ST6 Trio6: اسپیکر مانیتورینگ جدید فوکال

اسپیکر مانیتورینگ فوکال

روز گذشته، شرکت فرانسوی فوکال (Focal)، با دعوت کردن از جمعی از مهندسین میکس، مهندسین صدا و آهنگسازان برجسته به استودیوی مجلل Artistic Palace Studios واقع در شهر پاریس، به‌طور رسمی از اسپیکر مانیتورینگ گران قیمت جدید خود رونمایی کرد.

طبق گفته حاضران این رویداد، این اسپیکر جدید که ST6 Trio6 نام دارد، از عملکرد صوتی بسیار خوبی برخوردار است و به‌واقع، ارتقایی محسوس در تجربه شنیداری کاربر نسبت به نسل قبلی خود رقم می‌زند.

ST6 Trio6، نسبت به نسخه قدیمی خود، یعنی Be، در چند بخش کلیدی بهبود یافته است. یکی از مهم‌ترین این تغییرات، درایور بیس است که اکنون، یک نمونه مدرن‌تر و جدیدتر با دیافراگم کامپوزیت مشهور فوکال موسوم به W است. درایور میدرنج این اسپیکر مانیتورینگ نیز در بخش سوراند خود به لبه‌هایی ویژه تجهیز شده است که بخشی از فناوری کاهش رزونانس Tuned Mass Damper فوکال است و طبق گفته این شرکت، تأثیری عمیق بر روی دقت صوتی اسپیکر می‌گذارد. توییتر برلیومی ST6 Trio6 نیز اکنون یک ویوگاید نامتقارن جدید در اطراف خود دارد که گفته می‌شود به پخش صدای بهینه کمکی شایان می‌کند.

کابینت ST6 Trio6 هم شاهد تغییراتی سازنده بوده است که مهم‌ترین آنها را می‌توان تیغه‌های تقویتی بیشتر و در نتیجه، استحکام بالاتر ساختار آن دانست که در نهایت، موجب کاهش رزونانس می‌شود.

طبق گفته فوکال، درون کابینت این اسپیکر جدید، به سه بخش مجزا تقسیم شده است؛ بدین معنا که هر یک از درایورها در کابینت، فضایی کاملاً مجزا و مختص خود دارد که گفته می‌شود کمکی شایان به عملکرد بهینه درایورها می‌کند.

اسپیکر مانیتورینگ فوکال ST6 Trio6

به‌علاوه، فضای بخش توییتر در Focal ST6 Trio6، طراحی ویژه‌ای دارد که بر اساس ادعای شرکت سازنده، باعث ورود حجم هوایی بی‌نهایت به آن می‌شود و عملکرد طبیعی درایور را تضمین می‌کند.

محفظه دو درایور بیس و میدرنج نیز به پورت‌هایی با لبه‌های گرد در بخش بیرونی و داخلی مجهز هستند که شکست هوا هنگام ورود به محفظه را به حداقل می‌رساند و باعث کاهش چشمگیر پدیده پورت نویز می‌شود.

حالت Focus که در بسیاری دیگر از اسپیکرهای مانیتورینگ بالارده شرکت فوکال وجود داشت، در ST6 Trio6 نیز تعبیه شده است؛ اما در این مدل جدید، این قابلیت در دو حالت عملکرد مختلف قابل استفاده است که امکانات مانیتورینگ بسیار بیشتری را در اختیار کاربر خود قرار می‌دهد.

در حالت اول، توییتر و درایور بیس اسپیکر و همچنین کراس‌اُور‌های فرکانس‌های بالا و پایین غیرفعال می‌شوند تا درایور میدرنج، پخش تمامی فرکانس‌ها را به عهده گیرد و عملکرد خام و طبیعی خود را به نمایش بگذارد. این حالت، عملکرد و ماهیت صوتی شبیه به اسپیکرهای مانیتورینگ تک‌درایور همچون اسپیکر مشهور Auratone را در اختیار آهنگسازان قرار می‌دهد و می‌توان با استفاده از آن، بدون نیاز به اسپیکرهای لو-فای جداگانه، موسیقی را با دقتی بالا برای سیستم‌های صوتی مختلف میکس و بهینه‌سازی کرد.

در حالت دوم قابلیت Focus، تنها درایور بیس و کراس‌اور فرکانس‌های پایین اسپیکر غیرفعال می‌شود تا ماهیت صوتی شبیه به اسپیکرهای بوکشلف و بلندگوهای مانیتورینگ کوچکتر حاصل شود. در واقع، به لطف قابلیت Focus، کاربر ST6 Trio6 سه اسپیکر مختلف در قالب یک اسپیکر در اختیار دارد و می‌تواند با استفاده از آنها، به شکلی بسیار دقیق‌تر به میکس و مسترینگ بپردازد.

دیگر ویژگی چشمگیر ST6 Trio6 نیز صفحه قابل چرخش بخش توییتر و میدرنج آن است که امکان استفاده از اسپیکر هم به‌صورت عمودی و هم به‌صورت افقی به‌صورت کاملاً بهینه را به کاربر می‌دهد.

اسپیکر مانیتورینگ Focal ST6 Trio6، از ماه آینده میلادی، با قیمتی در حدود ۳۰۰۰ دلار به بازار جهانی عرضه خواهد شد.

منبع: Sound On Sound
مترجم: امیر تولی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *