رونمایی یونیورسال آدیو از چهار پدال جدید

۴ پدال جدید از یونیورسال آدیو

روز گذشته، شرکت آمریکایی یونیورسال آدیو (Universal Audio) از چهار پدال گیتار رونمایی کرد و سری محصولات UAFX خود را برای بار دیگر در سال جاری، توسعه داد. هر یک از این پدال‌های جدید، ترکیبی از شبیه‌سازی امپلیفایر گیتار، تنظیم پویایی سیگنال و پردازش‌های دیگر را به کاربر ارائه می‌کنند.

در ادامه این مطلب، به این چهار پدال و مشخصات آنها نگاهی می‌اندازیم.

Universal Audio UAFX Lion ’۶۸ Super Lead Amp

پدال Universal Audio Lion ’68 Super Lead Amp

اولین پدال از این سری جدید که در این مطلب به آن می‌پردازیم، Lion ’۶۸ Super Lead Amp نام دارد و با هدف شبیه‌سازی امپلیفایرهای گیتار انگلیسی قدیمی ساخته شده است. گفته می‌شود که این محصول می‌تواند تن گیتار نوازندگان و گروه‌های افسانه‌ای همچون جیمی هندریکس (Jimi Hendrix)، ادی ون هیلن (Eddie Van Halen)، لد زپلین (Led Zeppelin) و‌ ای‌سی/دی‌سی (AC/DC) را شبیه‌سازی کند.

این پدال جدید توانایی شبیه‌سازی صدای سه امپلیفایر صد وات Plexi را داراست که هر یک از آنها، از طریق یک سوییچ سه‌حالته بر روی پنل رویی پدال، در حالت‌هایی موسوم به Super Lead ،Super Bass و Brown قابل دسترسی هستند. علاوه بر اینها، Lion ’۶۸ Super Lead Amp از امکان شبیه‌سازی کب و میکروفون امپ نیز برخوردار است که بر پایه یونیت OX Amp Top Box طراحی شده است. البته این دسته از امکانات پدال را در صورت استفاده از آن همراه با یک امپ حقیقی، می‌توان به‌آسانی غیرفعال و بای‌پَس کرد.

درون Universal Audio UAFX Lion ’68 Super Lead Amp سه حالت شبیه‌سازی کب به‌صورت استاندارد بارگذاری شده است؛ اما با رجیستر کردن این محصول در وب‌سایت یونیورسال آدیو، می‌توان سه پروفایل شبیه‌سازی دیگر را نیز از این وب‌سایت دانلود و درون پدال نصب کرد. در رابط کنترلی این پدال، تنظیمات متعددی تعبیه شده است که می‌توان از طریق آنها، ایکولایزر، شدت صدا و عملکرد تمامی بخش‌های شبیه‌سازی را کنترل و تنظیم کرد؛ اما اگر بخواهید کنترلی دقیق‌تر بر روی امکانات این محصول داشته باشید، می‌توانید از طریق اپلیکیشن موبایل UAFX نیز به آن متصل شوید و در این حالت، به امکاناتی بیشتر همچون برنامه‌ریزی فوت‌سوییچ‌ها و ساخت پریست‌های جدید دسترسی داشته باشید.

از دیگر ویژگی‌های این پدال جدید، می‌توان به ورودی آداپتور DC نه ولت و برخورداری از ورودی و خروجی استریو در قالب چهار جک TS اشاره کرد.

یونیورسال آدیو Lion ’۶۸ Super Lead Amp، هم‌اکنون و با قیمت ۳۹۹ دلار در بازار جهانی قابل خریداری است.

Universal Audio UAFX Teletronix LA-2A Studio Compressor

پدال کمپرسور Universal Audio Teletronix LA-2A Studio Compressor

پس از عرضه کمپرسور مشهور ۱۱۷۶ توسط UA در قالب یک پدال، این بار این شرکت تصمیم گرفته است تا با عرضه کمپرسور Teletronix LA-2A Studio Compressor نیز به همین شکل، محصولات حرفه‌ای استودیویی بیشتری را به سبد پدال‌های خود بیفزاید.

طبق ادعای یونیورسال آدیو، UAFX LA-2A می‌تواند با عملکردی بسیار مشابه با نسخه اصلی و رک مانت خود، بهتر از هر پدال کمپرسوری، سیگنال ساز را پردازش کند.

گفته می‌شود که در طراحی این پدال، تمامی اجزای مدار نسخه اصلی کمپرسور مورد بحث، از لامپ‌ها و ترنسفورمرهای آن تا عملکرد ویژه خازن‌ها با دقت شبیه‌سازی شده است تا همانند نسخه اصلی، با اتصال UAFX LA-2A به ساز، حتی بدون استفاده از افکت کمپرسور نیز تن ساز به شکلی ویژه تقویت شود.

در رابط کنترلی این دستگاه، سه ناب Peak ،Gain و Mix تعبیه شده است و یک سوییچ نیز در میان آنها قرار دارد که می‌توان به کمک آن، عملکرد پدال را بین دو حالت لیمیتر و کمپرسور تغییر داد. LA-2A دو حالت بای‌پس حقیقی (true bypass) و همراه با بافر (buffered) و دو حالت اتک مختلف را نیز به کاربر ارائه می‌کند.

از دیگر ویژگی‌های پدال کمپرسور Universal Audio UAFX Teletronix LA-2A Studio Compressor می‌توان به برخورداری آن از ورودی و خروجی مونو در قالب جک‌های TS و امکان میزبانی آن از آداپتور ۹ ولت DC اشاره کرد.

Teletronix LA-2A، هم‌اکنون و با قیمت ۱۹۹ دلار در بازار جهانی قابل خریداری است.

Universal Audio UAFX Flow Vintage Tremolo

پدال ترمولو Universal Audio Flow Vintage Tremolo

محصول بعدی رونمایی‌شده، یک پدال ترمولو است که نسخه‌ای کامل‌تر از پدال تحسین‌شده Astra Modulation Machine به شمار می‌آید. این محصول جدید می‌تواند با ارائه سه حالت مختلف از ترمولوی امپ‌های لامپی، بازه صوتی بسیار وسیع، از تن‌های وینتج تا صداهای بسیار مدرن را در اختیار گیتاریست‌ها بگذارد.

Flow Vintage Tremolo از سه حالت عملکرد کلی برخوردار است. یکی از این حالت‌ها، Dharma نام دارد که ترمولویی هارمونیک تولید می‌کند. حالت دوم، ۶۵ نام دارد و ترمولویی بر پایه موج سینوسی تولید می‌کند. حالت آخر با نام Square، این افکت را بر پایه موج مربعی یا square ارائه می‌کند تا صدایی تیزتر حاصل شود.

رابط کنترلی یونیورسال آدیو Flow Vintage Tremolo، از سه ناب تشکیل شده است که Speed ،Depth و Volume نام دارند. همچنین یک سوییچ نیز در میان این ناب‌ها وجود دارد که با استفاده از آن، می‌توان حالت‌ عملکرد را تغییر داد. سرعت افکت تولیدشده توسط این پدال را می‌توان از طریق Tap Tempo نیز کنترل کرد که با استفاده از یک سوییچ در پنل پشتی قابل انتخاب است. در این صورت، کاربری فوت‌سوییچ به تپ تمپو تغییر پیدا می‌کند.

این محصول نیز همانند Teletronix LA-2A، از یک جفت جک TS به‌عنوان ورودی و خروجی برخوردار است و توان مورد نیاز خود را از یک سوکت ۲.۱ میلی‌متری آداپتور ۹ ولت DC تأمین می‌کند.

Universal Audio UAFX Flow Vintage Tremolo هم‌اکنون و با قیمت ۱۹۹ دلار در بازار جهانی قابل خریداری است.

Universal Audio UAFX Brigade Chorus & Vibrato

پدال Universal Audio Brigade Chorus & Vibrato

آخرین عضو این سری، در واقع یک پدال با هدف شبیه‌سازی عملکرد یک محصول بسیار مشهور است: Boss CE-1 Chorus Ensemble. شرکت یونیورسال آدیو ادعا می‌کند که Brigade Chorus & Vibrato می‌تواند مدار CE-1 را با دقتی بالا شبیه‌سازی کند و کورس‌ها و ویبراتوهای بسیار گرم در کنار ماهیت صوتی ویژه پری‌امپ آنالوگ آن را در اختیار کاربر بگذارد. این بخش را می‌توان از طریق یک سوییچ تعبیه‌شده در پنل پشتی دستگاه، فعال یا غیرفعال ساخت.

رابط کنترلی Brigade Chorus & Vibrato، از سه ناب موسوم به Rate ،Depth و Level تشکیل شده است و یک سوییچ نیز در میان آنها برای تغییر حالت عملکرد پدال از حالت ویبراتو به حالت کورس قرار دارد. همچنین می‌توان عملکرد بای‌پس را در میان دو حالت حقیقی و همراه با بافر تغییر داد.

این محصول نیز همانند سایر اعضای این سری، از اتصالات TS برخوردار است و نیروی مورد نیاز خود را از طریق یک جک ۲.۱ میلی‌متری و یک آداپتور ۹ ولت DC تأمین می‌کند.

پدال یونیورسال آدیو Brigade Chorus & Vibrato، هم‌اکنون و با قیمت ۱۹۹ دلار در بازار جهانی قابل خریداری است.

منبع: Sound On Sound
مترجم: امیر تولی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *