یادگیری نوازندگی درامز چقدر زمان نیاز دارد؟

آموزش درامز

در زمان شروع یادگیری درامز، گیتار یا هر ساز دیگری، ممکن است از خود بپرسید که یادگیری آن ساز چقدر طول می‌کشد؟

مدت زمان لازم برای یادگیری یک ساز تا حد زیادی به علاقه و اراده فرد و زمانی که در روز به تمرین آن اختصاص می‌دهد بستگی دارد؛ اما می‌توان گفت که به‌طور میانگین، هنرجویان ساز درامز می‌توانند در عرض دو سال به حدی قابل قبول از مهارت نوازندگی برسند.

در این مقاله، مدت زمان لازم برای یادگیری درامز را با توجه به هدف و سطح مورد نظر شما در مهارت نوازندگی دسته‌بندی کرده‌ایم و به نکاتی در مورد هر کدام از آنها اشاره می‌کنیم.

آموزش درامز

نوازندگی درامز برای سرگرمی

داشتن یک درام کیت در خانه می‌تواند امری بسیار جذاب باشد؛ اما اگر نواختن آن را بلد نباشید، این ساز به یک وسیله تزئینی بزرگ در اتاق بدل خواهد شد.

نواختن درامز تنها برای سرگرمی کاری نسبتاً آسان است و یادگیری آن نیازمند زمان زیادی نیست؛ به‌طوری که برای آموختن نحوه در دست گرفتن چوب‌های درام و نواختن یک ریتم ساده تنها در حدود نیم ساعت زمان نیاز خواهید داشت. اما اگر قصد دارید پا را کمی فراتر بگذارید، ریتم‌هایی کمی پیچیده‌تر بیاموزید و سرعت و فواصل آنها را هنگام نواختن حفظ کنید، نیازمند حدود سه ماه تمرین مستمر با مترونوم خواهید بود.

عناصری مهم برای شروع یادگیری نوازندگی درامز وجود دارند که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم:

هماهنگی

در گام اول باید نحوه در دست گرفتن چوب‌های درام، ضربه زدن به اجزای درام به وسیله چوب‌ها و هماهنگی دست‌ها را بیاموزید. دو مهارت اول در یک جلسه کلاس و یا با تماشای تنها یک ویدیوی آموزشی قابل دستیابی هستند؛ اما ایجاد هماهنگی میان دو دست نیازمند کمی تمرین است.

ریتم

پس از یادگیری مهارت‌های پایه در نوازندگی درامز، به سراغ یادگیری چند ریتم ساده بروید. تنها کمی جستجو نیاز است تا چندین ریتم محبوب و ساده پیدا کنید که یادگیری آنها برای یک نوازنده مبتدی بسیار آسان است. پس از یادگیری ریتم‌های پایه، آرام آرام به سراغ ریتم‌های پیچیده‌تر بروید.

ضرب

یکی دیگر از مهم‌ترین شاخصه‌ها در نوازندگی درامز، حفظ ضرب است که با استفاده از مترونوم هنگام تمرین می‌توانید یادگیری آن را برای خود تسهیل کنید.

پس از مدتی تمرین با مترونوم، سعی کنید تا جایی که می‌توانید ضرب نوازندگی خود را حفظ کنید و با تمرین، بر زمان آن بیفزایید. به مرور زمان می‌توانید تمپوی نوازندگی خود را نیز تغییر دهید تا تمرین را به عملی جذاب‌تر تبدیل کنید.

نواختن درامز

نواختن درامز همراه با موسیقی

پس از یادگیری موارد پایه در نوازندگی درامز، حتماً مایل خواهید بود که همراه با آهنگ‌های مورد علاقه خود بنوازید. با احتساب پنج بار تمرین در هفته، یک نوازنده با استعداد و اراده متوسط می‌تواند با گذشت حدود شش ماه از شروع یادگیری خود، همراه با موسیقی به نواختن درامز بپردازد.

نکات زیر می‌توانند به شما در پروسه یادگیری نواختن درامز همراه با موسیقی کمک کنند:

حفظ ضرب

با نواختن یک ضرب ثابت بر روی یک قطعه موسیقی، می‌توانید تمرکز و توان خود را در نوازندگی افزایش دهید.

احتمالاً از شروع یادگیری خود تا به حال حفظ ضرب را تمرین کرده‌اید؛ اما تمرین این مهارت با ریتم‌های مختلف و بر روی یک موسیقی، تجربه‌ای متفاوت خواهد بود.

ریتم‌های استاندارد

نواختن ریتم‌های استاندارد یک موسیقی را به‌صورت مستمر تمرین کنید.

می‌توانید با متوقف کردن موسیقی در حال پخش، زمانی را برای تمرین ریتم یک بخش از آن اختصاص دهید و با درک و نواختن درست آن، موسیقی را دوباره پخش کنید و همراه با آن شروع به نواختن کنید.

پاساژها

پاساژ (drum fill) دو بخش موسیقی را به یکدیگر متصل می‌کند؛ به همین دلیل نیز تمرین پاساژها و یادگیری نواختن آنها اهمیت زیادی دارد.

یادگیری نواختن درامز چقدر زمان نیاز دارد

نواختن درامز بر روی استیج

اگر قصد نواختن درامز به‌صورت حرفه‌ای، همراه با گروه‌های موسیقی و در اجراهای زنده را دارید، به زمان بیشتری برای تمرین و آماده‌سازی خود نیاز خواهید داشت.

یک فرد با استعداد و اراده متوسط، نیاز به حدود سه سال زمان دارد تا بتواند نقش خود به‌عنوان یک درامر را در نوازندگی‌های گروهی و اجراهای زنده ایفا کند.

برخی از نوازندگان در زمانی کمتر از زمان مذکور به توانایی نوازندگی به‌صورت حرفه‌ای دست پیدا می‌کنند و برخی نیز به مدت زمان بیشتری نیاز دارند. اما برای اجرای زنده، یک عامل مهم‌تر از مهارت نوازندگی وجود دارد و آن هم اعتمادبه‌نفس نوازنده برای حضور در استیج و نوازندگی در کنار دیگر افراد است.

نکات زیر، پروسه آماده‌سازی شما برای تبدیل شدن به یک درامر حرفه‌ای را سرعت می‌بخشند:

تمرین مستمر

با یک ساعت تمرین در روز، می‌توانید با سرعت بیشتری مهارت‌های لازم برای نوازندگی درام به‌صورت حرفه‌ای را کسب کنید؛ اما اگر این زمان با برنامه روزانه شما تطابق ندارد، سعی کنید حداقل روزی نیم ساعت را به تمرین اختصاص دهید تا روند پیشرفتی پیوسته را تجربه کنید.

تمرکز

اگر تمرکز بیشتری بر روی هدف خود از نوازندگی و فرآیند تمرین داشته باشید، مطمئناً در زمانی کمتر تبدیل به درامری حرفه‌ای خواهید شد.

برای دستیابی به این امر، برنامه‌ای منظم برای خود تدوین کنید و با تعیین هدف‌هایی کوچک، یادگیری را به پروسه‌ای لذت‌بخش برای خود تبدیل کنید.

آرامش و اعتمادبه‌نفس

سعی کنید با استرس خود در هنگام روبرویی با جمعیت مقابله کنید؛ این امر به اعتمادبه‌نفس شما در اجرای زنده کمک خواهد کرد.

بسیاری از افراد تا سالیان سال احساس می‌کنند که آمادگی اجرای زنده را ندارند و مکرراً این کار را به تعویق می‌اندازند؛ اما اگر از محدوده امن خود خارج شوند و اولین اجرای خود را انجام دهند، ترس آنها از صحنه کمرنگ خواهد شد و می‌توانند در اجراهای بعدی با اعتمادبه‌نفسی بالاتر نقش خود به‌عنوان یک درامر را ایفا کنند. پس بهتر است نگرانی را کنار بگذارید و اولین اجرای زنده خود را انجام دهید.

یادگیری نواختن درامز

چه زمانی یک درامر می‌شویم؟

منتظر یک لحظه‌ مشخص نباشید که در آن ناگهان متوجه شوید که به یک درامر تبدیل شده‌اید! یادگیری نوازندگی درامز نیز مانند تمامی آلات موسیقی دیگر، پروسه‌ای بی‌انتهاست که ممکن است با هر بار نوازندگی، مهارتی جدید کسب کنید یا تسلطی بیشتر بر روی تکنیک‌های خود پیدا کنید. این امر حتی پس از اینکه به یک درامر باتجربه و حرفه‌ای تبدیل شوید نیز ادامه خواهد داشت.

اگر قصد دارید به یک درامر درجه یک بدل شوید، به هزاران ساعت تمرین نیاز خواهید داشت تا تسلطی کامل بر روی تکنیک‌های نوازندگی پیدا کنید و بتوانید الگوهای ریتمیک بسیار پیچیده را به آسانی بنوازید.

در پایین، به چند نکته اشاره خواهیم کرد که یک درامر، فارغ از نوازندگی و تکنیک‌های آن، باید به آنها توجه کند:

ابتکار

برخی از تجربیات تنها از طریق برقراری ارتباط با موزیسین‌های دیگر و انجام اجرای زنده قابل دستیابی هستند؛ با انجام مکرر اجراهای زنده و گروهی، به مهارت‌هایی دست خواهید یافت که در صورت بروز مشکلات فنی یا اشتباه یکی از اعضای گروه در نوازندگی، به شما کمک خواهند کرد.

حل مشکلات با راه‌حل‌های ابتکاری و توانایی وفق با شرایط دشوار اجرا، مهارت‌هایی هستند که در تمرین نوازندگی فردی به دست نخواهند آمد و با گذر زمان و افزایش تجربه شما به‌عنوان یک درامر در اجراها و در کنار دیگر موزیسین‌ها کسب می‌شوند.

استفاده از لوازم الکترونیکی جدید

فناوری‌های جدید، موقعیت‌هایی بی‌شمار برای کسب تجربه ایجاد می‌کنند.

درام‌های الکترونیک، درام پدها و دیگر گجت‌ها می‌توانند باعث کشف روش‌هایی جدید برای نوازندگی شوند و در دستیابی به صداها و تکنیک‌های منحصربه‌فرد به نوازنده کمک کنند.

به‌کارگیری تکنیک‌های جدید

شما می‌توانید پس از کسب مهارت کافی در نوازندگی، تکنیک‌ها و روش‌هایی جدید در نوازندگی درامز را آزمایش کنید.

درامرهای معروف و تکنیک‌های نوازندگی آنها می‌توانند منابع الهام بسیار خوبی برای شما باشند. حتی می‌توانید با به‌کارگیری خلاقیت خود، تکنیک‌ها و روش‌هایی نوین در نوازندگی درامز خلق کنید و ساز خود را به روش خود بنوازید.

شاید در ادامه این مسیر، تکنیک یا اثری منحصربه‌فرد خلق کنید که طرفدارانتان را متحیر کند و نام شما را در دنیای درامز زنده نگه دارد.

یادگیری درامز

جمع‌بندی

در نهایت امر، مدت زمان مورد نیاز برای یادگیری درامز، به هدف و تلاش شما در این زمینه بستگی خواهد داشت.

اگر قصد نوازندگی به‌صورت فردی و تنها برای سرگرمی را دارید، حدوداً سه ماه زمان نیاز خواهید داشت تا به نتایج دلخواه خود برسید. این مدت زمان در صورتی که قصد داشته باشید کمی جدی‌تر و همراه با موسیقی به نواختن درامز بپردازید، به حدود شش ماه افزایش پیدا می‌کند. اما اگر قصد نوازندگی به‌صورت حرفه‌ای را دارید، باید تا حدود سه سال به‌صورت مستمر به تمرین بپردازید.

هدفتان از یادگیری درامز هرچه که باشد، اگر به‌صورت مستمر و مداوم تمرین کنید و اراده‌ای راسخ برای دستیابی به هدف خود داشته باشید، در زمانی کمتر به آن خواهید رسید.

منبع: DRUM Magazine
مترجم: امیر تولی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *