۴ ترفند برای اجرای آسان‌تر تکنیک بند در نوازندگی گیتار آکوستیک

۴ ترفند برای اجرای آسان‌تر تکنیک بند در نوازندگی گیتار آکوستیک

یکی از بزرگترین وجوه تفاوت میان نوازندگی گیتار الکتریک و گیتار آکوستیک، نیروی مورد نیاز برای خم کردن سیم‌های این دو نوع از گیتار و اجرای تکنیک بند (bend) است. یک گیتار آکوستیک معمول، سیم‌هایی با گِیج حداقل ۰٫۱۳ دارد؛ در حالی که حداقل گیج معمول در سیم‌های یک گیتار الکتریک، به شکلی واضح کمتر و در حدود ۰٫۱۰ است. اما بیشترین تفاوت گیج در میان سیم‌های گیتار آکوستیک و گیتار الکتریک، در سیم D آنهاست. این سیم در گیتارهای آکوستیک، ضخامتی بسیار بیشتر نسبت به همین سیم در گیتارهای الکتریک دارد و حتی اجرای بند‌های ساده همانند بند‌های قطعه Johnny B. Goode را نیز به کاری بسیار دشوارتر تبدیل می‌کند. اگر به نوازندگی با گیتار الکتریک تسلط و عادت داشته باشید و به‌تازگی به سراغ نوازندگی گیتار آکوستیک رفته باشید، این تفاوت مطمئناً برای شما چشمگیر خواهد بود و اجرای تکنیک بند را به کاری چالش‌برانگیز تبدیل خواهد شد.

در این مطلب، قصد داریم چهار ترفند را به شما آموزش دهیم که با استفاده از آنها، بند کردن با گیتار آکوستیک برایتان بسیار آسان‌تر خواهد شد.

از سیم‌هایی با گیج کمی پایین‌تر استفاده کنید

خم کردن سیم‌هایی که ضخامتی کمتر دارند، مسلماً آسان‌تر از اجرای تکنیک بند با سیم‌هایی ضخیم‌تر است و به نیرو و تمرکزی کمتر نیاز خواهد داشت. نصب سیم‌های نایلونی بر روی گیتار آکوستیک نیز راهی دیگر برای تسهیل اجرای تکنیک بند است؛ زیرا این نوع از سیم، بسیار آسان‌تر از سیم‌های فلزی خم می‌شود. اما باید در نظر داشته باشید که این نوع از سیم، نیاز به کمی زمان برای جا افتادن بر روی ساز دارد و اگر بلافاصله پس از نصب آن بر روی گیتار آکوستیک، به بند کردن با آنها بپردازید، مطمئناً یا آنها را پاره خواهید کرد و یا کوکشان را بر هم می‌زنید.

سیم‌های فلزی نازک‌تر، تنی نحیف‌تر و ضعیف‌تر را در گیتار شما حاصل می‌کنند. پس پیشنهاد می‌کنیم اگر قصد دارید تکنیک بند را به‌دفعات در نوازندگی خود اجرا کنید، یک ست سیم ترکیبی تهیه کنید که سه سیم بالای آن گیجی کمتر و سه سیم پایینی آن گیجی معمول دارند. در اکثر قطعات موسیقی، بند تنها در سه سیم بالایی گیتار انجام می‌شود و به همین دلیل، این ست سیم می‌تواند علاوه بر تسهیل نوازندگی برای شما، تنی متوازن را نیز برای گیتارتان رقم بزند و باعث ضعیف شدن صدای آن نشود. همچنین می‌توانید تنها سیم دوم و سوم ساز خود را با نمونه‌هایی با گیج کمتر تعویض کنید تا تأثیر ضخامت پایین‌تر سیم بر روی تن ساز خود را به حداقل برسانید. اما اگر می‌خواهید تن قوی گیتار خود را به شکلی کامل حفظ کنید و یا قصد دارید تکنیک بند را با استفاده از سیم‌های پایینی گیتار خود اجرا کنید، راه‌های دیگری برای تسهیل اجرای این تکنیک برای شما وجود دارد.

۴ ترفند برای اجرای آسان‌تر تکنیک بند در گیتار آکوستیک

از گیتاری با طول اسکیل پایین‌تر استفاده کنید

طول اسکیل پایین‌تر در گیتار آکوستیک باعث می‌شود که سیم‌های آن کششی کمتر داشته باشند و نرمی بالاتری در زیر انگشتان شما داشته باشند. برای مثال، گیتارهای ۰۰۰ شرکت مارتین (Martin) بدنه‌ای کاملاً مشابه با گیتارهای OM این شرکت دارند؛ اما طول اسکیل آنها به شکلی محسوس متفاوت است. مدل OM طول اسکیل استانداردی معادل با ۲۵.۴ اینچ دارد؛ در حالی که این طول در مدل ۰۰۰ در حدود نیم اینچ کوتاه‌تر و معادل با ۲۴٫۹ اینچ است. این تفاوت جزئی در طول اسکیل باعث می‌شود که این دو گیتار حس نوازندگی کاملاً متفاوتی را ارائه کنند و مدل ۰۰۰، نوازندگی بسیار آسان‌تری را برای گیتاریست رقم بزند. یکی از دلایلی که اریک کلپتون (Eric Clapton) می‌تواند با گیتار آکوستیک Martin 000-28EC خود و با تسلطی شگفت‌انگیز به نوازندگی در سبک بلوز بپردازد نیز همین طول اسکیل پایین است. البته که کلپتون یکی از ماهرترین گیتاریست‌های تاریخ است و احتمالاً او با گیتاری متفاوت نیز می‌توانست با همین مهارت و ظرافت به نوازندگی بپردازد! اگر نگاهی به نوازندگی گیتاریست‌های قدیمی‌تر در سبک بلوز بیندازید نیز متوجه خواهید شد که بسیاری از این هنرمندان، از گیتارهایی کوچک با طول اسکیل‌هایی پایین برای نوازندگی در این سبک استفاده می‌کرده‌اند. برای مثال، می‌توان به گیتار آکوستیک Gibson L-1 نوازنده مشهور بلوز، رابرت جانسون (Robert Johnson) اشاره کرد که در چندی از تصاویر او نیز در دستانش دیده می‌شود.

گیتاری با فرت‌های کمتر را به کار بگیرید

بسیاری از گیتارهای آکوستیک قدیمی، تنها ۱۲ الی ۱۳ فرت بر روی دسته خود داشتند. در چند سال اخیر نیز این دسته از گیتارهای آکوستیک در میان گیتاریست‌ها به محبوبیتی مجدد دست یافته‌اند.

این گیتارهای آکوستیک قدیمی، تنی قوی و منحصربه‌فرد دارند و اجرای تکنیک بند با آنها نیز به لطف دسته کوتاه‌ترشان، بسیار آسان است. کت‌فیش کیث (Catfish Keith) یکی از گیتاریست‌های مشهوری است که در نوازندگی خود به‌کرات از تکنیک بند استفاده می‌کند و تمامی انواع این تکنیک را در نوازندگی خود اجرا می‌کند. گیتار سیگنچر کیث، یعنی Santa Cruz Catfish Special، یک ساز کوچک با تنها ۱۳ فرت و طول اسکیلی کوتاه است که اجرای تکنیک بند را برای او تسهیل می‌کند. او از سیم‌های Santa Cruz Low Tension Parabolic Strings بر روی گیتار خود استفاده می‌کند و آنها را در نت‌هایی پایین‌تر از نت استاندارد کوک می‌کند. کت‌فیش می‌گوید زمانی که از یک گیتار کوک‌شده در الگوی استاندارد استفاده می‌کند، سیم‌های ساز در زیر انگشتان او بیش‌ازحد سخت هستند و خم کردن آنها برای او دشوار است. به همین دلیل نیز او هیچ‌گاه گیتارهای خود را در الگوی کوک استاندارد کوک نمی‌کند.

۴ ترفند برای اجرای آسان‌تر تکنیک بند در گیتار آکوستیک

سیم‌های گیتار خود را در نت‌هایی پایین‌تر از الگوی استاندارد کوک کنید

یکی از مزایای الگوهای کوک غیرمعمول که کمتر به آن پرداخته می‌شود، تسهیل بند کردن سیم‌ها در آنهاست. اکثر کوک‌های دست باز غیراستاندارد رایج همانند DADGAD ،Spanish G و Vestapol D، نت‌هایی پایین‌تر از الگوی کوک استاندارد EADGBE دارند و برای کوک کردن ساز در این الگوها، باید سیم‌های گیتار را کمی شل کنید. همین امر نیز باعث کشش کمتر سیم‌ها بر روی ساز، نرم‌تر شدن ساختار آنها و در نتیجه، آسان‌تر شدن اجرای تکنیک بند با استفاده از آنها می‌شود. اما کاری که کت‌فیش کیث با گیتار خود می‌کند، ساده‌ترین راه تغییر کوک گیتار از الگوی معمول، یعنی کاهش کوک تمامی سیم‌ها به میزانی برابر است. کاهش کوک هر سیم در گیتار آکوستیک حتی به میزان نیم پرده نیز راهی بسیار عالی برای تسهیل تکنیک بند است. این که ساز شما به میزان یک فرت صدایی بم‌تر از گیتارهای استاندارد تولید می‌کند، می‌تواند در اجراهای گروهی برای شما چالش‌برانگیز و مشکل‌ساز شود؛ اما در زمان تک‌نوازی، این امر نیز برای شما به‌مرور عادی می‌شود. اما اگر کوک هر سیم گیتار خود را به میزان یک پرده کاهش دهید، ترکیب‌های نتی موجود در فرت‌بورد به همان شکل الگوی کوک استاندارد باقی خواهند ماند و علاوه بر رقم زدن تنی بم و قوی برای گیتار خود، می‌توانید سیم‌های آن را نیز به شکلی بسیار آسان‌تر بند کنید.

این کوک ساده خصوصاً با سیم‌های ضخیم‌تر نتیجه‌ای بسیار خوشایند به دنبال دارد؛ زیرا حس نوازندگی گیتار توازنی بسیار ایده‌آل به خود می‌گیرد و تن گیتار نیز بسیار قدرتمند خواهد شد. نوازندگی گروهی با این الگوی کوک نیز بسیار آسان است؛ زیرا نت‌های مورد نظر شما، همگی تنها در دو فرت جلوتر به شکل قبل قابل دسترسی هستند و در صورت نیاز نیز می‌توانید یک کاپوی گیتار بر روی فرت دوم ساز خود قرار دهید تا تمامی نت‌های عادی به‌آسانی به شکل دست باز در دسترس شما قرار گیرند.

امیدواریم این نکات به شما در اجرای آسان‌تر و دقیق‌تر تکنیک بند بر روی گیتار آکوستیک کمک کرده باشند و انگیزه شما را نیز در یادگیری نوازندگی گیتار افزایش دهند. پیشنهاد می‌کنیم در پله‌های بعدی، خودتان ست‌های سیمی متشکل از انواع سیم با گیج‌های مختلف تشکیل دهید، گیتارهایی متفاوت با مشخصات فنی مختلف همچون طول اسکیل‌های گوناگون را مورد آزمایش قرار دهید و الگوهای کوک مختلف را نیز بر روی آنها امتحان کنید. فراموش نکنید هر کاری که به شما در نوازندگی آسان‌تر کمک می‌کند، کاری صحیح است و می‌تواند باعث خلاقیت و تسلط بالاتر شما در نوازندگی گیتار شود.

آیا شما با استفاده از گیتار آکوستیک به اجرای تکنیک بند می‌پردازید؟ در این صورت، چه تدابیری را برای تسهیل انجام آن اندیشیده‌اید و آیا این ترفندها برای شما مفید بوده‌اند؟ نظر خود را در بخش پایینی همین مطلب، با ما و مخاطبین گیتار ایران در میان بگذارید.

منبع: GuitarPlayer
نویسنده: Jimmy Leslie
مترجم: امیر تولی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *