راهنمای انتخاب پوست داربوکا

راهنمای انتخاب پوست داربوکا

امروزه چندین نوع پوست داربوکا (تمپو) در بازار وجود دارد که نوازندگان می‌توانند بنا بر سلیقه، نیاز و نوع ساز خود، یکی از آنها را انتخاب کنند. در این مطلب، نگاهی کوتاه به پوست‌های متداول برای داربوکا می‌اندازیم تا با آنها بیشتر آشنا شوید و راحت‌تر بتوانید گزینه متناسب با نیازهای خود را انتخاب کنید.

پوست شفاف معمولی

راهنمای انتخاب پوست داربوکا

تقریباً نود درصد از داربوکاهایی که در کشور مصر ساخته می‌شوند، از پوست شفاف معمولی (مصری) برخوردارند. این پوست‌ها از جنس پلاستیک و در دو ضخامت ۰.۳ میلی‌متر و ۰.۶ میلی‌متر تولید می‌شوند.

بزرگترین مزیت این دسته از پوست‌ها، راحتی نصب و تنظیم آنهاست. اگر به دلیل نواختن مکرر داربوکا پوست آن کمی شل شد، می‌توانید به کمک مکانیزم تعبیه‌شده در اطراف حلقه نگهدارنده پوست، آن را کمی بکشید تا سفت‌تر و محکم‌تر شود (البته توجه کنید که در این کار زیاده‌روی نکنید و پوست را پاره نکنید).

نقطه ضعف این دسته از پوست‌ها، عمر و دوام پایین‌تر آنها نسبت به نمونه‌های دیگر است. اگر هر روز ساعت‌ها به نوازندگی داربوکا می‌پردازید، باید آمادگی تعویض زودهنگام پوست ساز را نیز داشته باشید.

یک نقطه ضعف دیگر این دسته از پوست‌ها این است که از جنس پلاستیک بسیار نازک ساخته شده‌اند و هر خراش و لکه‌ای که روی آنها بیفتد، کاملاً به چشم می‌آید. اگر یک داربوکای مصری خریداری کرده‌اید و به‌محض باز کردن بسته‌بندی ساز با خراش‌ها و لکه‌هایی روی پوست ساز مواجه شده‌اید، نگران نباشید؛ زیرا بسیاری از این لکه‌ها با کشیدن یک دستمال بر روی سطح پوست برطرف می‌شوند و اگر هم برطرف نشوند، تأثیری بر صدای داربوکا نمی‌گذارند و فقط جنبه ظاهری دارند.

پوست‌های شفاف صدایی آشنا تولید می‌کنند که کاملاً برای نوازندگان داربوکا شناخته‌شده است؛ صدایی باز با ضربات «دوم» عالی. نوازندگانی که از داربوکا در مراسم و جشن‌ها استفاده می‌کنند یا بیشتر از آن برای نواختن موسیقی عربی بهره می‌برند، به این ماهیت صوتی علاقه بسیاری دارند. به‌علاوه، این نوع پوست‌ قیمت مناسب‌تری از انواع دیگر موجود در بازار دارد و تعویض آن از نظر اقتصادی به‌صرفه‌تر است.

پوست Power Beat

راهنمای انتخاب پوست داربوکا

پوست‌های Power Beat از پلاستیک مرغوب و با ضخامت ۰٫۸ میلی‌متر ساخته می‌شوند. حلقه دور این پوست بسیار محکم‌تر و دقیق‌تر از پوست‌های شفاف مصری است؛ اما انعطاف‌پذیری کمتری دارد و به همین دلیل، نصب آنها نسبتاً دشوارتر است.

یکی از بزرگترین نقاط قوت پوست Power Beat، ظاهر آن است که موجب زیبایی داربوکا می‌شود. این پوست در سه رنگ مشکی، سفید و شفاف تولید می‌شود و شما می‌توانید بنا بر سلیقه خود، یکی از آنها را انتخاب کنید. به‌علاوه، پوست Power Beat از دوام و عمر بالاتری از نمونه‌‌های مصری برخوردار است و کوک خود را به شکلی تحسین‌برانگیز حفظ می‌کند.

نقطه ضعف این نوع از پوست، دشواری نسبی نصب آن است. نوازندگانی که در زمینه تعویض و نصب پوست داربوکا بی‌تجربه هستند، ممکن است فشار زیادی به پوست، حلقه نگهدارنده یا گوشی‌های کوک بیاورند و به آنها آسیب بزنند. به‌علاوه، کوک کردن پوست Power Beat نیز نیازمند احتیاط و کمی تجربه است؛ زیرا پوست پس از نصب کاملاً کشیده شده است و اگر فرایند کوک کردن را درست انجام ندهید، ممکن است آن را پاره کنید.

به عقیده ما، پوست Power Beat صدایی بی‌نقص ارائه می‌دهد. به دلیل ضخامت این محصول (۰.۸ میلی‌متر)، ضربات «تک» و «اسلپ» صدایی گیرا تولید می‌کنند و صدای ضربه «دوم» نیز عالی است. به‌علاوه، پس از حدود یک ماه نوازندگی، صدای Power Beat از روز اول نیز بهتر می‌شود.

در صورت استفاده از این نوع پوست، شما می‌توانید داربوکا را به‌نحوی کوک کنید که صدایی عربی یا ترکی از آن دریافت کنید.

پوست Remo Fiberskyn

پوست داربوکا Remo

Fiberskyn از شرکت نامدار Remo، یک پوست با طراحی منحصربه‌فرد است که در دو رنگ سفید و قهوه‌ای تولید می‌شود. ضخامت این محصول ۰.۸ میلی‌متر است و از نظر ساختار، شباهت زیادی به پوست Power Beat دارد؛ اما صدایی تُردتر و بیسی بیشتر ارائه می‌کند. البته ممکن است که این صدا به مذاق برخی از نوازندگان خوش نیاید و به همین دلیل، پیشنهاد می‌کنیم در صورت امکان، پیش از خرید Fiberskyn، یک داربوکا با این پوست را امتحان کنید.

به‌علاوه، زمانی که انگشتان خود را روی Fiberskyn به بالا و پایین حرکت می‌دهید، صدایی تولید می‌کند که در سایر پوست‌ها وجود ندارد و برخی آن را یک مزیت می‌دانند (البته برخی از نوازندگان نیز این صدا را دوست ندارند و آن را یک عیب می‌شمارند).

در نتیجه، از مهم‌ترین مزایای پوست رمو Fiberskyn می‌توانیم به ماهیت صوتی منحصربه‌فرد آن اشاره کنیم که وجهی نو به موسیقی شما می‌بخشد. زمانی که آن را روی داربوکا نصب کنید و با دقت ساز خود را کوک کنید، صدایی کم‌نظیر دریافت خواهید کرد. بیشتر نوازندگان، رنگ قهوه‌ای این محصول را انتخاب می‌کنند؛ زیرا جلوه‌ای شبیه پوست ماهی دارد و به داربوکا ظاهری سنتی‌تر می‌بخشد.

اما هر محصولی دارای معایب مختص به خود است و Remo Fiberskyn نیز از این قاعده مستثنی نیست. نخست اینکه ممکن است اندازه Fiberskyn برای برخی از داربوکاها مناسب نباشد و حتی اگر پوست را با موفقیت نصب کنید، نتوانید آن را به‌درستی کوک کنید. به‌علاوه، کوک کردن Fiberskyn نیز برای نوازندگان مبتدی چندان ساده نیست.

در نهایت، این محصول را به نوازندگانی توصیه می‌کنیم که در جستجوی صدایی منحصربه‌فرد با ضربات «دوم» باز هستند و به ظاهر پوست داربوکا نیز اهمیت زیادی می‌دهند.

شایان ذکر است که کمپانی رمو پوست‌هایی با رنگ آبی و قرمز نیز تولید می‌کند که از نظر شاخصه‌های صوتی، بیشتر شبیه پوست Power Beat هستند.

پوست ماهی

راهنمای انتخاب پوست داربوکا

در میان پوست‌های طبیعی داربوکا، پوست ماهی و بز بسیار محبوب‌تر از سایر گزینه‌ها است. این دسته از پوست‌ها توسط سازنده داربوکای سرامیکی/سفالی روی ساز نصب می‌شوند و برای کشیدن آنها روی سطح ساز باید با استفاده از یک منبع گرمایشی مثل چراغ یا سشوار گرم شوند.

مزیت پوست‌ ماهی، فرکانس‌های بالا و طنین شگفت‌انگیز آن است. نوازندگان حرفه‌ای داربوکاهای سفالی علاقه زیادی به این نوع از پوست دارند و آن را انتخابی ایده‌آل برای ضبط و اجرای موسیقی می‌دانند. البته توجه کنید که برای دریافت بهترین صدای ممکن از پوست ماهی، باید یک داربوکای سرامیکی حرفه‌ای در اختیار داشته باشید.

اما معایب این نوع از پوست داربوکا چیست؟ نخست اینکه پوست ماهی بسیار نازک است و ممکن است در حین اجرا پاره شود. به‌علاوه، یافتن آن دشوار است و قیمت بسیار بالایی دارد. افزون بر این موارد، در مناطقی با آب و هوای خشک، احتمال پاره شدن این دسته از پوست‌ها افزایش می‌یابد.

در نهایت، می‌توان گفت که پوست ماهی برای داربوکای سفالی انتخابی کم‌نظیر است؛ هر چند که به عقیده ما، پوست بز برای صدای عربی مناسب‌تر است.

پوست بز

ساز تمپو

به نظر ما، برای یک داربوکای سرامیکی/سفالی حرفه‌ای، هیچ پوستی حریف پوست بز نمی‌شود.

نخستین مزیت پوست بز این است که شما می‌توانید یک پوست نازک یا ضخیم را بر روی داربوکای سرامیکی خود نصب کنید و بدین ترتیب، صدای مورد نظر خود را از ساز دریافت کنید. پوست بز بسیار محکم و مقاوم است و احتمال پاره شدن آن بسیار کم است. به‌علاوه، می‌توانید آن را در طیفی گسترده از رنگ سفید/زرد پیدا کنید و ظاهری شخصی‌تر به ساز خود ببخشید.

حال بیایید به معایب این محصول بپردازیم. نخست اینکه برخی از داربوکاهای سرامیکی با پوست بز بی‌کیفیت عرضه می‌شوند که تأثیری بسیار منفی بر صدای ساز دارد. از آنجا که نصب این دسته از پوست‌ها نیازمند کشیدن و گرم کردن آنها با چراغ و منابع گرمایشی مشابه است، طبیعتاً نمی‌‌توان آنها را به‌راحتی تعویض کرد و باید این وظیفه را به یک فرد متخصص بسپارید.

در کل، نوازندگان داربوکاهای سرامیکی/سفالی، پوست بز را به دیگر انواع پوست ترجیح می‌دهند و اگر یک داربوکای حرفه‌ای در اختیار داشته باشید، صدایی بی‌نظیر از آن دریافت خواهید کرد. البته اگر قصد دارید نوازندگی داربوکا را شروع کنید و هنوز به سطح حرفه‌ای نرسیده‌اید، بهتر است به سراغ یک داربوکای آلومینیومی با پوست شفاف بروید.

منبع: Arab Instruments
نویسنده: Assaf Kassel

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *