رونمایی گیبسون از گیتار آکوستیک برادران اِوِرلی

گیتار آکوستیک گیبسون

در دهه پنجاه میلادی و دوره اوج سبک راک اند رول، برادران اِوِرلی (Everly)، فیل و دان، دو تن از مشهورترین و مهمترین نوازندگان دنیا محسوب می‌شدند.

پس از جنگ جهانی دوم، رسانه تلویزیون نقش بسیار مهمی در فرهنگ پاپ آمریکا داشت؛ فرهنگی که در حال پوست انداختن بود. در آن دوره، فیل و دان اورلی با گیتارهای گیبسون فلت-تاپ هم‌شکل‌ خود، از ستارگان تلویزیون و فرهنگ پاپ به شمار می‌رفتند و آثار آنها در صدر جداول موسیقی‌های محبوب روز قرار داشت و بسیاری از نوازندگان گیتار آکوستیک از آنها الگوبرداری می‌کردند.

ساز مورد علاقه فیل و دان، گیتارهای فلت-تاپ آکوستیک گیبسون، خصوصاً مدل J-200 بود که بسیاری از نوازندگان، لقب «پادشاه گیتارهای فلت-تاپ» را به آن اطلاق می‌کردند.

J-200 که به‌نوعی نسخه فلت-تاپ مدل آرچ-تاپ پرچمدار گیبسون، یعنی L-5 محسوب می‌شد، در سال ۱۹۳۸ و نخست با نام Super Jumbo به بازار عرضه شد. اما یک سال بعد، نام این مدل به Super Jumbo 200 یا SJ-200 تغییر کرد که عدد دویست، بیانگر قیمت آن بود.

گیتار آکوستیک گیبسون
فیل و دان اِوِرلی با گیتار Gibson J-180

در اواخر دهه چهل میلادی، این گیتار در میان نوازندگان با نام J-200 شناخته می‌شد؛ در حالی که نام تجاری و مدل حک‌شده بر روی بدنه آن تا اواسط دهه پنجاه نیز SJ-200 بود.

از زمانی که گیبسون برای اولین بار به گروه Everly Brothers درخواست همکاری در ساخت یک گیتار آکوستیک را داد، نام آنها مترادف شد با گیتارهای آکوستیک گیبسون.

در اوایل دهه شصت میلادی، برادران اورلی با همکاری گیبسون یک گیتار سیگنچر به نام J-180 را بازار عرضه کردند که عرضی در حدود ¾ اینچ کمتر از مدل J-200 داشت. امروزه این گیتارها ارزش بسیار بالایی دارند و به دلیل بهره‌مندی از دو پیک‌گارد و اینلِی‌های ستاره‌ای، برای بسیاری از دوست‌داران گیتار آشنا هستند.

اکنون، حدود شش دهه بعد از آن روزگار، گیبسون یک گیتار آکوستیک جدید به نام Everly Brothers Signature SJ-200 را خلق کرده است که از هر جهت، یادآور میراث این دو هنرمند افسانه‌ای است.

گیتار آکوستیک گیبسون
Gibson Everly Brothers Signature SJ-200

در ساخت این گیتارهای درجه‌یک و البته بسیار گران‌قیمت که قیمتی در حدود ۸۰۰۰ دلار دارند و در تعداد محدود تولید می‌شوند، از بهترین چوب‌ها استفاده شده است.

پشت و کناره‌های بدنه این گیتارها از چوب افرا (maple) با درجه کیفی AA ساخته شده است. پیش از ساخت هر گیتار، چوب‌ انتخاب‌شده، توسط یک کارشناس خبره و با دقت بسیار زیاد بررسی شده تا ظاهری مشابه با دیگر گیتارهای خط تولید داشته باشد. در کنار این موارد، تاپ ساخته‌شده از چوب سیتکا اسپروس و طول دسته ۲۵.۵ اینچی این گیتارها، تنی روشن و شفاف به آنها بخشیده است که برای نوازندگان سبک راک اند رول ایده‌آل است.

از دیگر ویژگی‌های Gibson Everly Brothers Signature SJ-200 می‌توان به اتصال دسته به بدنه با چسب حیوانی، سدل و نات ساخته‌شده از استخوان، فینیش نازک نیتروسلولز، تیونرهای Grover با روکش طلا، دو پیک‌گارد و اینلِی‌های خیره‌کننده اشاره کرد.

این گیتار آکوستیک از امروز و با قیمت ۷۹۹۹ دلار قابل خریداری است.

منبع: MusicRadar
مترجم: امیر تولی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *