معرفی گیتارهای جدید سری Electromatic توسط Gretsch

گیتار الکتریک گرچ

چندی پیش، شرکت آمریکایی Gretsch، با رونمایی از چند گیتار الکتریک جدید از سری Electromatic Double Jet، تنوع محصولات خود را گسترده‌تر کرد. البته پیش از هر چیز باید بگوییم که برخی از این گیتارها، پیش‌تر با رنگ‌هایی دیگر وارد بازار شده بودند و اکنون، با رنگ‌هایی جدید تولید شده‌اند.

از این چهار گیتار الکتریک، دو مدل به پیکاپ‌های Filter’Tron و دو مدل دیگر به پیکاپ‌های Broad’Tron مجهز شده‌اند. به‌علاوه، یکی از آنها دارای بریج Anchored Adjusto-Matic و تِیل‌پیس Bigsby و سه گیتار دیگر دارای بریج ثابت V-Stoptail هستند.

بدنه تمامی این سازها، مانند سایر اعضای سری Jet، از چوب ماهون (mahogany) و تاپ قوس‌دار آنها از چوب افرا (maple) ساخته شده است. طبق گفته گرچ، ترکیب این دو چوب، بنیان آکوستیک بسیار خوبی برای تولید صدایی غنی و کلاسیک همراه با بیسی حجیم، میدرنجی گرم و تربلی کنترل‌شده فراهم می‌کند.

دسته این سازها از چوب ماهون یا افرا و با پروفایل Thin U ساخته شده است و طراحی آن به‌نحوی صورت گرفته که دسترسی به فرت‌های نزدیک به بدنه و نوازندگی سریع تسهیل شود. بر روی این دسته، فینگربوردی از چوب Laurel با ریدیس ۱۲ اینچ، ۲۲ فرت مدیوم جامبو و اینلِی‌های Neo-Classic قرار گرفته است.

این چهار گیتار از بخش کنترلی مشابهی برخوردارند که شامل یک ناب Master Volume با مدار treble bleed، یک ناب Master Tone، دو ناب برای تنظیم ولوم پیکاپ‌ها به‌صورت مجزا و یک سوییچ انتخاب پیکاپ سه‌حالته می‌شود. بد نیست بدانید که مدار treble bleed، جلوی از دست رفتن شفافیت فرکانس‌های بالا و کدر شدن صدا در زمان کاهش ولوم را می‌گیرد.

گیتار الکتریک گرچ

اکنون بیایید نگاهی بیندازیم به رنگ‌ها و قیمت این چهار ساز جذاب.

نخستین مدل که G5232T Electromatic Double Jet FT With Bigsby نام دارد، در سه رنگ جدید سبز یشمی (Broadway Jade)، آبی (Fairlane Blue) و قرمز (Firestick Red)، با قیمت ۶۹۹ دلار به بازار عرضه شده است. همانطور که از نام این محصول مشخص است، تیل‌پیس آن توسط کمپانی بیگزبی ساخته شده است و پیکاپ‌های آن نیز از نوع Black Top Filter’Tron هستند.

گیتار بعدی، G5222 Electromatic Double Jet BT V-Stoptail است که در سه رنگ جدید مشکی، سفید و فیروزه‌ای (Ocean Turquoise) و با قیمت ۵۹۹ دلار روانه بازار شده است. G5222 به بریج ثابت و پیکاپ‌های Black Top Broad’Tron مجهز است.

دو مدل بعدی، یعنی G5232LH Electromatic Double Jet FT و G5222LH Electromatic Double Jet BT with V-Stoptail، برای نوازندگان چپ‌دست و با قیمت ۶۹۹ دلار قابل خریداری هستند. این دو گیتار الکتریک تنوع رنگ بسیار پایین‌تری از مدل‌های عادی دارند و تنها در یک رنگ تولید شده‌‌اند. G5232LH از پیکاپ‌های Filter’Tron و G5222LH از پیکاپ‌های Broad’Tron برخوردار است.

نویسنده: Sam Roche
مترجم: امیر تولی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.