عرضه نسخه جدید گیتار بیس سیگنچر Mikey Way توسط فندر

گیتار بیس فندر Limited Edition Mikey Way Jazz Bass Silver Sparkle

روز گذشته، شرکت فندر (Fender) از نسخه‌ای جدید و ویژه از گیتار بیس نوازنده مشهور گروه My Chemical Romance، یعنی مایکی وی (Mikey Way) رونمایی کرد.

اگر طرفدار گروه موسیقی My Chemical Romance باشید و اجراهای زنده این گروه را دنبال کنید، احتمالاً در ماه‌های اخیر این Jazz Bass را در دستان مایکی دیده‌اید. رنگ نقره‌ای متالیک براق این بیس که Silver Sparkle نام دارد، آن را از تمامی سازهای دیگر مایکی متمایز می‌سازد و در صورتی که طرفدار این هنرمند باشید، احتمالاً به‌سرعت متوجه شده‌اید که بیس مورد استفاده او کاملاً جدید است.

بدنه Fender Mikey Way Jazz Bass از چوب توسکا (alder) ساخته شده است و دسته‌ای با پروفایل C-شکل دهه هفتادی نیز به آن متصل شده است. این دسته به شکلی ساخته شده است که ضخامتی کمتر در فرت‌های ابتدایی دارد و از فرت ۱۲ به بعد، قطورتر می‌شود. Silver Sparkle نیز همانند نسخه عادی Jazz Bass سیگنچر مایکی وی، به پیکاپ‌های Fender ’70s J-Bass مجهز است.

حال‌و‌هوای وینتج و دهه هفتادی Mikey Way Jazz Bass، در سایر اجزای آن نیز حس می‌شود. برای مثال، این گیتار بیس به تیونرهایی با طراحی متعلق به دهه هفتاد تجهیز شده است و از یک بریج با چهار سدل مجزا نیز برخوردار است. البته که سدل‌ها در این بریج برای پایداری بالاتر کوک، از نمونه‌های مدرن فندر هستند.

اما علاوه بر فینیش جدید و جذاب، این جز بیس جزئیات ظاهری جالب دیگری نیز دارد که آن را از جز بیس سیگنچر اصلی مایکی وی متمایز می‌سازند. این جزئیات جدید، شامل اینلی‌هایی مشکی‌رنگ و مستطیلی بر روی فرت‌بورد ساز و پیک‌گارد و هداستاک مشکی آن می‌شود.

اما در نهایت، چشمگیرترین بخش گیتار بیس فندر Limited Edition Mikey Way Jazz Bass، فینیش نقره‌ای‌رنگ اکلیلی آن است که می‌تواند برای اکثر نوازندگان جالب و جذاب باشد. انتظار داریم ترکیب مشخصات فنی بسیار خوب و ظاهر ساده و در عین حال چشمگیر این گیتار بیس جدید باعث شود که نه‌تنها در میان طرفداران مایکی وی، بلکه در میان تمامی بیسیست‌ها به محبوبیت دست یابد.

گیتار بیس فندر Mikey Way Jazz Bass Silver Sparkle

مایکی وی پیش از این نیز فینیش Silver Sparkle را در یکی از سازهای سیگنچر خود به کار برده بود. این ساز، Mustang Bass مشهور او بود که حدود یک دهه پیش توسط فندر به بازار عرضه شد.

Way طی مصاحبه‌ای که اخیراً با مجله GuitarWorld انجام داده است، در مورد بیس سیگنچر جدید خود و دلیل انتخاب فینیش نقره‌ای ویژه آن چنین گفته است: «از وقتی که به یاد دارم، حس و علاقه‌ای ویژه به سازهای دارای فینیش Sparkle داشته‌ام. در دوران نوجوانی‌ام، یعنی دهه نود میلادی، بسیاری از هنرمندان صحنه موسیقی آلترنتیو از گیتارهای اکلیلی استفاده می‌کردند و احتمالاً همین امر نیز باعث علاقه من به این فینیش غیرمعمول شد. برای مثال، کریس کورنل (Chris Cornell) یک گیتار الکتریک Gretsch Silver Jet با همین فینیش داشت، دنیل جانز (Daniel Johns) از گروه Silverchair نیز یکی دیگر از صاحبان این گیتارها بود و البته گروه Smashing Pumpkins نیز علاقه بسیاری به رنگ‌ها و فینیش‌های اکلیلی در تجهیزات خود داشت! ایس فرلی (Ace Frehley) نیز یکی دیگر از هنرمندان محبوب من بود که از گیتارهای اکلیلی استفاده می‌کرد. حال‌و‌هوای تخیلی و عجیب گروه Kiss حسی بسیار خوب به من می‌داد و همین حس را نیز می‌توان دلیلی مهم دانست برای اینکه امروز علاقه‌ای بسیار به فینیش‌های اکلیلی دارم. در آخر، دیوید بویی (David Bowie) که در آن زمان از مهمترین هنرمندان صحنه glam rock بود نیز نه‌تنها گیتارهایی اکلیلی داشت، بلکه لباس و سایر لوازم او نیز چنین رنگی بر روی خود داشتند!»

وی افزوده است: «به یاد دارم که در زمان نوجوانی وقتی به یک فروشگاه گیتار می‌رفتم، اگر یک گیتار اکلیلی در آنجا وجود داشت، با حسرت آن را تماشا می‌کردم و با خود می‌گفتم که این گیتار برای من بیش‌ازحد گران است و نه‌تنها نمی‌توانم آن را خریداری کنم، بلکه احتمالاًهیچ‌وقت تجربه نوازندگی با آن را نیز نخواهم داشت! اما اکنون، دو گیتار بیس با فینیش اکلیلی دارم که نام من بر روی هداستاک هر دوی آنها نیز حک شده است! حقیقتاً تجربه‌ای شگفت‌انگیز است!»

گیتار بیس Fender Limited Edition Mikey Way Jazz Bass Silver Sparkle، هم‌اکنون و به‌صورت محدود در بازار جهانی قابل خریداری است. تیراژ تولید این گیتار توسط فندر اعلام نشده است؛ اما با توجه به قیمت نسبتاً مناسب ۱۴۹۹ دلاری ساز، انتظار داریم که افراد بسیاری به سراغ آن بیایند و به‌زودی، شاهد فروخته شدن تمامی نمونه‌های تولیدشده از آن باشیم.

منبع: Matt Parker
مترجم: امیر تولی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *