آموزش گیتار: تکنیک‌های همر-آن و پول-آف

در این ویدیوی آموزشی، آیدین حسن‌زاده درباره دو تکنیک مهم همر-آن (hammer-on) و پول-آف (pull-off) صحبت می‌کند.

همر-آن و پول-آف جزو تکنیک‌هایی هستند که به‌طور گسترده در نوازندگی انواع گیتار مورد استفاده قرار می‌گیرند و هر گیتاریستی باید آنها را فرا بگیرد. در این ویدیو، آیدین ابتدا مفهوم اصطلاح لگاتو (legato) را بیان می‌کند و سپس اصول اجرای همر-آن و پول-آف را به شکلی روشن شرح می‌دهد. در نهایت نیز او یک تمرین ساده برای یادگیری بهتر این تکنیک‌ها را با ما به اشتراک می‌گذارد.

همر-آن یکی از تکنیک‌های بسیار پرکاربرد در نوازندگی گیتار الکتریک است که از طریق کوبیدن نوک یکی از انگشتان دست پرده‌گیر بر روی سیم در یک فرت مشخص اجرا می‌شود. در واقع، از طریق این کار می‌توان یک نت را بدون استفاده از پیک یا پنجه نواخت. حال چنانچه انگشت خود را با فشار از سیم جدا کنید، تکنیک پول-آف را اجرا کرده‌اید. به‌عبارت دیگر، پول-آف را می‌توان نقطه مقابل همر-آن دانست. همچنین، به اجرای بی‌وقفه و سریع این دو تکنیک بر روی دو نت مشخص، تریل (trill) گفته می‌شود.

در تبلچر، معمولاً تکنیک hammer-on با حرف H، تکنیک pull-off با حرف P و تکنیک تریل با حروف tr و یک خط مواج نشان داده می‌شود.

بد نیست بدانید که اصطلاحات hammer-on و pull-off نخستین بار توسط پیتر سیگر (Pete Seeger) در کتاب «How to Play the 5-String Banjo» برای اشاره به تکنیک‌های مذکور به کار رفتند و به‌نوعی، توسط این نوازنده و نویسنده برجسته به شهرت رسیدند. البته روشن است که این تکنیک‌ها پیش‌تر نیز توسط نوازندگان سازهای زهی مورد استفاده قرار می‌گرفتند؛ اما برای اشاره به آنها از اصطلاحاتی متفاوت استفاده می‌شد.

شایان ذکر است که شما می‌توانید از طریق بخش «آموزش» در وب‌سایت گیتارایران یا کانال آپارات گیتارایران، به مجموعه بسیار بزرگی از ویدئوهای آموزش گیتار، یوکللی، درامز و تولید موسیقی دسترسی داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *