آموزش گیتار: همه چیز درباره تبلچر گیتار

در این ویدیوی آموزشی، آیدین حسن‌زاده نحوه خواندن تبلچر گیتار را آموزش می‌دهد و علاوه بر آن، به‌طور مختصر در مورد تاریخچه و کاربرد این روش نت‌نویسی نیز صحبت می‌کند.

تبلچر (tablature/tab)، یک روش نت‌نویسی است که به نوازندگان سازهایی چون گیتار، بیس و یوکللی کمک می‌کند تا در کمال سادگی و بدون دانستن نحوه خواندن نت‌نویسی کلاسیک، قطعات مورد نظر خود را بنوازند.

در تبلچر، نت‌های قطعه موسیقی بر روی شکلی مانند صفحه انگشت‌گذاری گیتار نشان داده می‌شوند و فرت‌هایی که باید پرده‌گیری شوند، با شماره مشخص می‌شوند؛ در نتیجه، تنها با نگاه کردن به عدد و جای نت نوشته‌شده در تبلچر و گیتار خود، می‌توانید به‌آسانی آهنگ مورد نظر را بنوازید.

برخلاف آنچه تصور می‌شود، سابقه استفاده از تبلچر به چندین قرن پیش بازمی‌گردد و نخستین نمونه کشف‌شده تا به امروز، مربوط به قرن چهاردهم میلادی در اروپا و ساز بادی ارگ است. اما در دهه‌های اخیر و با محبوبیت روزافزون ساز گیتار، افراد بیشتر و بیشتری به این روش نت‌نویسی روی آورده‌اند.

مهارت خواندن تبلچر برای آموزش گیتار ضروری است. این مهارت برای کسانی که خواندن نت‌نویسی کلاسیک را بلد نیستند، اهمیت دو چندانی دارد. با وجود اهمیت بالای تبلچر، یادگیری خواندن آن اصلاً دشوار نیست و هر کسی می‌تواند به‌راحتی و با مشاهده همین ویدیوی کوتاه، این مهارت را فرا بگیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *