Greeny Les Paul: یک بازآفرینی بسیار دقیق از گیتار مشهور کرک همت

گیتار الکتریک گیبسون کرک همت

روز پیش، شرکت گیبسون از یک نمونه بازآفرینی‌شده از گیتار مشهور کرک همت، Greeny Les Paul رونمایی کرد.

این ساز، یک بازآفرینی بسیار دقیق و بی‌نقص از یکی از مشهورترین لس پال‌های جهان، یعنی Greeny است. Greeny که اکنون در اختیار Kirk Hammett، نوازنده گروه موسیقی متالیکا قرار دارد، زمانی در تصاحب پیتر گرین (Peter Green) و گری مور (Gary Moore) نیز بوده است.

طبق گفته گیبسون، شخص کرک همت، در تمامی پروسه طراحی و ساخت نمونه‌های اولیه این ساز حضور داشته است تا نتیجه نهایی، کاملاً شبیه به نسخه اصلی باشد. شایان ذکر است که در سال ۲۰۲۰ نیز همت در یک پست اینستاگرامی، به ساخت یک رپلیکای بسیار باکیفیت از Greeny اشاره کرده بود.

این گیتار الکتریک جدید، همچون نسخه اصلی خود، دارای بدنه‌ای از چوب ماهون (mahogany)، تاپ دو-تکه از چوب افرا (figured maple) و حاشیه‌کاری (بایندینگ) کرم‌رنگ است.

فرت‌بورد نسخه بازآفرینی‌شده Greeny از رزوود برزیلی ساخته می‌شود و به دلیل اینکه صادرات این چوب به خارج از قاره آمریکا منع قانونی دارد، این گیتار تنها در ایالات متحده به فروش خواهد رسید.

این ساز در کارگاه کاستوم شاپ گیبسون تولید می‌شود و پس از آن، به بخش Murphy Lab می‌رود تا پروسه کهنه‌سازی آن انجام شود.

پیکاپ‌های نصب‌شده بر روی این گیتار الکتریک، دو پیکاپ هامباکر از نوع Custom Greeny هستند که به آهنرباهای Alnico 2 مجهز شده‌اند. همچنین پیکاپ نِک این ساز نیز درست مانند نسخه اصلی خود، به‌صورت وارونه نصب شده است تا صدایی شبیه به صدای یک پیکاپ خارج از فاز نصب‌شده در وسط بدنه تولید کند.

Gibson Custom Kirk Hammett Greeny Les Paul

از ویژگی‌های سخت‌افزاری Gibson Custom Kirk Hammett Greeny Les Paul می‌توان به بریج ABR-1، استاپ‌بار ساخته‌شده از نیکل، تیونرهای Sperzel و پتانسیومترهای وینتج اشاره کرد.

همراه با این گیتار الکتریک، یک گواهی اصالت با عکسی مزین به امضای کرک همت، یک استرپ چرمی مشکی، یک قوطی پیک ویژه (همراه با پیک) و یک هارد کیس به خریدار ارائه می‌گردد.

اگر کمی بیشتر هزینه کنید، می‌توانید همراه با این ساز، بسته‌ای ویژه و هیجان‌انگیز نیز خریداری کنید که شامل بلیت بازدید از دفتر مرکزی گیبسون در نشویل و ملاقات با شخص کرک همت و استادکار مشهور، Tom Murphy می‌شود!

گیبسون درباره این محصول جدید گفته است: « داستان Greeny پر است از معماهای حل‌نشده؛ اما کمتر گیتاری در دنیا وجود دارد که به برجستگی و شهرت آن باشد. Greeny را می‌توان یکی از مهم‌ترین گیتارهای Les Paul Standard جهان دانست که صدای آن نیز مانند تاریخچه و ظاهرش، منحصربه‌فرد است.»

در حال حاضر، قیمتی برای Greeny Les Paul اعلام نشده است؛ اما از آنجا که این گیتار یک ساز کاستوم شاپ است، انتظار داریم با قیمتی بسیار بالا به فروش برسد. گفتنی است که برخی از منابع، از قیمتی در حدود ۵۰۰۰۰ دلار خبر می‌دهند.

Gibson Custom Shop Greeny Kirk Hammett Les Paul، از دوازدهم نوامبر سال جاری، قابل خریداری خواهد بود.

منبع: Guitar.com
مترجم: امیر تولی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.