Tyler Bryant Pinky Stratocaster: یک گیتار خیره‌کننده از فندر

گیتار الکتریک فندر Limited Edition Tyler Bryant Pinky Stratocaster Relic

روز پیش، شرکت فندر (Fender) از یک گیتار الکتریک سیگنچر جدید متعلق به تایلر براینت (Tyler Bryant)، نوازنده مشهور سبک بلوز و راک، رونمایی کرد. این استرتوکستر جذاب، با بدنه رلیک‌شده و جزئیات دهه شصتی خود، احتمالاً بسیاری از دوستداران سازهای وینتج را به وجد خواهد آورد.

البته Tyler Bryant Pinky Stratocaster، یک استرت معمولی نیست و یک ساز کاملاً سفارشی، مربوط به بخش کاستم شاپ شرکت فندر است. همچنین این گیتار را به بسیاری از دلایل، نمی‌توان در دسته‌بندی سازهای وینتج نیز قرار داد. در واقع، مدل سیگنچر Tyler Bryant، تلفیقی از یک استرت دهه شصتی، سخت‌افزار نسبتاً مدرن و ترکیب پیکاپ جذاب HSS است که به شکلی بسیار ظریف، رلیک شده است و به یک رنگ صورتی ملایم موسوم به Shell Pink نیز مزین است. یکی از جالب‌ترین نکات در مورد این گیتار نیز پیک‌گارد طرح‌دار آن است که از یک لایه آلومینیوم آنودیزه ساخته شده است.

در بخش پیکاپ، گیتار سیگنچر تایلر براینت، به یک پیکاپ هامباکر دست‌ساز از نوع Shawbucker در موقعیت بریج و دو پیکاپ سینگل کویل فندر ۶۰s Strat مجهز است. کنترل و تنظیم این پیکاپ‌ها به وسیله یک سوییچ انتخاب پیکاپ پنج‌حالته، دو ناب تن و یک ناب ولوم صورت می‌گیرد که ترکیبی عادی برای یک استرتوکستر محسوب می‌شود.

Fender Limited Edition Tyler Bryant Pinky Stratocaster Relic بدنه‌ای از جنس چوب توسکا (alder) دارد که دسته‌ای از چوب افرا (maple) با پروفایل C-شکل و شبیه به استرت‌های دهه شصت میلادی، به وسیله پیچ به آن متصل شده است. بر روی این دسته، فرت‌بوردی از جنس رُزوود با شعاع ۹.۵ اینچ نصب شده است که میزبان اینلی‌های نقطه‌ای از جنس Micarta، نات ساخته‌شده از استخوان و ۲۱ فرت‌ Narrow Tall است.

گیتار الکتریک فندر Tyler Bryant Pinky Stratocaster

اما علاوه بر اینها، بسیاری دیگر از اجزای Pinky مانند تیونرهای قدیمی کرومی، بریج ویبراتوی کاستم شاپ و سدل‌های برنجی، به‌خوبی حس‌وحال یک ساز وینتج را به بیننده القا می‌کنند.

استرتوکستر صورتی را می‌توان ساز مورد علاقه تایلر براینت دانست. دلیل انتخاب این رنگ از سوی براینت، علاقه‌ بسیار او به الویس است. او می‌گوید که استرت‌های صورتی، او را به یاد کادیلاک صورتی‌رنگ منحصربه‌فرد الویس می‌اندازند. او علاوه بر این گیتار، یک استرت دیگر نیز به رنگ Shell Pink با نام Pinky در اختیار دارد که در پشت آن، استیون تایلر از گروه Aerosmith چنین عبارتی نوشته است: «صورتی؛ رنگی شبیه به قرمز اما نه‌چندان قرمز!». در هداستاک آن ساز نیز امضای اسطوره گیتار بلوز، آلن هینز (Alan Haynes) دیده می‌شود. اما جز در رنگ بدنه، Pinky مذکور تقریباً هیچ نقطه اشتراکی با گیتار جدید براینت ندارد.

برخی از افراد به این دلیل به گیتارهای کهنه‌تر و رلیک‌شده علاقه دارند که دیگر نیازی نیست نگران ضربه خوردن آنها باشند و می‌توانند با خیال راحت از آنها استفاده کنند. اما قیمت بسیار بالا و تولید محدود Tyler Bryant Pinky، حساب آن را از بسیاری از سازهای رلیک جدا می‌کند و احتمالاً باز هم نمی‌توانید بدون نگرانی آن را بنوازید!

گیتار الکتریک فندر Tyler Bryant Pinky Stratocaster، همراه با گواهی اصالت، یک بند چرمی و یک هارد کیس نفیس، به‌صورت محدود و با قیمت ۵۷۵۰ دلار به فروش می‌رسد. چنین قیمتی، این ساز را از دسترس اغلب طرفداران براینت و فندر خارج می‌کند؛ اما انتظار داریم که ظاهر و مشخصات ویژه این گیتار الکتریک، آن را به گزینه‌ای جذاب برای مجموعه‌داران تبدیل کند و باعث فروش سریع تمامی نمونه‌های تولیدشده از این محصول شود.

نویسنده: Jonathan Horsley
مترجم: امیر تولی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *