند تلاش از سوی ماست، در حالی که شنیدن به‌صورت ناخودآگاه اتفاق می‌افتد. به آنچه می‌شنوید توجه کنید و با دقت به آن گوش کنید.

ریتم را احساس کنید

تصور کنید هر بار که صدای ضربه مترونوم را می‌شنوید، کسی با دست روی شانه شما می‌زند. این کار کمک می‌کند که ارتباط بهتری با ضرب و زمان‌بندی صدای مترونوم ایجاد کنید.

خود را جای مترونوم بگذارید

بگذارید قضیه را معکوس کنیم و فرض کنیم شما آن کسی هستید که صدای مترونوم را ایجاد می‌کند. هر بار که صدای مترونوم را می‌شنوید، مضراب را از بالا به پایین حرکت دهید و تصور کنید که حرکت دست شما صدای مترونوم را ایجاد می‌کند. اگر این همزمانی به نظر شما واقعی نیامد، حرکت خود را به گونه‌ای با صدا هماهنگ کنید که حرکت دست و صدای مترونوم کاملاً بر هم منطبق باشند.

کار کردن با مفاهیم بالا در هنگام گوش کردن به صدای مترونوم کمک می‌کند که فهم بهتری از ریتم و حس قوی‌تری نسبت به زمان پیدا کنید. سر ضرب نواختن یکی از راه‌هایی است که صدای ساز زدن شما را حرفه‌ای‌تر می‌کند.

منبع: وب‌سایت Fender
نویسنده: Nick Stoubis
مترجم: کیان ایرجی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *