راهنمای خرید: انتخاب اولین گیتار

یکی از سؤالات رایج و اساسی والدینی که فرزند نوجوانشان قصد یادگیری گیتار را دارد، این است که کدام گیتار مناسب فرزندشان است؟ در این مطلب، نکاتی را با شما در میان می‌گذاریم که به شما کمک می‌کند تا اولین گیتار خود یا فرزندتان را انتخاب و خریداری کنید.

با وجود اینکه خرید از گیتارایران به‌صورت اینترنتی نیز ممکن است، ولی در صورت امکان، بهتر است که انتخاب و خرید خود را به‌صورت حضوری انجام دهید تا همکاران حرفه‌ای ما پس از آشنایی شخصی با نوآموز و با توجه به خصوصیات فیزیکی و شخصیتی فرزند شما، بهترین و مناسب‌ترین ساز را به او و شما معرفی کنند.

پیشنهاد می‌کنیم قبل از این‌که برای خرید به مجموعه‌ی ما مراجعه کنید، از فرزند خود بخواهید فهرستی از نوازنده‌ها و گروه‌های مورد علاقه‌اش را تهیه کند. این لیست به همکاران ما یک درک کلی از سلیقه موسیقایی فرزند شما ارائه می‌کند.

اما چه نکاتی را باید در زمان خرید گیتار مد نظر قرار دهید؟

بعد از اینکه گیتار مورد نظرتان توسط کارشناسان فروش رگلاژ، تنظیم و کوک شد به چهار نکته توجه داشته باشید:

۱- مطمئن شوید گیتار کوک خالی نمی‌کند.

گیتار را کوک کنید و مطمئن شوید که اولاً ساز کوک می‌شود و اگر کوک می‌شود صدای خوبی ارائه می‌دهد، دوم این‌که ساز کوک می‌ماند و حین نواختن از کوک خارج نمی‌شود و سوم این‌که درحالی‌که ساز کوک است، اکشن ساز صحیح است.

۲- مطمئن شوید دسته‌ی گیتار صاف و بدون کجی و انحراف است.

به دسته‌ی گیتار نگاه کنید و اطمینان حاصل کنید که از هرگونه کجی، خمیدگی و انحراف عاری باشد. دسته‌ی گیتار باید کاملاً مستقیم باشد و حین نوازندگی سیم‌ها نباید با فرت‌ها برخورد کنند و نت‌های ناخالص تولید کنند. اگر دسته‌ی گیتار گود باشد، نوازندگی را مخصوصاً برای مبتدیان دشوار می‌سازد. اگر نمی‌دانید چطور گودی دسته را چک کنید، حتماً از کارکنان حرفه‌ای فروشگاه بخواهید که دسته را برای شما چک کنند و در صورت لزوم آن را تنظیم کنند.

۳- به فاصله سیم‌ها از فرت‌بورد توجه کنید.

فاصله سیم‌ها از فرت‌بورد را اصطلاحاً “اکشن” می‌نامند. مطمئن شوید فاصله سیم‌ها از فرت‌‌بورد نه آنقدر زیاد است که برای گرفتن نت‌ها به فشار نیاز باشد و نه آنقدر کم است که نت‌ها ناخالص شنیده شوند؛ یعنی اکشن گیتار طوری باشد که بتوان به‌راحتی گیتار را تنظیم کرد. اگر سیم‌ها فاصله‌ی غیرعادی و زیادی از فرت‌بورد داشته باشند، احتمالاً باید آن ساز را فراموش کنید. البته این به معنای چشم‌پوشی از آن برند یا مدل نیست و احتمالاً تنها آن ساز دچار مشکل است.

۴- مطمئن شوید نت‌ها در تمام طول فرت‌بورد صدایی تمیز و واضح داشته باشند.

اگر صدای گیتار خوب است و ساز اکشن مناسبی دارد، چک کنید که تمام نت‌ها در طول فینگربورد صدایی مناسب و واضح داشته باشند. تمام فرت‌های گیتار باید نت‌های واضح و رسا ارائه دهند.

خرید گیتار برای اولین بار می‌تواند کمی گیج‌کننده باشد؛ دلیل آن نیز وجود گزینه‌های گوناگون و رنگارنگ و تنوع مدل‌هاست. ولی راهنمایی و مشاوره یک کارشناس حرفه‌ای می‌تواند این بخش گیج‌کننده را از سر راه بردارد و خرید گیتار را به یک تجربه‌ی لذت‌بخش بدل کند. پیشنهاد می‌کنیم که اگر ساکن تهران و شهرهای نزدیک هستید، حتماً سری به مجموعه گیتارایران بزنید و به‌صورت حضوری و با راهنمایی و مشاوره تیم حرفه‌ای ما خرید خود را انجام دهید. همکاران ما در فروشگاه‌ تهران، با کمال میل، شما را در انتخاب ساز مناسب همراهی خواهند کرد.

نویسنده : بابک آخوندی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *