راهنمای تمیز کردن سنج (سیمبال)

راهنمای تمیز کردن سنج (سیمبال)

سنج (سیمبال) یکی از اجزای اصلی درام ست است و هر درامری با آن سر و کار دارد. برخی از درامرها، سنج‌هایی با ظاهر نو و صدای روشن و برخی دیگر، سنج‌هایی با ظاهر کهنه و صدای تاریک را ترجیح می‌دهند. این امر کاملاً سلیقه‌ای است و درست و غلط در آن معنا ندارد؛ اما در این مطلب کوتاه، نحوه تمیز کردن سنج و نکات ضروری مربوط به آن را با شما در میان می‌گذاریم تا در صورتی که به دسته اول تعلق دارید، سنج‌های ارزشمند خود را تمیز کنید

تمیز و پولیش کردن سنج

تولیدکنندگان سنج همیشه یک پوشش مخصوص را روی سنج‌ها، به‌خصوص روی سنج‌هایی با فینیش‌‌ براق (brilliant)، اعمال می‌کنند تا جلوی تجمع آلودگی و زنگ‌‌زدگی سنج را بگیرند. این پوشش مخصوص به‌طور طبیعی و با استفاده مکرر از سنج، از بین می‌رود. زمانی که پوشش به‌طور کامل از بین برود، دیگر هیچ لایه محافظی از سنج در برابر آلودگی یا روغن دست نوازنده محافظت نمی‌کند و این امر به مرور زمان موجب زنگ زدن سنج می‌شود.

با زنگ زدن سنج، فرکانس‌های بالا کاهش می‌یابند و در نهایت، صدای تاریک‌تری از سنج دریافت می‌کنید. البته این امر به‌خودی‌خود ناخوشایند نیست و در برخی از سبک‌های موسیقی مانند جز و کلاسیک راک، چنین شخصیت صوتی می‌تواند با کلیت موسیقی سازگاری بسیار خوبی داشته باشد. با این حال، اگر از یک سنج با فینیش براق استفاده می‌کنید و دوست دارید ظاهر درخشان و براق آن حفظ شود و به‌علاوه، صدای سنج شما میکس را بشکافد و به‌خوبی خود را نشان دهد، باید آن را به‌طور مرتب تمیز و پولیش کنید. در ادامه، به نکاتی برای انجام این کار اشاره می‌کنیم.

تمیز کردن سنج بدون استفاده از مواد مخصوص

بسیاری از افراد، «تمیز کردن» و «پولیش کردن» را مترادف یکدیگر می‌دانند؛ ولی در واقع چنین نیست. در مرحله تمیز کردن، تلاش می‌کنیم که از شر آلودگی‌هایی چون اثر انگشت و گرد و خاک خلاص شویم؛ اما پولیش کردن معمولاً نیازمند یک تمیزکننده خاص و صرف وقت و انرژی بیشتر است:

۱- پس از هر بار استفاده از سنج، به کمک یک دستمال میکروفایبر، آثار انگشت، چربی و … را با دقت پاک کنید.

۲- اگر با لکه‌ای مواجه هستید که با دستمال خشک پاک نمی‌شود، از اندکی صابون و آب گرم استفاده کنید. اما توجه کنید که باید سریعاً سنج را خشک کنید؛ زیرا به‌خوبی می‌دانید که فلز و رطوبت اصلاً با هم سازگار نیستند و بی‌دقتی در این مرحله می‌تواند عواقب ناگواری داشته باشد.

۳- زمانی که سنج را با دست حمل می‌کنید، آن را از لبه بگیرید و به هیچ وجه آن را با انگشتان خود نگیرید. اگر به‌صورت ناخواسته چنین اتفاقی رخ داد، سریعاً سنج را با دستمال خشک تمیز کنید.

Basic cleaning

تمیز کردن سنج با استفاده از مواد مخصوص

نکته مهم: از پولیش سنج فقط بر روی سنج‌‌هایی با فینیش brilliant (براق) استفاده کنید. اگر سنج شما دارای فینیش traditional (سنتی) است، فقط با استفاده از یک دستمال میکروفایبر و در راستای شیارها، آن را تمیز کنید.

در ادامه به چند نکته ساده و سودمند اشاره می‌کنیم که به حفظ ظاهر نو و زیبای سنج کمک می‌کنند. بد نیست در اینجا به یک نکته مهم اشاره کنیم: شما می‌توانید از تمیزکننده سنج مکرراً استفاده کنید، اما استفاده مکرر از پولیش را به هیچ وجه توصیه نمی‌کنیم. در مواد پولیش (و موادی که ترکیبی از پولیش و تمیزکننده هستند)، ساینده‌هایی وجود دارند که ممکن است به سطح سنج آسیب جدی بزنند و بر صدای آن تأثیر منفی شدیدی بگذارند.

۱- پیشنهاد می‌کنیم از تمیزکننده‌ای استفاده کنید که توسط یک کمپانی معتبر در عرصه مواد تمیزکننده سنج ساخته شده باشد. استفاده از تمیزکننده‌های خانگی می‌تواند منجر به آسیب یا تغییر رنگ سنج شود و به هیچ وجه استفاده از آنها را توصیه نمی‌کنیم.

۲- قاعده کلی این است که تمیزکننده سنج را روی یک دستمال میکروفایبر بریزید و سپس دستمال را در راستای شیارهای سنج، روی آن بکشید. یک نوک انگشت از ماده تمیزکننده سنج کافیست و نباید بیش‌ازحد از این ماده استفاده کنید. اگر دوست دارید لوگوی شرکت سازنده روی سیمبال باقی بماند، اصلاً از پولیش روی آن استفاده نکنید؛ زیرا لوگو را از بین می‌برد و جوهر آن را پخش می‌کند و ظاهر نامطلوبی بر جای می‌گذارد.

۳- با استفاده از یک دستمال میکروفایبر تمیز و خشک، باقیمانده ماده تمیزکننده را از روی سنج پاک کنید. حتی می‌توانید سنج را به‌سرعت زیر آب گرم بگیرید و سپس با نهایت دقت خشک کنید تا مطمئن شوید که ماده مورد نظر به‌طور کامل از سطح ساز پاک شده است.

منبع: Sweetwater

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *