People Pleaser: استرتوکستر جدید فندر با یک مدار فاز داخلی

گیتار الکتریک فندر

روز گذشته، شرکت فندر (Fender) از یک گیتار الکتریک جدید رونمایی کرد که با همکاری نوازنده مشهور، استیو لیسی (Steve Lacy) طراحی شده است و از یک قابلیت استثنایی، یعنی مدار فاز داخلی برخوردار است.

استیو لیسی ستاره‌ای نسبتاً نوظهور در سبک پاپ و R&B است که نخست به‌عنوان نوازنده گیتار در گروه موسیقی The Internet به شهرت رسید. حال، این نوازنده برجسته همراه با شرکت فندر یک استرتوکستر به نام People Pleaser طراحی کرده است که از یک ویژگی جالب برخوردار است.

People Pleaser بدنه‌ای از جنس چوب آلدر (توسکا) دارد که به فینیشی موسوم به Chaos Burst مزین است. این فینیش، نسخه‌ای ویژه از فینیش مشهور Sunburst است و ظاهری منحصربه‌فرد به گیتار سیگنچر استیو لیسی بخشیده است. به بدنه این استرت، یک دسته با پروفایل C از جنس چوب افرا (میپل) متصل شده است که میزبان فرت‌بوردی با شعاع ۹.۵ اینچ و ۲۱ فرت narrow tall است.

در بخش پیکاپ، Steve Lacy People Pleaser Stratocaster به سه پیکاپ سینگل کویل از نوع Player Plus Noiseless مجهز است. انتظار داریم که تن این گیتار به دلیل بهره‌مندی آن از این پیکاپ‌ها، بسیار شبیه به استرت‌های سری Player Plus باشد.

در پایین پیکاپ‌ها، یک بریج از نوع ترمولوی سینکرونایزد با فینیش نیکل و کروم به چشم می‌خورد که به سدل‌هایی ساخته‌شده از فولاد تجهیز شده است. تیونرهای این ساز نیز ساخت فندر و از نوع وینتج هستند.

گیتار الکتریک Fender Steve Lacy People Pleaser Stratocaster

و اما به بخش جذاب ماجرا، یعنی ویژگی‌های خاص این گیتار می‌رسیم که توسط Steve Lacy به آن افزوده شده‌اند.

مهمترین این ویژگی‌ها، یک مدار فاز (fuzz) موسوم به Steve Lacy Chaos است که می‌توان آن را با استفاده از سوییچ S-1 تعبیه‌شده در ناب تن، فعال کرد. زمانی که این افکت از طریق این سوییچ فعال می‌شود، ناب تن ساز نقش تنظیم‌کننده افکت فاز را ایفا می‌کند و می‌توان با چرخاندن آن، شدت افکت را کنترل کرد.

دیگر ویژگی‌های جالب People Pleaser، در واقع جزئیاتی ظاهری هستند که آن را از نمونه‌های عادی استرتوکسترهای ساخت مکزیک متمایز می‌سازند. از جمله این جزئیات می‌توان به یک طرح از Steve Lacy که بر روی پلاک دسته گیتار حکاکی شده است، پلاک پشتی با طرح شطرنجی آبی/سبز و البته یک اینلی بسیار جذاب با طرح دو تاس بازی در فرت دوازدهم اشاره کرد.

استیو لیسی طی مصاحبه‌ای درباره People Pleaser و تجربه طراحی آن با فندر چنین گفته است: «این گیتار الکتریک، مهمترین سازی است که تا امروز داشته‌ام و رونمایی از آن، لحظه‌ای بی‌نظیر در زندگی من است. اولین گیتار من، یک استرتوکستر مبتدی ساخت Squier بود که آن را در قالب بسته‌ای کامل متشکل از یک امپ کوچک، یک سافت کیس و یک کابل خریداری کردم. اما اکنون، من یک استرتوکستر کاملاً سفارشی دارم که توسط شرکت فندر ساخته شده است!»

وی افزوده است: «اگر بخواهم خلاصه بگویم، People Pleaser گیتار رویایی من در بچگی و در زمان شروع نوازندگی و همچنین گیتار رویایی من در زمان حال است. این ساز شبیه به استرت‌های کلاسیک فندر است که چند ویژگی جالب به آن افزوده شده است تا هویت من در آن حس شود. امیدوارم تمامی گیتاریست‌های طرفدار من بتوانند نوازندگی با این استرت را تجربه کنند و آثاری وزین با استفاده از آن تولید کنند.»

گیتار الکتریک Fender Steve Lacy People Pleaser Stratocaster، همراه با یک هارد کیس وینتج با بخش داخلی سبز رنگ، با قیمت ۱۳۹۹ دلار به فروش می‌رسد. همانطور که اشاره شد، این ساز در کارخانه فندر واقع در مکزیک ساخته می‌شود.

نویسنده: Jackson Maxwell
مترجم: امیر تولی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *