۷ روش ساده برای بهبود روش تمرین گیتار

۷ روش ساده برای بهبود روش تمرین گیتار

گاهی اوقات حس می‌کنید پیشرفتی در گیتار زدن شما حاصل نمی‌شود و نمی‌دانید چگونه باید پیشرفت کنید. گاهی نیز به دلیل مشغله زیاد، اختصاص یک بازه زمانی مناسب به تمرین‌ روزانه می‌تواند چالش‌برانگیز باشد. اما مأیوس نشوید؛ زیرا با انجام چند کار ساده می‌توان تمرین گیتار را لذت‌بخش‌تر و پربازده‌تر کرد. اگر از زمان تمرین خود لذت نبرید، احتمال پای‌بند بودن به آن کاهش می‌یابد. پس در این مقاله پیشنهاداتی را مطرح می‌کنیم تا بتوانید به کمک آنها، روش تمرین خود را بهبود بخشید.

۱. تنوع

تنوع

بسیاری از ما جلسات تمرینی مملو از گام و نت‌خوانی را هیجان‌انگیز نمی‌دانیم. پس به روش تمرین خود تنوع ببخشید. در ابتدا دو دقیقه گام یا آکورد تمرین کنید، سپس ۱۰ دقیقه هر چه دوست دارید بزنید و این چرخه را مجدداً تکرار کنید. این روش راهی مناسب برای فرا گرفتن نکات دشوارتر و در عین حال، تنوع بخشیدن به تمرین گیتار است.

۲. توجه به شکل بصری گام‌ها و آکوردها

تمرین گیتار الکتریک

آیا اخیراً گام یا آکورد جدیدی آموخته‌اید؟ اگر پاسخ شما مثبت است، پیشنهاد می‌کنیم که در هنگام نواختن آن به انگشتان خود نگاه کنید. شاید به نظر بدیهی بیاید؛ اما نشانه‌های بصری نیز به اندازه حس نواختن یک گام یا آکورد اهمیت دارند.

۳. شنیدن دقیق آهنگ‌ها

شنیدن دقیق آهنگ‌ها

به آهنگی که در حال آموختن آن هستید گوش کنید و نام آکوردها را همزمان با نواخته شدن آنها در آهنگ بگویید یا صفحه انگشت‌گذاری را مجسم کرده و خود را در حال نواختن قطعه تصور کنید.

در حقیقت با این کار در حال بازبینی و تحلیل آهنگ هستید تا دفعه بعد که گیتار را به دست می‌گیرید، لازم نباشد مجدداً تمام قطعه را به خود یادآوری کنید.

۴. تمرین گام‌ها در حین تماشای تلویزیون

۷ روش ساده برای بهبود روش تمرین گیتار

حتی در حین تماشای برنامه‌های تلویزیونی نیز می‌توانید مهارت خود را افزایش دهید. در این مواقع، نواختن گام‌ها و جمله‌ها بر روی گیتار آکوستیک یا گیتار الکتریکی که به آمپلی فایر وصل نیست، می‌تواند به ارتقای مهارت‌های شما کمک کند. به‌علاوه، این کار باعث می‌شود هر روز گیتار به دست گرفته و قدرت و زبردستی شما رفته‌رفته افزایش یابد.

۵. هم‌نوازی با برنامه‌های تلویزیونی

هم‌نوازی با برنامه‌های تلویزیونی

برنامه‌های تلویزیونی معمولاً دارای آهنگ هستند؛ پس می‌توانید به همراه موسیقی متن یا تیتراژ سریال مورد علاقه خود ساز بزنید.

برای این کار پیشنهاد می‌کنیم از یک گام مینور پنتاتونیک بر روی فرت اول شروع کنید و نیم‌پرده به نیم‌پرده بالا بروید تا محلی را بر روی دسته پیدا کنید که نت‌ها خوش صدا باشند؛ بدین‌ترتیب گام آهنگی که با آن ساز می‌زنید را پیدا کرده‌اید!

۶. صداسازی کمتر، نوازندگی بیشتر

صداسازی کمتر، نوازندگی بیشتر

آنقدر سرگرم جنس صدای ساز نشوید که زمان از دست شما برود. بی‌هدف گیتار زدن و جستجوی طولانی در میان صداهای پیش‌فرض مولتی‌افکت، سود چندانی برای شما ندارد. وقتی صداهای جدید را آزمایش می‌کنید، سعی کنید آکوردها و جملات جدید را هم به آنها اضافه کنید تا زمانی که صرف کار کردن با تجهیزات می‌کنید، به زمانی سودمند بدل شود.

۷. هم‌نوازی با سایرین

هم‌نوازی با سایرین

تمرین به همراه سایرین، بسیار ساده‌تر و لذت‌بخش‌تر از تمرین انفرادی است. زمانی را مشخص کنید و با یکی از دوستان خود ساز بزنید یا یک آهنگ را انتخاب کرده و آن را به همراه دیگران تمرین کنید. بدین ترتیب احتمال پای‌بند بودن به تمرین بیشتر می‌شود و می‌توانید به نوبت ریتم یا لید تمرین کرده و ایده‌های جدید را آزمایش کنید.

منبع: MusicRadar
مترجم: کیان ایرجی

One thought on “۷ روش ساده برای بهبود روش تمرین گیتار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *