Squier Sonic Series: سری جدید گیتارهای مقرون‌به‌صرفه فندر

گیتار اسکوایر Sonic

چندی پیش، اسکوایر (Squier)، زیرمجموعه شرکت معظم فندر (Fender)، از سری جدید گیتارهای مقرون‌به‌صرفه خود رونمایی کرد.

این خانواده جدید که Sonic نام دارد، مسیر سری مشهور و بسیار محبوب گیتارهای ارزان‌قیمت اسکوایر، یعنی Bullet را ادامه خواهد داد.

اعضای سری Bullet از زمان معرفی تا به امروز از محبوب‌ترین گیتارها در محدوده قیمتی خود نزد نوازندگان مبتدی و حتی برخی از نوازندگان حرفه‌ای بوده‌اند. تمامی سازهای این سری، کیفیت ساخت بسیار خوب و تن بسیار جذابی دارند که آنها را به انتخابی ایده‌آل برای نوازندگان مبتدی و گزینه‌هایی بسیار خوش‌قیمت و قابل اطمینان برای نوازندگان نیمه‌حرفه‌ای تبدیل کرده است. جالب است بدانید که گیتارهای سری Bullet با وجود قیمت بسیار پایین خود، توسط بسیاری از نوازندگان مشهور بر روی استیج و در اجراهایی بسیار مهم و بزرگ استفاده شده‌اند.

حال، سری Sonic قرار است راه سری Bullet را با ۹ گیتار مقرون‌به‌صرفه و باکیفیت که شامل چهار استرتوکستر، یک تلکستر، یک Esquire، دو ماستنگ و دو گیتار بیس می‌شود، ادامه دهد و تجربه نواختن یک ساز باکیفیت و بی‌نقص را با قیمتی بسیار مناسب برای نوازندگان به ارمغان بیاورد.

اعضای سری Sonic، شباهتی غیرقابل‌انکار با سازهای سری Bullet دارند؛ اما وجود مدل‌هایی بی‌سابقه همچون تلکستر و استرتوکستر با تنها یک پیکاپ هامباکر در این سری و امکان خریداری آنها با فینیش‌ها و رنگ‌هایی جدید همچون California Blue ،Flash Pink و Torino Red، احتمالاً محبوبیتی حتی بیشتر از سری Bullet به آن خواهد بخشید.

در بحث قیمت، تمامی گیتارهای الکتریک سری Sonic، همانند گیتارهای سری Bullet، با قیمت حدود ۲۰۰ دلار به بازار عرضه خواهند شد؛ اما بیس‌های این خانواده، قیمتی کمی بالاتر و معادل با ۲۱۰ و ۲۲۰ دلار دارند.

در ادامه، تمامی اعضای سری Sonic اسکوایر را به‌طور اجمالی مورد بررسی قرار خواهیم داد.

Squier Sonic Telecaster

گیتار الکتریک اسکوایر Squier Sonic Telecaster

اولین ساز از خانواده Sonic که در این مطلب به آن می‌پردازیم، Sonic Telecaster است که قرار است جایگزین یکی از محبوب‌ترین گیتارهای الکتریک ارزان‌قیمت شرکت فندر و برند اسکوایر، یعنی Bullet Telecaster شود.

این گیتار الکتریک بدنه‌ای از جنس چوب پاپلار (poplar) دارد که دسته‌ای از جنس چوب افرا (maple) به وسیله پیچ به آن متصل شده است. بر روی این دسته، بسته به فینیش گیتار، فرت‌بوردی از جنس دو چوب افرا یا indian laurel با شعاع ۹.۵ اینچ قرار دارد که میزبان ۲۱ فرت با اندازه narrow tall است.

Squier Sonic Telecaster در بقیه مشخصات فنی خود، شباهت بسیاری به همتای خود در سری Bullet دارد و همانند آن ساز، از طول اسکیل ۲۵.۵ اینچ، نات ساخته‌شده از استخوان مصنوعی و یک جفت پیکاپ سینگل کویل سرامیکی برخوردار است.

در بخش سخت‌افزار، تلکستر Sonic به یک بریج با شش سدل مجزا، تیونرهای ساخته‌شده از فلز ریخته‌گری‌شده (die-cast) و تراس راد با امکان دسترسی از هداستاک مجهز است.

در واقع طبق مشخصات فنی ذکرشده می‌توان گفت که تنها تفاوت این ساز جدید با Bullet Telecaster، رنگ‌هایی است که این گیتار الکتریک با آنها عرضه خواهد شد. تلکستر سری Sonic علاوه بر دو رنگ مشکی و Butterscotch که در تلکستر سری Bullet نیز قابل سفارش بود، در دو رنگ شاد و جذاب موسوم به California Blue و Torino Red نیز تولید خواهد شد.

Squier Sonic Esquire

گیتار الکتریک اسکوایر Sonic Esquire

گیتار الکتریک Esquire سری Sonic، عضوی کاملاً جدید در مجموعه سازهای ارزان‌قیمت برند اسکوایر است و پیش از این، در این محدوده قیمتی توسط شرکت فندر تولید نمی‌شد.

Sonic Esquire در اکثر مشخصات فنی خود کاملاً شبیه به Sonic Telecaster است و تنها تفاوت آن با ساز مذکور را می‌توان پیکاپ تکی هامباکر آن دانست که از نوع سرامیکی است. این گیتار به دلیل اینکه تنها از یک پیکاپ برخوردار است، به سوییچ تغییر پیکاپ مجهز نیست و رابط کنترلی آن تنها از یک ناب ولوم و یک ناب تن تشکیل شده است.

این Esquire جذاب در دو رنگ موسوم به Ultraviolet و Arctic White تولید خواهد شد.

Squier Sonic Stratocaster

گیتار الکتریک Squier Sonic Stratocaster

همانطور که گفته شد، اکثر گیتارهای سری Sonic از نوع استرتوکستر هستند و شرکت فندر نه یک عدد، نه دو عدد، بلکه چهار مدل مختلف از این ساز افسانه‌ای را در این خانواده جدید جای داده است.

مدل عادی استرتوکستر این سری، یعنی Sonic Stratocaster، یک نمونه متداول از استرت است که به سه پیکاپ سینگل کویل و یک بریج ترمولو مجهز است. این ساز نیز همانند دو مدل قبلی، بدنه‌ای از جنس چوب پاپلار دارد که یک دسته از جنس چوب افرا به وسیله پیچ به آن متصل شده است. بر روی این دسته نیز بسته به فینیش ساز، فرت‌بوردی از جنس چوب افرا یا indian laurel نصب خواهد شد که ۲۱ فرت از نوع narrow tall بر روی آن قرار دارد.

از دیگر ویژگی‌های چشمگیر Squier Sonic Stratocaster می‌توان به نات ساخته‌شده از جنس استخوان مصنوعی، بریج ترمولو با شش سدل مجزا و سه پیکاپ سینگل کویل سرامیکی اشاره کرد که تنظیم آنها از طریق یک رابط کنترلی استاندارد استرتوکستر صورت می‌گیرد.

این ساز در چهار رنگ Ultraviolet ،California Blue ،۲-Color Sunburst و مشکی تولید خواهد شد.

شایان ذکر است که یک نسخه هاردتیل نیز از همین گیتار تولید خواهد شد که تنها تفاوت آن با نسخه عادی، بریج ثابت (هاردتیل) آن است. نسخه Hardtail در دو رنگ Torino Red و Arctic White به بازار عرضه خواهد شد.

Squier Sonic Stratocaster HSS

گیتار الکتریک Squier Sonic Stratocaster HSS

همانند سری Bullet، در سری Sonic اسکوایر نیز یک استرتوکستر جذاب با چینش پیکاپ HSS وجود دارد که به عقیده ما محبوبیتی فوق‌العاده را تجربه خواهد کرد.

تنها تفاوت این ساز با استرتوکستر استاندارد را می‌توان پیکاپ بریج آن دانست که از نوع هامباکر است. سایر مشخصات فنی Sonic Stratocaster HSS کاملاً شبیه به استرتوکستر استاندارد این خانواده است و از همان بدنه و دسته ساخته‌شده از چوب پاپلار و افرا و یک بریج ترمولوی وینتج برخوردار است.

Squier Sonic Stratocaster HSS در دو رنگ مشکی و Tahitian Coral تولید خواهد شد.

Squier Sonic Stratocaster HT H

گیتار الکتریک اسکوایر Squier Sonic Stratocaster HT H

یکی از جالب‌ترین و غیرمعمول‌ترین اعضای سری Sonic، استرتوکستر HT H است که در واقع یک استرت با بریج ثابت و تنها یک پیکاپ هامباکر است.

این گیتار الکتریک می‌تواند انتخابی بسیار مناسب برای طرفداران سازهای ساده و گروه موسیقی Blink-182 باشد. همانطور که گفته شد، این استرتوکستر از امکاناتی همچون سه پیکاپ معمول و بریج ترمولوی موجود در اکثر استرتوکسترها برخوردار نیست و تنها به امکاناتی پایه همچون یک عدد پیکاپ هامباکر و یک بریج ساده ثابت تجهیز شده است.

البته مشخصات فنی کلی Stratocaster HT H شبیه به سایر استرت‌های سری Sonic است. با این تفاوت که این ساز تنها از یک پیکاپ برخوردار است و رابط کنترلی آن نیز به دنبال همین امر، تنها از یک ناب تن و یک ناب ولوم تشکیل شده است.

Squier Sonic Stratocaster HT H در رنگ‌های مشکی و صورتی (Flash Pink) تولید خواهد شد.

Squier Sonic Mustang

گیتار الکتریک اسکوایر Sonic Mustang

شاید از نظر بسیاری از افراد، گیتار الکتریک Sonic Mustang جذاب‌ترین عضو این سری باشد. سانیک ماستنگ با دو ترکیب پیکاپ SS و HH عرضه خواهد شد و ظاهری متفاوت و بسیار جذاب دارد.

هر دو نسخه‌ از مشخصات فنی پایه مشابهی برخوردار هستند و از این حیث، شباهت بسیاری به سایر هم‌خانواده‌های خود دارند. این دو گیتار الکتریک نیز همانند بقیه اعضای خانواده Sonic، بدنه‌ای از جنس چوب پاپلار دارند که یک دسته از جنس چوب افرا با فرت‌بوردی از چوب افرا یا indian laurel به آن متصل شده است. رابط کنترلی نیز در این دو ساز به شکل استاندارد گیتارهای ماستنگ است و از یک سوییچ انتخاب پیکاپ و ناب‌های تن و ولوم تشکیل شده است.

گیتار بیس اسکوایر

اما نکته مهم در مورد سازهای ماستنگ سری Sonic این است که هیچ‌یک از آنها به بریج ترمولو مجهز نیست و فندر هر دوی آنها را به یک بریج ثابت عادی با شش سدل مجزا تجهیز کرده است.

مدل SS گیتار ماستنگ در دو رنگ Torino Red و Two-Color Sunburst و مدل HH آن در دو رنگ Flash Pink و California Blue به فروش خواهد رسید.

Squier Sonic Bronco Bass

گیتار بیس اسکوایر Squier Sonic Bronco Bass

دیگر ساز جدید سری Sonic که در سری Bullet وجود نداشت، یک گیتار بیس از نوع Bronco Bass است که در سه رنگ مشکی، Tahitian Coral و Arctic White تولید خواهد شد و مشخصاتی بسیار شبیه به نمونه مشابه خود از سری گران‌قیمت‌تر Affinity دارد.

این گیتار بیس چهار سیم دسته کوتاه از طول اسکیلی معادل با ۳۰ اینچ برخوردار است و بدنه و دسته آن نیز همانند سایر هم‌خانواده‌هایش به‌ترتیب از چوب‌های پاپلار و میپل ساخته شده است. پیکاپ این ساز نیز از نوع سرامیکی است.

Squier Sonic Bronco Bass با قیمت ۲۱۰ دلار به فروش خواهد رسید.

Squier Sonic Precision Bass

گیتار بیس اسکوایر Sonic Precision Bass

اگر به دنبال یک گیتار بیس فول-سایز ارزان‌قیمت و باکیفیت با طول اسکیل ۳۴ اینچ هستید نیز Sonic Precision Bass می‌تواند گزینه‌ای بسیار مناسب برای شما باشد. طبق گفته فندر، این گیتار بیس جدید می‌تواند تجربه بی‌رقیب نوازندگی با یک Precision Bass فندر را با قیمتی بسیار مناسب به بیسیست‌ها ارائه کند.

این ساز به یک پیکاپ سینگل کویل دو-تکه سرامیکی، بریج ثابت با چهار سدل و تیونرهای وینتج دنده باز Grover مجهز است و باز هم مانند هم‌خانواده‌های خود، از بدنه‌ای از جنس چوب پاپلار، دسته‌ای از جنس چوب افرا و فرت‌بوردی از جنس دسته یا چوب indian laurel برخوردار است.

Squier Sonic Precision Bass در سه رنگ Two-Color Sunburst، مشکی و California Blue عرضه خواهد شد. قیمت اعلام‌شده از سوی فندر برای این ساز، ۲۲۰ دلار است که آن را به گران‌قیمت‌ترین عضو خانواده Sonic تبدیل می‌کند.

گیتارهای سری Sonic در حال حاضر از طریق وب‌سایت شرکت فندر و برخی از فروشگاه‌ها قابل خریداری هستند و انتظار داریم که به‌زودی در بازارهای بین‌المللی در دسترس علاقه‌مندان قرار گیرند.

نویسنده: Matt Owen
مترجم: امیر تولی

1 thoughts on “Squier Sonic Series: سری جدید گیتارهای مقرون‌به‌صرفه فندر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *