۳ راهنمایی برای برطرف کردن حجم بیش‌از‌حد وکال

میکس وکال

وُکالی که حجم آن بیش‌از‌حد باشد، دارای انرژی مازاد در فرکانس‌های پایین است و برق و جلای لازم برای جلوه کردن در میکس و «سوار شدن» بر آهنگ را ندارد. برای برطرف کردن این مشکل، سه راهنمایی را با شما در میان می‌گذاریم.

حجم بیش‌از‌حد وکال، نتیجه‌ی انرژی اضافه در طنین فرکانس‌های ۲۵۰ تا ۹۰۰ هرتز است. همچنین این دامنه‌ی فرکانسی جایی است که بدنه‌ی صدای خواننده در آن قرار می‌گیرد؛ در نتیجه، برقراری تعادل در این دامنه، می‌تواند کمی دشوار باشد. بهتر است در مرحله‌ی ضبط، از ایجاد حجم بیش‌ازحد جلوگیری کنیم؛ اما می‌توان این مشکل را در میکس نیز برطرف کرد.

۱. میکروفون و اتاق مناسب را برای ضبط انتخاب کنید

صدای خواننده را با چند میکروفون مختلف ضبط کنید و میکروفونی را انتخاب کنید که بیشتر با صدای خواننده هماهنگی دارد. اگر خواننده صدایی بم دارد، صدای او با میکروفونی که فرکانس‌های دامنه‌ی میانی آن بارزتر هستند، همخوانی بیشتری دارد تا با میکروفونی که فرکانس‌های بم را تقویت کرده و مشکل را شدیدتر می‌کند. ضمناً موقعیت‌های مکانی مختلف را نیز برای ضبط امتحان کنید. ترجیحاً در جایی ضبط کنید که بازگشت صدای بیش‌ازحد نداشته باشد و حجم مازاد فرکانس‌های بم را تقویت نکند.

۲. برش‌های اکولایزر بر روی وکال

ضرورت ندارد که از دقیق‌ترین اکولایزر برای از بین بردن حجم مازاد وکال استفاده کنید. سعی کنید از اکولایزری با صدای موسیقایی‌تر مانند Scheps 73 برای کاهش گین فرکانس‌های ۲۵۰ الی ۹۰۰ هرتز استفاده کنید. با جابجا کردن یک باند اکولایزر با پهنای کم، فرکانس‌هایی که مشکل‌ساز هستند را پیدا کنید. ابتدا حلقه‌ی خارجی دور باند اکولایزر را بر روی عدد ۰.۳۶ یا ۰.۷ قرار داده و سپس با چرخاندن پیچ اصلی برخلاف جهت عقربه‌های ساعت، سطح دامنه‌ی فرکانسی مورد نظر را کاهش دهید.

همچنین می‌توانید از افزایش یا کاهش دامنه‌ی فرکانس ۱۰۰ هرتز در اکولایزر Puigtec EQ استفاده کنید که یک نوع باند اکولایزر طبقه‌ای ایجاد می‌کند و به‌طور همزمان بدنه‌ی صدا را تقویت کرده و از حجم مازاد فرکانس‌های بم در صدای خواننده می‌کاهد.

۳. استفاده از برش‌های سایدچین با اکولایزر دینامیک بر روی خروجی گروهی

اگر وکال شما به‌تنهایی صدای مناسبی دارد اما در قالب میکس حجم بم مازاد از خود نشان می‌دهد، می‌توانید حجم صدای سازهای دیگر را در دامنه‌ی ۲۵۰ تا ۹۰۰ هرتز کم کنید. تجمع فرکانس‌ها در این دامنه ممکن است به بد جلوه کردن صدای خواننده منجر شود.

می‌توانید از یک اکولایزر دینامیک مانند F6 Floating Band Dynamic EQ برای کاهش گین فقط در زمان پخش وکال استفاده کنید. اکولایزر را بر روی خروجی گروهی سازهای دیگر قرار داده و از یک باند اکولایزر با پهنای متوسط استفاده کنید. ورودی سایدچین اکولایزر را به خروجی کانال وکال وصل کرده و سطح دامنه را کاهش دهید. سپس فرکانس باند مورد نظر را در دامنه‌ی ۲۵۰ الی ۹۰۰ هرتز حرکت دهید تا جایی که کاهش حجم مازاد وکال را حس کنید؛ این همان نقطه‌ی مورد نظر برای کاهش فرکانس است و می‌توانید باند اکولایزر را در همین قسمت قرار دهید.

منبع: وب‌سایت Waves
مترجم: کیان ایرجی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *