ساخت یک گیتار سیگنچر جدید برای مالکوم یانگ توسط گرچ

گیتار الکتریک Gretsch G6131G-MY-RB Malcolm Young Signature Jet

کمی قبل و در ماه ژوئن، شرکت گرچ با معرفی دو گیتار سیگنچر، به استقبال تابستان رفت. یکی از این دو گیتار الکتریک، متعلق به نوازنده افسانه‌ای و یکی از مؤسسان گروه AC/DC، مالکوم یانگ بود. روز گذشته، این ساز که Malcolm Young Signature “The Beast” Jet یا به‌اختصار Red Beast نام دارد، به‌طور رسمی به بازار عرضه شد.

Red Beast که با مشاوره استیوی یانگ، برادرزاده مالکوم یانگ ساخته شده است، شبیه به گیتار Gretsch Jet مشهور مالکوم، پیش از انجام تغییرات بر روی آن است که در اولین موزیک ویدیوهای گروه AC/DC مانند It’s a Long Way to the Top نیز دیده می‌شود.

Beast، در اصل یک مدل Jet به رنگ Firebird Red بود که بعدها یانگ یک هامباکر در وسط بدنه آن نصب کرد. چندی بعد نیز وی دو پیکاپ نک و وسط آن را حذف کرد و تنها پیکاپ بریج را باقی گذاشت. همچنین رنگ قرمز ساز را از روی آن پاک کرد و Beast را به شکل فعلی آن که فینیشی نچرال دارد درآورد؛ ظاهری که اکنون برای بسیاری از موسیقی‌دوستان آشناست.

این گیتار الکتریک جدید، یک بازآفرینی دقیق از نسخه اولیه و اصلی ساز مذکور، پیش از اعمال تغییرات متعدد توسط یانگ است.

Gretsch Malcolm Young Signature Jet دارای بدنه‌ای سمی-هالو (نیمه-توخالی) از چوب ماهون (mahogany) و تاپی قوس‌دار از لمینت افرا (laminated maple) است. بدنه از دو کات‌اِوِی (cutaway) برخوردار است و یک دسته U-شکل از چوب ماهون به آن متصل شده است. این دسته میزبان فرت‌بوردی از چوب آبنوس با شعاع ۱۲ اینچ و ۲۲ فرت جامبو است. در لبه‌های فرت‌بورد، اینلِی‌هایی نفیس و جذاب به شکل نیم‌دایره وجود دارد که از مروارید مصنوعی ساخته شده‌اند. به‌علاوه، هداستاک و فرت‌بورد گیتار، به حاشیه‌کاری سفید مزین شده است که جذابیت ظاهری ساز را دوچندان می‌‌کند.

گیتار الکتریک گرچ مالکوم یانگ

از دیگر ویژگی‌های Malcolm Young Signature Jet می‌توان به بریج Adjusto-Matic با پایه آبنوس، تِیل‌پیس ویبراتو با طراحی مشابه با تیل‌پیس‌های Jet دهه شصت میلادی، تیونرهای Schaller و نات ساخته‌شده از استخوان اشاره کرد.

در بخش پیکاپ، Red Beast به سه پیکاپ هامباکر مجهز است که دو عدد از آنها از نوع TV Jones Ful-Fidelity و یک عدد نیز از نوع TV Jones Starwood است. هر یک از این پیکاپ‌ها، یک ناب ولوم مجزا دارند و یک ناب مستر ولوم نیز آنها را همراهی می‌کند.

در کنار این ناب‌های G-Arrow، سه سوییچ وجود دارد که با یکی از آنها می‌توان پیکاپ مورد نظر را انتخاب کرد و دو سوییچ دیگر نیز نقش سوییچ تُن و سوییچ استند-بای را ایفا می‌کنند.

گیتار الکتریک Gretsch G6131G-MY-RB Malcolm Young Signature Jet، هم‌اکنون با قیمت ۳۳۹۹ دلار در دسترس علاقه‌مندان قرار گرفته است.

نویسنده: Matt Owen
مترجم: امیر تولی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *