رونمایی Gretsch از شش گیتار الکتریک جدید به مناسبت ۱۴۰ سالگی خود

گیتار الکتریک گرچ

روز گذشته، شرکت آمریکایی گرچ (Gretsch)، یکی از زیرمجموعه‌های کمپانی فندر (Fender)، به مناسبت ۱۴۰ سالگی خود از شش گیتار الکتریک جدید بسیار نفیس و زیبا رونمایی کرد.

این سری جدید که ۱۴۰th Double Platinum Anniversary Collection نام دارد، اولین بار در اوایل سال جاری میلادی توسط گرچ به نمایش درآمد و شامل نسخه‌هایی ویژه از مشهورترین گیتارهای Gretsch همچون Falcon ،Penguin و Jet می‌شود. تمامی اعضای این سری، به فینیش دورنگ انحصاری و بسیار جذاب موسوم به Two Tone Platinum مزین هستند.

سه عدد از سازهای این سری، گیتارهایی گران‌قیمت و ساخت ژاپن هستند و سه مدل دیگر، قیمتی پایین‌تر دارند و در کشور چین تولید می‌شوند.

در ادامه، مشخصات هر شش عضو سری ۱۴۰th Double Platinum Anniversary Collection را به شکل کوتاه مورد بررسی قرار خواهیم داد.

G6136T-140 LTD 140th Double Platinum Falcon with String-Thru Bigsby

گیتار الکتریک گرچ G6136T-140 LTD 140th Double Platinum Falcon with String-Thru Bigsby

اولین محصولی که در این مطلب به آن می‌پردازیم، گران‌ترین و نفیس‌ترین گیتار الکتریک سری Double Platinum، یعنی G6136T-140 LTD Falcon است.

این ساز بدنه‌ای توخالی (hollow body) از جنس چوب اسپروس Adirondack در بخش رویی و چوب میپل در بخش‌های کناری و پشتی دارد که به تیغه‌های چوبی تقویتی از نوع ML تجهیز شده است.

دسته میپل متصل به این بدنه نفیس، میزبان فرت‌بوردی از جنس چوب آبنوس با شعاع ۱۲ اینچ است که ۲۲ فرت مدیوم جامبو با گوشه‌های گردشده و اینلی‌های مستطیلی‌شکل صدفی (Mother of Pearl) بر روی آن قرار دارد.

گرچ G6136T-140 LTD به دو پیکاپ هامباکر از نوع FT-67 Filter’Tron تجهیز شده است و تمامی سخت‌افزار آن نیز به رنگ کروم مزین است. از مهمترین اجزای سخت‌افزار این ساز می‌توان به بریج Adjusto-Matic با پایه‌ای از جنس چوب آبنوس، تیل‌پیس Bigsby B6CP از نوع String-Thru و تیونرهای قفل‌شونده Grover Imperial اشاره کرد.

همانطور که گفته شد، این گیتار الکتریک نیز همانند سایر اعضای سری Double Platinum، به فینیشی دورنگ متشکل از رنگ‌هایی موسوم به Stone Platinum و Pure Platinum مزین است که با لاکی نفیس از نوع نیتروسلولز پوشیده شده است. یک پلاک فلزی نیز بر روی بخش رویی هداستاک قرار دارد که عبارت ۱۴۰th Anniversary بر روی آن حک شده است.

گیتار الکتریک گرچ G6136T-140 LTD، به همراه یک هارد کیس خوش‌ساخت، با قیمت ۳۹۹۹ دلار در بازار جهانی قابل خریداری است.

G6134T-140 LTD 140th Double Platinum Penguin with String-Thru Bigsby

گیتار الکتریک گرچ G6134T-140 LTD 140th Double Platinum Penguin with String-Thru Bigsby

ساز بعدی از سری Double Platinum که در این مطلب به آن می‌پردازیم، G6134T-140 LTD Penguin نام دارد که یک گیتار سالیدبادی است. بدنه این ساز از چوب ماهون و صفحه رویی آن از چوب اسپروس قرمز Adirondack ساخته شده است و درون آن کنده‌کاری‌هایی به منظور کاهش وزن صورت گرفته است. به این بدنه، دسته‌ای از جنس چوب ماهون متصل شده است که فرت‌بوردی از همین چوب با شعاع ۱۲ اینچ، ۲۲ فرت مدیوم جامبو و اینلی‌هایی صدفی را بر روی خود جای داده است.

G6134T-140 LTD نیز همانند G6136T-140 LTD، به دو پیکاپ هامباکر FT-67 Filter’Tron تجهیز شده است و از سخت‌افزاری متشکل از یک بریج Adjusto-Matic، یک تیل‌پیس از نوع Bigsby B3CP String-Thru و تیونرهای قفل‌شونده Grover Imperial برخوردار است. همگی اجزای سخت‌افزار در این ساز نیز با لایه‌ای درخشان از کروم پوشیده شده‌اند.

این گیتار الکتریک، رنگی مشابه با G6136T-140 LTD دارد و همانند آن با فینیشی از جنس نیتروسلولز پوشیده شده است. پلاکی نیز بر روی هداستاک این ساز دیده می‌شود که گویای تولید محدود آن به مناسبت صد و چهل ساله شدن برند گرچ است.

G6134T-140 LTD، هم‌اکنون و همراه با یک هارد کیس Gretsch از نوع G6238XL، در بازار جهانی قابل خریداری است. قیمت اعلام‌شده از سوی شرکت سازنده برای این ساز نفیس، ۳۴۹۹ دلار است.

G6118T-140 LTD 140th Double Platinum Anniversary with String-Thru Bigsby

گیتار الکتریک Gretsch G6118T-140 LTD 140th Double Platinum Anniversary with String-Thru Bigsby

G6118T-140 LTD نیز همانند گیتار اول، یعنی G6136T-140 LTD، بدنه‌ای توخالی دارد که در بخش رویی از چوب اسپروس Adirondack و در بخش‌های جانبی و پشتی، از چوب افرا ساخته شده است و همچنین، به تیغه‌های تقویتی از نوع ML مجهز است. دسته این ساز نیز به فرت‌بوردی از جنس چوب آبنوس با شعاع ۱۲ اینچ و ۲۲ فرت مدیوم جامبو و اینلی‌های ساخته‌شده از جنس Mother of Pearl مجهز است؛ اما در این ساز، شکل اینلی‌ها از نوع neo-classic thumbnail است و همگی آنها، در لبه فرت‌بورد تعبیه شده‌اند.

پیکاپ‌ها نیز در G6118T-140 LTD، همانند دو ساز قبلی، از نوع هامباکر FT-67 Filter’Tron هستند و سخت‌افزار آن نیز تشابهات بسیاری با دو مدل قبلی دارد. این گیتار الکتریک به یک تیل‌پیس از نوع Bigsby B6CP String-Thru و بریج Adjusto-Matic با پایه‌ای از جنس چوب آبنوس مجهز است و تمامی اجزای سخت‌افزار آن به رنگ کرومی مزین هستند. اما تیونرهای این ساز، با دو مدل قبلی متفاوت است و ساخت شرکت ژاپنی Gotoh هستند.

گیتار الکتریک گرچ G6118T-140 LTD نیز به ترکیبی از دو رنگ Stone Platinum و Pure Platinum مزین است؛ اما در این ساز، ترکیب این دو رنگ معکوس است و رنگ قالب ترکیب، به جای آبی، نقره‌ای است. این ساز، هم‌اکنون با قیمت ۲۷۹۹ دلار روانه بازار جهانی شده است.

G6118T-140 LTD 140th Double Platinum Anniversary بیش از هزار دلار از دیگر گیتار الکتریک هالوبادی ساخت ژاپن سری Double Platinum، یعنی G6136T-140 LTD Falcon ارزان‌تر است؛ اما دلیل این قیمت پایین‌تر، چندان در مشخصات فنی این ساز مشخص نیست.

G5622T-140 Electromatic 140th Double Platinum Center Block with Bigsby

گیتار الکتریک Gretsch G5622T-140 Electromatic 140th Double Platinum Center Block with Bigsby

گیتار بعدی که در این مطلب به آن می‌پردازیم، G5622T-140 Electromatic نام دارد که تفاوت‌هایی بسیار مهم با سه ساز قبلی دارد. G5622T-140، برخلاف مدل‌های پیشین که در کشور ژاپن ساخته می‌شدند، در کشور چین به تولید می‌رسد و به دنبال همین امر نیز قیمتی بسیار پایین‌تر دارد.

این گیتار الکتریک، بدنه‌ای نیمه‌ توخالی (semi-hollow) با طراحی دابل کات‌اوی دارد که از چوب افرا ساخته شده است و بخش مرکزی آن نیز از جنس چوب ماهون است.

دسته باریک متصل به بدنه G5622T-140، دارای پروفایل U-شکل است و فرت‌بوردی از جنس چوب Laurel با شعاع ۱۲ اینچ بر روی آن نصب شده است. این فرت‌بورد میزبان ۲۲ فرت مدیوم جامبو و اینلی‌هایی به شکل thumbnail از جنس مروارید مصنوعی است.

پیکاپ‌های نصب‌شده بر روی این گیتار زیبا و مقرون‌به‌صرفه، دو پیکاپ هامباکر از نوع Black Top Broad’Tron هستند که می‌توان آنها را با استفاده از یک رابط کنترلی جامع متشکل از دو ولوم کنترل مجزا برای هر پیکاپ، یک ناب مستر ولوم با مدار treble bleed، یک ناب مستر تن و یک سوییچ انتخاب پیکاپ سه‌حالته، تنظیم کرد.

از چشمگیرترین اجزای فنی و سخت‌افزاری Gretsch 5622T-140 Electromatic می‌توان به بریج Adjusto-Matic، تیل‌پیس B70 با طراحی و لیسانس Bigsby و نات از نوع NuBone ساخت Graph Tech اشاره کرد. این ساز به فینیشی متشکل از دو رنگ Pearl Platinum و Stone Platinum مزین است و یک پلاک فلزی نیز بر روی هداستاک آن به چشم می‌خورد.

گیتار الکتریک Gretsch G5622T-140 Electromatic، هم‌اکنون و با قیمت ۸۹۹ دلار در بازار جهانی قابل خریداری است. این قیمت، کسری از قیمت مدل مشابه ساخت ژاپن این ساز در این سری است و آن را به گزینه‌ای بسیار ارزنده برای نوازندگانی تبدیل می‌کند که به دنبال یک گیتار گرچ با مشخصات فنی بسیار خوب هستند.

G5420T-140 Electromatic 140th Double Platinum Hollow Body with Bigsby

گیتار الکتریک گرچ G5420T-140 Electromatic 140th Double Platinum Hollow Body with Bigsby

G5420T-140 Electromatic، یکی دیگر از سه عضو سری Double Platinum است که در چین ساخته می‌شود. این ساز، بدنه‌ای توخالی از جنس چوب افرای لمینت‌شده دارد که دسته‌ای از جنس چوب افرا با پروفایل C-شکل، مجهز به فرت‌بوردی از جنس چوب Laurel با شعاع ۱۲ اینچ به آن متصل است. بر روی این فرت‌بورد، ۲۲ فرت مدیوم جامبو و اینلی‌هایی مستطیلی از جنس مروارید مصنوعی وجود دارد.

گیتار الکتریک گرچ G5420T-140 به یک جفت پیکاپ هامباکر FT-5E Filter’Tron تجهیز شده است و از یک بریج Adjusto-Matic به رنگ کروم و با پایه‌ای از جنس چوب laurel، تیل‌پیس ویبراتوی Bigsby B60، نات Graph Tech NuBone و تیونرهای وینتج نیز برخوردار است.

G5420T-140 Electromatic به فینیش دورنگی شبیه به سایر هم‌خانواده‌های خود مزین است و همانند سایر سازهای سری Double Platinum، از یک پلاک فلزی بر روی هداستاک خود برخوردار است که بیانگر مناسبت تولید ویژه آن هستند.

این ساز زیبا و جذاب، با قیمت ۸۹۹ دلار به بازار جهانی عرضه شده است.

G5230T-140 Electromatic 140th Double Platinum Jet with Bigsby

گیتار الکتریک Gretsch G5230T-140 Electromatic 140th Double Platinum Jet with Bigsby

و اما به آخرین و البته ارزان‌قیمت‌ترین گیتار الکتریک سری ۱۴۰th Double Platinum Anniversary Collection می‌رسیم.

این ساز که G5230T-140 Electromatic نام دارد، یک گیتار سالیدبادی است که بدنه‌ای سبک از جنس چوب ماهون دارد و از یک دسته از همین جنس با پروفایل U-شکل نیز برخوردار است. این دسته میزبان فرت‌بوردی با شعاع ۱۲ اینچ از جنس چوب laurel است که ۲۲ فرت مدیوم جامبو و اینلی‌هایی مستطیلی از جنس مروارید مصنوعی بر روی آن به چشم می‌خورد.

صدای این گیتار الکتریک، به وسیله دو پیکاپ هامباکر از نوع FT-5E Filter’Tron تولید می‌شود که می‌توان آنها را با استفاده از یک رابط کنترلی متشکل از ناب‌های مجزا برای کنترل ولوم هر پیکاپ، یک ناب مستر ولوم با مدار treble bleed، یک ناب مستر تن و یک سوییچ سه‌حالته انتخاب پیکاپ، کنترل کرد.

از دیگر ویژگی‌های گرچ G5230T-140 می‌توان به بریج Adjusto-Matic و تیل‌پیس ویبراتوی Bigsby B50 کرومی و البته پلاک نصب‌شده بر روی هداستاک آن اشاره کرد.

گیتار الکتریک Gretsch G5230T-140 Electromatic، هم‌اکنون و با قیمت ۶۹۹ دلار در بازار جهانی قابل خریداری است. اگر محصولات سری ۱۴۰th Double Platinum Anniversary برای شما جذاب هستند و امکان خریداری نمونه‌های ساخت ژاپن آن را ندارید، این ساز می‌تواند گزینه‌ای بسیار مناسب برای شما باشد.

نویسنده: Jackson Maxwell
مترجم: امیر تولی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *