Tone Master Pro: مولتی افکت همه‌چیزتمام فندر

رونمایی فندر از کابینت‌های سری Tone Master

روز گذشته، شرکت فندر (Fender) با رونمایی از یک یونیت مولتی افکت جدید به نام Tone Master Pro، سبد محصولات خود را دگرگون کرد.

Tone Master Pro، اولین یونیت مولتی افکت و شبیه‌ساز امپلیفایر شرکت فندر محسوب می‌شود و مشخصات فنی آن، نوید یک محصول بسیار باکیفیت را می‌دهند که می‌تواند با برترین مولتی افکت‌های موجود در بازار رقابت کند.

این رونمایی را می‌توان قدمی مهم و بزرگ برای فندر دانست که در سالهای اخیر، سری محصولات Tone Master خود که شامل انواع امپ دیجیتال می‌شود را توسعه داده است. اما در این مدت زمان، شرکت‌هایی همچون Neural DSP و Line 6، مشغول درنوردیدن مرزهای فناوری و کیفیت در عرصه مولتی افکت‌ها بوده‌اند و اکنون، فندر یک رقیب قدر برای محصولات پرچمدار این دو شرکت به بازار عرضه کرده است.

ممکن است که با خود فکر کنید فندر کمی دیر وارد این بازار شده است و با وجود شرکت‌هایی بسیار قدرتمند در این بازار، Tone Master Pro اولین و آخرین محصول فندر از این دسته خواهد بود. اما با نگاهی به مشخصات فنی و امکانات این دستگاه، به نظر می‌رسد که تمامی تجربیات فندر در Tone Master Pro به کار گرفته شده است تا محصولی بی‌نقص و بسیار کاربردی خلق شود.

در واقع، به نظر می‌رسد که این شرکت آمریکایی، با مطالعاتی بسیار و عزمی جزم وارد بازار مولتی افکت‌ها شده است و قصد دارد که با پیشی گرفتن از مهم‌ترین رقبای خود، به قله این بازار برسد.

برای دستیابی به این امر، فندر محصولی را به بازار عرضه کرده است که ادعا می‌کند برترین یونیت پردازنده سیگنال گیتار و مولتی افکت موجود در بازار در بحث تن، پویایی، قدرت و آسانی استفاده است. همچنین ادعا می‌شود که این دستگاه جدید می‌تواند صدای محبوب‌ترین امپ‌های دنیا را با دقتی شگفت‌انگیز و به شکلی بسیار طبیعی شبیه‌سازی کند.

یکی از زمینه‌های تخصص فندر در سال‌های اخیر، ساخت امپلیفایر‌های دیجیتال بوده است که می‌توانند صدای امپ‌های لامپی را به شکلی فوق‌العاده بازسازی کنند. در واقع، تمامی محصولات سری Tone Master با این هدف طراحی شده‌اند و احتمال می‌دهیم که Tone Master Pro نیز از این قاعده مستثنی نباشد.

Tone Master Pro از ۱۰۰ پروفایل شبیه‌سازی امپ و افکت برخوردار است که همگی با پروسه انحصاری Tone Master تولید و مدل‌برداری شده‌اند. اما علاوه بر این، مولتی افکت جدید فندر، بیش از ۶۰۰۰ پروفایل IR (مخفف Impulse Response) را نیز در خود جای داده است که تمامی آنها چند حالت میکروفون‌گذاری و کابینت امپ را در اختیار نوازنده قرار می‌دهند. همچنین، ۱۰ فوت‌سوییچ کاملاً قابل برنامه‌ریزی نیز در پنل رویی تعبیه شده است که می‌توان با استفاده از آنها، انواع پریست صوتی، افکت و پروفایل شبیه‌سازی امپ را به شکلی بسیار سریع در دستگاه بارگذاری کرد.

مولتی افکت Fender Tone Master Pro

یکی از چشمگیرترین پروفایل‌های شبیه‌سازی امپ در Tone Master Pro، اولین پروفایل کاملاً لایسنس‌شده از امپ مشهور EVH 5150 III Stealth است که طبق گفته فندر، توسط شخص ادی ون هیلن (Eddie Van Halen)، به‌صورت رسمی مورد تأیید قرار گرفته است. برخورداری این دستگاه جدید از این پروفایل، خبری بزرگ و مهم محسوب می‌شود؛ زیرا پیش از این، شرکت EVH رغبت چندانی به ارائه لایسنس برای پروفایل شبیه‌سازی امپ‌های خود به شرکت‌های سازنده مولتی افکت نداشته است و تقریباً هیچ‌یک از محصولات آن، بدین شکل و با این دقت در دستگاه‌های مولتی افکت، امپ‌های مجازی و پروفایلر‌ها شبیه‌سازی نشده است.

در بخش رابط کاربری، فوت‌سوییچ‌های تعبیه‌شده در پنل رویی Fender Tone Master Pro، قابلیت چرخش نیز دارند و می‌توان همانند فوت‌سوییچ‌های موجود در یونیت مولتی افکت مشهور Neural DSP Quad Cortex، از آنها به‌عنوان ناب‌هایی برای تنظیم پارامترهای داخلی دستگاه نیز استفاده کرد. به‌علاوه، یک صفحه نمایش هفت اینچی رنگی و لمسی نیز در قلب رابط کاربری تعبیه شده است که کاربر می‌تواند با کمک آن، به تمامی منابع داخلی دستگاه از جمله پریست‌ها و پارامترهای آنها دسترسی داشته باشد. این صفحه نمایش، امکاناتی دیگر همچون قابلیت تشکیل زنجیره سیگنال مجازی و تنظیمات پدال را نیز در اختیار کاربر قرار می‌دهد. شایان ذکر است که ۵۰۰ فضای ذخیره‌سازی پریست نیز در Tone Master Pro وجود دارد که کاربر می‌تواند پس از طراحی تن با سلیقه خود، آن را در قالب یک پریست در این فضاها ذخیره‌سازی کرده و در صورت نیاز، مجددا به‌آسانی بارگذاری کند.

شرکت فندر یک لوپر ۶۰ ثانیه‌ای نیز در Tone Master Pro تعبیه کرده است که قابلیت کارکرد در دو حالت Song و Setlist را دارد. این حالت که یادآور قابلیت Snapshot یونیت‌های مولتی افکت شرکت Line 6 است، روشی بسیار کاربردی برای نظم‌‌بخشی به پریست‌ها و یافتن آنها برای نوازندگان در اجراهای زنده و ضبط در استودیو است.

در بحث تن و امکانات، Tone Master Pro یک مولتی افکت بسیار قدرتمند به نظر می‌رسد؛ اما در کنار اینها، این دستگاه به مجموعه‌ای بسیار کامل از اتصالات نیز تجهیز شده است که به‌واقع، آن را به بخش مرکزی و هسته اصلی ستاپ گیتار نوازندگان تبدیل می‌کنند. محصول جدید فندر به چهار ورودی Effects Loop، دو جک اتصال اکسپرشن پدال و ورودی‌هایی اختصاصی برای اتصال ساز و میکروفون تجهیز شده است. در واقع، می‌توان تنها با استفاده از مولتی افکت فندر Tone Master Pro و بدون نیاز به هیچ دستگاه جداگانه‌ای، یک موسیقی کامل را اجرا کرد.

اما علاوه بر اینها، این پدال پیشرفته به اتصالات MIDI، قابلیت اتصال بی‌سیم از طریق فناوری بلوتوث، یک خروجی هدفون، یک پورت USB برای اتصال به انواع کامپیوتر به‌عنوان آدیو اینترفیس و به‌روزرسانی نرم‌افزار و چند ورودی و خروجی بسیار کاربردی دیگر نیز تجهیز شده است که آن را به محصولی بی‌نقص، حداقل بر روی کاغذ تبدیل می‌کنند.

اما پردازش تمامی این امکانات پیشرفته در Tone Master Pro چگونه انجام می‌شود؟ باید بگوییم که مغز مرکزی این دستگاه، متشکل از هشت پردازنده قدرتمند و مجزا است که در کنار یکدیگر، آن را به نیرومندترین و پیشرفته‌ترین یونیت مولتی افکت موجود در بازار تبدیل می‌کنند. این تعداد پردازنده، دو برابر بیشتر از تعداد پردازنده‌های تعبیه‌شده در Neural DSP Quad Cortex است که پیش از این، قدرتمندترین یونیت مولتی افکت موجود در بازار محسوب می‌شد. هرچه بیشتر مشخصات فنی این محصول جدید را مطالعه می‌کنیم، بیشتر به این امر پی می‌بریم که فندر عزمی راسخ برای فتح بازار یونیت‌های مولتی افکت داشته است!

مولتی افکت فندر Tone Master Pro

مکس گاتنیک (Max Gutnik)، معاون اول بخش محصولات FMIC (مخفف Fender Musical Instruments Company)، درباره محصول جدید این شرکت می‌گوید: «پدال مولتی افکت Tone Master Pro، نتیجه مدت‌ها تحقیق و توسعه و مطالعات گسترده شرکت فندر است که با یک هدف واحد انجام شده است: ساخت یک دستگاه با قابلیتی بی‌رقیب در شبیه‌سازی عملکرد انواع امپ و افکت با برخورداری از امکاناتی بسیار مدرن و پیشرفته. Tone Master Pro که از عملکرد زبانزد و بی‌نظیر محصولات سری Tone Master، یک رابط کاربری بسیار پیشرفته و مجموعه‌ای بسیار کامل از اتصالات برخوردار است، در حال حاضر به‌جرأت بهترین مولتی افکت بازار در بحث قدرت، تن، پویایی و آسانی کاربری است.»

اما با توجه به این مشخصات، Tone Master Pro در رقابت تنگاتنگ پدال‌های مولتی افکت پرچمدار چه جایگاهی دارد؟ باید بگوییم که این پدال جدید با قدرت بی‌رقیب، ظاهر بسیار زیبا، آسانی استفاده و امکانات بی‌سابقه خود، بدون شک تعداد بسیار زیادی از طرفداران محصولات رقیب همچون Quad Cortex را به سمت خود خواهد کشید.

در بحث اندازه، امکانات و محدوده قیمتی، Quad Cortex از Neural DSP و Helix از Line 6 را می‌توان نزدیک‌ترین رقبای Tone Master Pro دانست. پیش از عرضه این محصول به بازار، Quad Cortex با قیمت ۱۸۴۹ دلار به فروش می‌رسید؛ اما روز گذشته و با رونمایی فندر از مخلوق جدیدش، شرکت Neural DSP نیز قیمت مولتی افکت پرچمدار خود را کاهش داد و اکنون آن را با قیمتی همسان با Tone Master Pro، یعنی ۱۶۹۹ دلار به فروش می‌رساند. این حرکت از سوی شرکتی با اعتبار Neural DSP، می‌تواند گویای این باشد که فندر به هدف خود برای ساخت بهترین یونیت مولتی افکت موجود در بازار رسیده است! هر چند که شاید نیز این هم‌زمانی کاملاً تصادفی رخ داده باشد.

شکی وجود ندارد که مشخصات فنی و امکانات فوق‌العاده Tone Master Pro، احتمالاً بسیاری از نوازندگان را جذب خود خواهد کرد؛ اما به عقیده ما، بزرگترین چالشی که فندر در عرضه این محصول به بازار با آن روبرو خواهد شد، وفاداری خریداران مولتی افکت به برندهایی همچون Line 6 و Neural DSP است. باید دید که امکانات و مشخصات فنی بی‌رقیب Tone Master Pro باعث می‌شود که مشتریان دو شرکت مذکور، برند منتخب خود را ترک کرده و به سوی فندر بیایند یا خیر.

پدال مولتی افکت Fender Tone Master Pro، هم‌اکنون با قیمت ۱۶۹۹ دلار در بازار جهانی قابل خریداری است. در کنار این محصول جدید، فندر از اولین کابینت‌های سری Tone Master نیز رونمایی کرده است که پس از این خبر، طی مطلبی به آنها نیز خواهیم پرداخت.

منبع: Guitar World
نویسنده: Matt Owen
مترجم: امیر تولی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *