Paranormal: مجموعه‌ای دیدنی از مخلوقات عجیب‌و‌غریب Squier

رونمایی اسکوایر از مجموعه‌ای جدید از گیتارهای عجیب‌و‌غریب

روز گذشته، شرکت اسکوایر (Squier)، یکی از برندهای زیرمجموعه کمپانی فندر (Fender)، از یک مجموعه جدید از گیتارهای الکتریک و بیس رونمایی کرد.

این سازها که اعضایی جدید از سری Paranormal محسوب می‌شوند، همانند اعضای قدیمی‌تر این سری، ظاهری بسیار عجیب دارند و از مشخصات فنی کم‌سابقه و غیرمعمولی برخوردارند. سری Paranormal نخستین بار در اوایل دهه ۲۰۰۰ معرفی شد و پس از وقفه‌ای چند ساله، حوالی سال ۲۰۲۰ مجدداً به بازار بازگشت.

تمامی این گیتارها، طبق روال همیشگی برند اسکوایر، قیمتی بسیار مناسب و وسوسه‌انگیز نیز دارند. همچنین تنوع بسیار بالای این سری باعث می‌شود که تمام سلیقه‌ها را پوشش دهد.

محصولات جدید سری Paranormal، شامل مخلوقاتی عجیب مانند یک استرتوکستر با طول اسکیل کوتاه و بریجی از نوع wraparound و یک Jazzmaster دوازده سیم می‌شود. سایر اعضای این سری نیز مشخصاتی جالب دارند که در ادامه، به تمامی آنها با جزئیاتی بیشتر خواهیم پرداخت.

Squier Paranormal Jazzmaster XII

گیتار الکتریک Squier Paranormal Esquire Deluxe

اولین گیتار الکتریک سری Paranormal که در این مطلب به آن می‌پردازیم، عجیب‌ترین عضو این سری نیز هست! این ساز، یک نسخه دوازده سیم از گیتار الکتریک Jazzmaster است که طول اسکیلی معادل با ۲۵.۵ اینچ دارد.

جالب‌ترین بخش این ساز را می‌توان هداستاک آن دانست که برای جای دادن ۱۲ تیونر، به شکل سر یک چوب هاکی ساخته شده است. این طراحی در بسیاری از گیتارهای دوازده سیم دیده می‌شود؛ اما تا کنون در هیچ گیتار جزمستری به کار نرفته بوده است.

Paranormal Jazzmaster XII بدنه‌ای از جنس چوب پاپلار دارد که دسته‌ای از جنس چوب افرا به آن متصل است. این دسته که به دلیل تعداد زیاد سیم‌های ساز با میله‌هایی از جنس گرافیت تقویت شده است، به فرت‌بوردی از جنس چوب laurel مجهز است که میزبان ۲۱ فرت narrow tall و اینلی‌هایی نقطه‌ای است.

در بخش پیکاپ، اسکوایر Jazzmaster XII به یک جفت پیکاپ سینگل کویل استاندارد Jazzmaster تجهیز شده است که می‌توان عملکرد آنها را به وسیله یک ناب ولوم، یک ناب تن و یک سوییچ سه‌حالته انتخاب پیکاپ، تنظیم و کنترل کرد.

یکی دیگر از ویژگی‌های جذاب این گیتار دوازده سیم را می‌توان بریج دوگانه string-through و top loading ثابت آن دانست که نوید قابلیت حفظ کوک بسیار خوب ساز را می‌دهد.

گیتار الکتریک دوازده سیم اسکوایر Jazzmaster XII، در دو رنگ مشهور فندر موسوم به Lake Placid Blue و Olympic White، با قیمت ۴۴۹ دلار به بازار عرضه شده است.

Squier Paranormal Strat-O-Sonic

گیتار الکتریک Squier Paranormal Strat-O-Sonic

در نگاه اول به نظر می‌رسد که این گیتار عجیب، نسخه‌ای ویژه از استرتوکستر باشد که توسط گیبسون ساخته شده است! Strat-O-Sonic از طول اسکیلی کوتاه معادل با ۲۴.۷۵ اینچ، یک بریج از نوع wraparound، پیکاپ‌های P-90 و یک پیک‌گارد کوچک برخوردار است که آن را به محصولات گیبسون شبیه می‌کند؛ اما در واقع، این گیتار بازآفرینی اسکوایر از یک نسخه عجیب از استرتوکستر است که در دهه نود میلادی، به‌صورت محدود توسط فندر تولید شده بود.

بدنه Strat-O-Sonic از جنس چوب okoume و فرت‌بورد آن از جنس چوب laurel است که ترکیبی غیرمعمول برای ساخت استرتوکستر به شمار می‌آید. همچنین شعاع فرت‌بورد این ساز دوازده اینچ است که به معنای قوس کمتر آن نسبت به نسخه‌های عادی استرتوکستر و شباهت آن به محصولات گیبسون، همچون مدل مشهور Les Paul است. این مشخصات فنی عجیب، Strat-O-Sonic را به غیرمعمول‌ترین استرتوکستری تبدیل کرده‌اند که توسط اسکوایر ساخته شده است.

گیتار الکتریک اسکوایر Paranormal Strat-O-Sonic، در دو رنگ موسوم به Crimson Red Transparent و Vintage Blonde تولید شده است و هم‌اکنون با قیمت ۴۴۹ دلار در بازار جهانی قابل خریداری است.

Squier Paranormal Esquire Deluxe

گیتار الکتریک اسکوایر Paranormal Esquire Deluxe

Esquire Deluxe، همانگونه که از نامش پیداست، ترکیبی از دو ساز مشهور فندر، یعنی Esquire و Telecaster Deluxe است. این گیتار، همانند نسخه‌های دیگر مدل Esquire، به یک پیکاپ تجهیز شده است و در مقابل، از طراحی ظاهری و پیک‌گاردی شبیه به Telecaster Deluxe برخوردار است.

با وجود اینکه Paranormal Esquire Deluxe تنها به یک پیکاپ مجهز است، اما طبق گفته شرکت سازنده، پیکاپ هامباکر Wide Range به کار رفته در آن می‌تواند بازه تُنال وسیعی ارائه کند و سبک‌های نوازندگی بسیاری را پوشش دهد. این پیکاپ را می‌توان با استفاده از یک رابط کنترلی متشکل از یک ناب ولوم، یک ناب تن و یک سوییچ سه‌حالته انتخاب عملکرد پیکاپ، کنترل کرد. اما نکته جالب در مورد این بخش از Esquire Deluxe این است که سوییچ انتخاب پیکاپ آن برخلاف نسخه‌های دیگر Esquire و اکثر گیتارهای فندر، به‌صورت چرخان است و در گوشه بالایی سمت چپ بدنه ساز تعبیه شده است. با استفاده از این سوییچ می‌توان عملکرد پیکاپ را در دو حالت سینگل کویل و‌ هامباکر تنظیم کرد.

بدنه گیتار الکتریک Squier Esquire Deluxe از جنس چوب okoume و دسته آن از جنس چوب افرا است که ترکیب آن با رنگ‌های تیره بدنه، ظاهری جذاب به ساز می‌بخشد.

گیتار اسکوایر Paranormal Esquire Deluxe، هم‌اکنون و در دو رنگ مشکی متالیک و قهوه‌ای Mocha، با قیمت ۴۲۹ دلار در بازار جهانی قابل خریداری است.

Squier Paranormal Custom Nashville Stratocaster

گیتار الکتریک اسکوایر Paranormal Custom Nashville Stratocaster

دیگر عضو عجیب این سری جدید، Custom Nashville Stratocaster است که طراحی آن، ترکیبی گیج‌کننده از دو مدل استرتوکستر و تلکستر است! بدنه در این ساز همانند یک استرتوکستر، دو هورن دارد و همچنین سه پیکاپ نیز بر روی آن نصب شده است؛ اما در مقابل، زوایای لبه‌های بدنه در این ساز، به همراه بریج، پیک‌گارد و رابط کنترلی پیکاپ‌های آن، دقیقاً همان نمونه‌هایی هستند که در تلکسترهای فندر به کار می‌رود. همچنین، هداستاک این گیتار نیز شبیه به هداستاک استرت است.

پیکاپ وسطی در Custom Nashville Stratocaster از نوع سینگل کویل است و طراحی فنی مشابهی با پیکاپ‌های استرتوکستر دارد؛ اما دو پیکاپ نک و بریج، از پیکاپ‌های تلکستر هستند. این سه پیکاپ را می‌توان به وسیله یک رابط کنترلی با ظاهری شبیه به رابط کنترلی تلکستر تنظیم کرد که از یک ناب ولوم، یک ناب تن و یک سوییچ پنج‌حالته انتخاب پیکاپ تشکیل شده است. همچنین ناب تن در این ساز، قابلیت push/pull دارد و با کشیدن و فشردن آن، می‌توان حالت عملکرد پیکاپ نک را تغییر داد. این قابلیت در کنار سوییچ پنج‌حالته انتخاب پیکاپ، ویژگی جذابی است و احتمالاً قابلیت‌های تنال بسیاری به Squier Paranormal Custom Nashville Stratocaster می‌بخشد.

بدنه در این گیتار الکتریک از جنس چوب پاپلار و دسته آن از جنس چوب افراست. بر روی دسته این ساز نیز فرت‌بوردی از جنس چوب laurel نصب شده است که میزبان ۲۱ فرت و اینلی‌هایی نقطه‌ای است.

گیتار الکتریک اسکوایر Custom Nashville Stratocaster، در دو رنگ Aztec Gold و Chocolate 2-Colour Sunburst تولید شده است و با قیمت ۴۲۹ دلار قابل خریداری است.

Squier Paranormal Rascal Bass HH

گیتار بیس Squier Paranormal Rascal Bass HH

و اما آخرین و زیباترین ساز این رونمایی، یک گیتار بیس با نام Rascal Bass HH است.

Rascal Bass بدنه‌ای به سبک Bass VI فندر دارد که از چوب پاپلار ساخته شده و یک دسته از جنس چوب افرا همراه با فرت‌بوردی از جنس چوب laurel به آن متصل است. پیکاپ‌ها در این بیس از نوع هامباکر Wide Range هستند و کنترل آنها از طریق یک رابط کنترلی استاندارد متشکل از یک ناب ولوم، یک ناب تن و یک سوییچ سه‌حالته قابل انجام است.

یکی از جالب‌ترین نکات در مورد گیتار بیس اسکوایر Rascal Bass HH، به جز ظاهر بسیار زیبا و رنگ سبز جذاب ساز، طول اسکیل کوتاه ۳۰ اینچی آن است که در ترکیب با هداستاک، حس‌و‌حالی شبیه به Coronado Bass به آن می‌بخشد.

این بیس در دو رنگ مشکی متالیک و سبک موسوم به Sherwood Green و با قیمت ۴۴۹ دلار به بازار عرضه شده است.

منبع: MusicRadar و Guitar.com
مترجم: امیر تولی

1 thoughts on “Paranormal: مجموعه‌ای دیدنی از مخلوقات عجیب‌و‌غریب Squier

  1. پلیر میگوید:

    استرت هاردتیل خیلی پرطرفدار شده. فندر هم متوجه شده که باید بیشتر هاردتیل تولید کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *