راهنمای Burn-in یا آب‌بندی هدفون

آب‌بندی هدفون

آب‌بندی (Burn-in) عبارت است از تمرین دادن تجهیزات صوتی نو. اغلب هدفون‌ها به حداقل ۴۰ ساعت آب‌بندی نیاز دارند تا به کارکرد ایده‌آل خود برسند. هدف اصلی آب‌بندی هدفون، نرم شدن دیافراگم و وارد کردن فشار به درایور است.

بسیاری از طرفداران جدی آدیو بر این باورند که پس از burn-in، کیفیت صدای هدفون بهتر می‌شود.

هدفون را چگونه آب‌بندی کنیم؟

راه‌های مختلفی برای آب‌بندی کردن هدفون وجود دارد. شایع‌ترین روش‌ها عبارتند از پخش کردن انواع موسیقی، نویز سفید، نویز صورتی، نویز رادیو و … با ولوم متوسط.

توجه داشته باشید که آب‌بندی با ولوم بالا ممکن است باعث وارد آمدن صدمات جدی به هدفون شود.

هیچ آماری در دست نیست که نشان دهد کدام روش بهترین عملکرد را دارد. پخش کردن موسیقی یک گزینه مناسب است و در صورتی که آثاری متنوع از سبک‌های مختلف موسیقی را در اختیار داشته باشید، نتیجه خوبی نیز دارد؛ اما استفاده از تنها یک نوع موسیقی، هدفون را برای پخش کردن کل طیف فرکانسی آب‌بندی نمی‌کند.

چه مدت زمان برای آب‌بندی لازم است؟

زمان مرسوم آب‌بندی کردن هدفون در حدود ۴۰ ساعت است. بعضی از کاربران این کار را تا ۱۰۰ ساعت نیز ادامه می‌دهند؛ اما ما معتقدیم که پس از ۴۰ ساعت، هدفون شما به سطح آمادگی مناسب می‌رسد.

عده‌ای از افراد بلافاصله پس از خرید هدفون اقدام به آب‌بندی کردن آن به مدت ۴۰ ساعت پیاپی می‌کنند. این کار ممکن است چندان اصولی نباشد؛ زیرا دیافراگم یک هدفون نو کمی ضعیف است و نباید به آن فشار بیش‌ازحد وارد کرد.

بهترین کار این است که با اتصال هدفون به کامپیوتر و یا پخش‌کننده موسیقی و انتخاب ولوم متوسط، آن را پنج تا نُه روز متوالی و هر روز برای مدت ۴-۵ ساعت آب‌بندی کنیم (مثلاً در هنگام خواب یا وقتی بیرون از منزل هستیم). توجه کنید که در هنگام آب‌بندی نیازی نیست به صدای هدفون گوش کنید. پس از طی مدت زمان اشاره‌شده، هدفون شما به اندازه کافی تمرین داده شده و آماده استفاده است.

منبع: وب‌سایت JLab
مترجم: کیان ایرجی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *