Gibson G-Bird: یک گیتار Hummingbird با Player Port

گیتار آکوستیک Gibson G-Bird

روز گذشته، شرکت Gibson از یک گیتار آکوستیک جدید به نام G-Bird رونمایی کرد که می‌توان گفت ترکیبی بی‌نقص از طراحی مدرن و سنتی است.

G-Bird، شکل بدنه‌ای مانند گیتار مشهور و قدیمی Hummingbird دارد؛ اما یک ساندهول ثانویه Player Port به بخش کناری بدنه آن افزوده شده است.

این ساز که بخشی از سری Generation Collection محسوب می‌شود، مانند سایر اعضای این سری، از یک ساندهول ثانویه و چند ویژگی مدرن و خلاقانه برخوردار است؛ اما بدنه آن، به سبک یکی از قدیمی‌ترین و مشهورترین گیتارهای آکوستیک Gibson، یعنی Hummingbird طراحی شده است.

ساندهول Player Port، یک حفره است که افزون بر ساندهول اصلی، بر روی بخش کناری بدنه ساز و به سمت نوازنده قرار دارد. طبق گفته گیبسون، این ابداع که از یک طرح متعلق به دهه شصت میلادی سرچشمه می‌گیرد، باعث می‌شود که نوازنده نیز مانند شنوندگان، صدای گیتار خود را با شفافیتی بسیار بالا بشنود. بسیاری از نشریات تخصصی نیز این طراحی را تحسین کرده و آن را مفید دانسته‌اند.

گیتار آکوستیک Gibson G-Bird

گیبسون درباره Player Port می‌گوید: «تأثیر اصلی Player Port، متوجه نوازنده است. تصور کنید که هنگام نوازندگی، یک مانیتور در روبروی شما قرار داشته باشد که کارکرد و تُن دقیق گیتار را به شما نشان دهد. Player Port نیز دقیقاً همین کار را می‌کند و تمرکز نوازنده بر کارکرد ساز و نوازندگی را افزایش می‌دهد.»

همانطور که از ظاهر G-Bird مشخص است، این ساز یک محصول گران‌قیمت و نفیس است که کیفیت بالا، در تمامی اجزای آن مشهود است. G-Bird در کارخانه گیبسون واقع در ایالت مونتانا و توسط همان لوتیرهایی ساخته می‌شود که وظیفه ساخت گیتارهای آکوستیک سنتی گیبسون را نیز بر عهده دارند.

بخش‌های کناری و پشتی G-Bird از چوب گردو و تاپ آن از چوب سیتکا اسپروس ساخته شده است و تمام بدنه با فینیش نیتروسلولز سَتین پوشیده شده است. در داخل این ساز نیز مانند گیتارهای استاندارد Gibson، تیرهای تقویتی X-شکل به چشم می‌خورد.

گیتار آکوستیک گیبسون

از اجزای مهم G-Bird می‌توان به سدل و نات TUSQ، تیونرهای Grover Mini Rotomatic و پیکاپ LR Baggs Element Bronze اشاره کرد که می‌توان آن را از طریق ناب تعبیه‌شده درون ساندهول اصلی، کنترل کرد.

گیتار آکوستیک Gibson G-Bird، همراه با یک سافت کیس، با قیمت ۱۷۹۹ دلار در بازار جهانی قابل خریداری است.

نویسنده: Matt Parker
مترجم: امیر تولی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *