American Vintage II: تجلی میراث پُربار فندر

Fender American Vintage II

روز گذشته، شرکت فندر برای چندمین بار در سال جاری، از مجموعه‌ای از گیتارهای الکتریک و بیس رونمایی کرد. این سری جدید که American Vintage II نام دارد، کلکسیونی استثنایی از سازهایی است که با الهام از نمونه‌های کلاسیک و وینتج ساخته شده‌اند و میراث پربار فندر را به نوازندگان یادآوری می‌کنند.

این رونمایی، شامل پنج مدل تلکستر، سه مدل استرتوکستر، یک جزمستر و سه بیس می‌شود. به‌طور دقیق، پنج مدل تلکستر این سری، هر کدام بر پایه نسخه‌های تولیدشده در سال‌های ۱۹۵۱، ۱۹۶۳، ۱۹۷۲، ۱۹۷۵ و ۱۹۷۷ هستند. مدل‌های استرتوکستر نیز نسخه‌هایی بازآفرینی‌شده از نمونه‌های مربوط به سال‌های ۱۹۵۷، ۱۹۶۱ و ۱۹۷۳ هستند. علاوه بر این، دو Precision Bass با طراحی شبیه به نسخه‌های سال‌های ۱۹۵۴ و ۱۹۶۰، یک Jazz Bass با طراحی سال ۱۹۶۶ و یک Jazzmaster طراحی‌شده به سبک نمونه‌‌های تولیدشده در سال ۱۹۶۶ نیز در سری American Vintage II وجود دارد.

طبق گفته فندر، مدل‌های این سری، شباهتی بسیار زیاد به نسخه‌های اصلی و کلاسیک خود دارند و این امر حتی در ریزه‌کاری‌های آنها نیز مشهود است.

یکی از چشمگیر‌ترین نکات در مورد سری American Vintage II، استفاده دوباره فندر از پیکاپ‌های CuNiFe در سه عدد از تلکسترهای آن است. این سه تلکستر از فینیش نیتروسلولز و دسته‌ها و سخت‌افزار vintage-style نیز برخوردار هستند.

Justin Norwell، معاون اجرایی فندر درباره سری جدید محصولات این شرکت می‌گوید: «گیتارهای سری American Vintage II، نمونه‌هایی دقیقاً شبیه به نسخه‌های قدیمی و اصلی خود هستند. تنها تفاوت این سازها با نسخه‌های اصلی‌شان، به‌کارگیری روش‌هایی مدرن‌تر و دقیق‌تر در ساخت آنهاست که در دهه‌های گذشته، در دسترس نبوده‌اند. تن و ظاهر منحصر‌به‌فرد نسخه‌های اصلی این گیتارها، آنها را به سازهایی رؤیایی برای بسیاری از نوازندگان تبدیل کرده‌ است. آن گیتارها، تأثیری غیرقابل انکار بر دنیای موسیقی گذاشته‌اند.»

در ادامه خبر، نگاهی دقیق‌تر به هر یک از اعضای این سری خواهیم داشت.

‘۵۷ Stratocaster

Fender American Vintage II '57 Stratocaster

اولین محصولی که در این خبر به آن می‌پردازیم، استرتوکستر ۱۹۵۷ است؛ گیتاری که نسخه اصلی آن، تنها سه سال پس از تولد استرتوکستر، وارد بازار شد. از ویژگی‌های این مدل می‌توان به بدنه ساخته‌شده از چوب آلدر (توسکا) یا اَش (وَن)، دسته یک‌تکه از چوب میپل (افرا) با پروفایل V-شکل، فرت‌بوردی با شعاع ۷.۲۵ اینچ و ۲۱ فرت vintage tall اشاره کرد.

American Vintage II ’57 Stratocaster به پیکاپ‌های سینگل کویل Pure Vintage ’57، ترمولوی Pure Vintage با سدل‌های فولادی و پیک‌گارد یک‌لایه مجهز است.

این استرتوکستر در سه رنگ Seafoam Green ،Two-Color Sunburst و Vintage Blonde و در دو نسخه راست‌دست و چپ‌دست، با قیمت ۲۰۴۹ تا ۲۲۴۹ دلار قابل خریداری است.

’۶۱ Stratocaster

گیتار الکتریک فندر

استرتوکستر ۱۹۶۱ این سری نیز ویژگی‌هایی شبیه به مدل قبلی دارد؛ اما بدنه آن، تنها با چوب آلدر تولید می‌شود و دسته‌ای با پروفایل C-شکل دارد. همچنین از آنجا که این گیتار، یک استرت دهه شصتی است، فرت‌بورد آن از چوب رُزوود ساخته شده است.

از دیگر ویژگی‌های این ساز می‌توان به ریدیس فینگربورد ۷.۲۵ اینچ، پیک‌گارد سه‌لایه، پیکاپ‌های سینگل کویل ۶۱’ Pure Vintage و تیونرهای Deluxe اشاره کرد.

American Vintage II ’61 Stratocaster در سه رنگ Olympic White ،Three-Color Sunburst و Fiesta Red، با قیمت ۲۰۹۹ دلار به فروش می‌رسد.

‘۷۳ Stratocaster

گیتار الکتریک فندر

این سری شامل سه استرتوکستر از سه دهه بسیار مهم در صنعت گیتار الکتریک می‌شود که آخرین آنها، یک نمونه با طراحی مدل‌های ساخت سال ۱۹۷۳ است. American Vintage II ’73 مانند نمونه‌های وینتج و اصلی خود، دارای بدنه‌ای از چوب وَن است و به تراس راد بولت، پلاک دسته سه‌پیچ و هداستاک بزرگ مجهز شده است. از دیگر ویژگی‌های مهم این گیتار الکتریک می‌توان به دسته ساخته‌شده از چوب میپل با پروفایل C-شکل، فینگربورد ساخته‌شده از چوب‌ میپل یا رزوود با ریدیس ۷.۲۵ اینچ و تیونرهای وینتج اشاره کرد.

۷۳ Strat نیز مانند دو استرت دیگر، از سه پیکاپ سینگل کویل Pure Vintage مختص سال تولید نمونه اصلی خود برخوردار است که طبق گفته فندر، تُنی دقیقاً مشابه پیکاپ‌های به‌کاررفته در نمونه‌های مربوط به سال ۱۹۷۳ را تولید می‌کنند. این پیکاپ‌ها به یک مجموعه کنترلی متشکل از یک سوییچ انتخاب پیکاپ پنج‌حالته، دو ناب تُن و یک ناب مستر ولوم متصل شده‌اند.

American Vintage II ’73 Stratocaster، در سه رنگ Mocha ،Lake Placid Blue و Aged Natural، با قیمت ۲۲۷۹ دلار به بازار عرضه شده است.

‘۵۱ Telecaster

Fender American Vintage II '51 Telecaster

American Vintage II ’51 Telecaster تقریباً در تمامی جزئیات خود، شبیه به یکی از اولین گیتارهای الکتریک تولیدشده در جهان، یعنی تلکستر ۱۹۵۱ است و با الهام از آن ساز افسانه‌‌ای ساخته شده است. این گیتار از بدنه‌ای از چوب وَن برخوردار است که دسته‌ای U-شکل از چوب میپل به آن متصل شده است. فرت‌بورد ساز نیز دارای شعاع ۷.۲۵ اینچ است و میزبان ۲۱ فرت و اینلِی‌های نقطه‌ای مشکی است.

از دیگر ویژگی‌های این تلکستر می‌توان به پیکاپ‌های سینگل کویل Pure Vintage ’51، بریج با سه سدل برنجی و تیونرهای دیلاکس اشاره کرد.

این گیتار الکتریک تنها در یک رنگ Butterscotch Blonde و با قیمت ۲۲۴۹ دلار در دسترس علاقه‌مندان قرار گرفته است.

‘۶۳ Telecaster

گیتار الکتریک فندر

دیگر تلکستر این سری جدید، یک نسخه بازآفرینی‌شده از مدل مربوط به سال ۱۹۶۳ است. این گیتار، بدنه‌ای از چوب آلدر یا ماهون و فرت‌بوردی از چوب رُزوود دارد.

برخی از مشخصات فنی این ساز، مانند ریدیس فرت‌بورد ۷.۲۵ اینچ، ۲۱ فرت vintage tall و اینلِی‌های نقطه‌ای، با مدل قبلی مشترک است؛ اما American Vintage II ’63 Telecaster تفاوت‌هایی نیز با تلکستر ۱۹۵۱ دارد که از مهم‌ترین‌های آنها می‌توان به وجود سدل‌های فولادی در بریج و البته، پیکاپ‌های Pure Vintage ’63 اشاره کرد.

این گیتار الکتریک در سه رنگ Three-Color Sunburst ،Crimson Red Transparent و Surf Green، با قیمت ۲۰۴۹ تا ۲۲۴۹ دلار به بازار عرضه شده است.

‘۷۲ Thinline Telecaster

Fender American Vintage II '72 Telecaster Thinline

تنها تلکستر Thinline سری American Vintage II، همین گیتار است که نسخه‌ای بازآفرینی‌شده از نمونه مربوط به سال ۱۹۷۲ محسوب می‌شود.

این محصول یکی از معدود گیتارهای جدید فندر است که به پیکاپ‌های هامباکر CuNiFe Wide-Range مجهز شده است. چندین سال بود که فندر، تولید پیکاپ‌های CuNiFe را متوقف کرده بود و در تلکسترهای Thinline خود نیز از پیکاپ‌های هامباکر عادی با ظاهری شبیه به پیکاپ‌های CuNiFe استفاده می‌کرد؛ اما مدتی است که تولید این پیکاپ بسیار باکیفیت و مشهور از سر گرفته شده است و می‌توان آن را به‌صورت جداگانه نیز خریداری کرد.

American Vintage II ’72 Thinline Telecaster، بدنه‌ای نیمه-توخالی (semi-hollow) از چوب وَن، دسته‌ای از چوب میپل با پروفایل C-شکل و فرت‌بوردی با شعاع ۷.۲۵ اینچ دارد. همچنین، این گیتار الکتریک به یک بریج ثابت Pure Vintage مجهز است.

تلکستر Thinline جدید فندر، در سه رنگ Aged Natural ،Three-Color Sunburst و Lake Placid Blue، با قیمت ۲۳۹۹ دلار به فروش می‌رسد.

‘۷۵ Telecaster Deluxe

گیتار فندر

دیگر گیتار این سری که به پیکاپ‌های CuNiFe مجهز است، یک نسخه بازآفرینی‌شده از تلکستر Deluxe تولید سال ۱۹۷۵ است. این ساز شباهت زیادی به مدل قبلی دارد؛ اما بدنه آن توپُر و از چوب آلدر است. همچنین، از یک هداستاک استرتوکستری با اندازه بزرگ برخوردار است.

فرت‌بورد این گیتار الکتریک، کمی تخت‌تر از مدل قبلی است و شعاعی برابر با ۹.۵ اینچ دارد. بر روی فرت‌بورد، ۲۱ فرت مدیوم جامبو نصب شده است.

در اواسط دهه هفتاد میلادی، فندر یک مجموعه کنترلی شبیه به نمونه نصب‌شده در گیتارهای Les Paul را بر روی گیتارهای Telecaster Deluxe خود نصب می‌کرد. این مجموعه از دو ناب ولوم، دو ناب تن و یک سوییچ سه-حالته تشکیل شده بود که مورد آخر، در قسمت بالای بدنه قرار گرفته بود. American Vintage II ’75 Telecaster Deluxe نیز مانند نسخه اصلی خود، از همین مجموعه کنترلی برخوردار است.

این نسخه ویژه از تلکستر، در سه رنگ مشکی، Mocha و Three-Color Sunburst، با قیمت ۲۲۹۹ دلار قابل خریداری است.

‘۷۷ Telecaster Custom

 

Fender American Vintage II '77 Telecaster Customدر سال ۱۹۷۷، شرکت فندر برای فراهم آوردن بازه تُنال وسیع‌تر برای نوازندگان، از مدلی با نام Telecaster Custom رونمایی کرد که در موقعیت نِک به یک پیکاپ CuNiFe و در موقعیت بریج به یک پیکاپ سینگل کویل مجهز بود. این طراحی، به نوازنده امکان می‌داد تا بتواند علاوه بر تن مشهور تلکستر، تنی مدرن‌تر و گرم‌تر را نیز در اختیار داشته باشد.

نسخه بازآفرینی‌شده این گیتار در سری American Vintage II نیز از همین ترکیب پیکاپ برخوردار است و علاوه بر پیکاپ CuNiFe، دارای یک پیکاپ اختصاصی Pure Vintage ’77 است.

در سایر وجوه، این گیتار تقریباً تفاوتی با Telecaster Deluxe ندارد. البته این مدل، برخلاف گیتار قبلی که هداستاکی با طراحی استرت داشت، به هداستاک اصلی تلکستر مجهز است.

Fender American Vintage II ’77 Telecaster Custom در سه رنگ مشکی، قرمز و Olympic White، با قیمت ۲۱۹۹ دلار به فروش می‌رسد.

‘۶۶ Jazzmaster

Fender American Vintage II Jazzmaster

در سری American Vintage II، یک گیتار الکتریک Jazzmaster نیز وجود دارد که ویژگی‌هایی درست مانند نسخه تولیدشده در سال ۱۹۶۶ دارد.

بدنه این ساز از چوب آلدر و دسته آن از چوب میپل است. بر روی این دسته، یک فرت‌بورد حاشیه‌کاری‌شده از چوب رزوود نصب شده است که ریدیسی ۷.۲۵ اینچی دارد و ۲۱ فرت بلند و اینلی‌های مستطیلی بر روی آن به چشم می‌خورد.

American Vintage II ’66 Jazzmaster به پیکاپ‌های اختصاصی جزمستر از نوع Pure Vintage ’66 مجهز است و از یک ترمولوی معلق همراه با دکمه قفل و بازویی با نصب فشاری برخوردار است.

این جزمستر جذاب در سه رنگ Three-Color Sunburst ،Lake Placid Blue و Dakota Red، با قیمت ۲۳۹۹ دلار به بازار عرضه شده است. لازم به ذکر است که هداستاک گیتار در دو رنگ Lake Placid Blue و Dakota Red، همرنگ بدنه است.

‘۵۴ Precision Bass

Fender American Vintage II '54 Precision Bass

نخستین گیتار بیس این سری جدید، همانطور که از نامش پیداست، بر اساس Precision Bass سال ۱۹۵۴ ساخته شده است که یکی از اولین گیتارهای بیس الکتریک تولیدشده در دنیا محسوب می‌شود.

این ساز از هداستاک کلاسیک Precision Bass و یک پیکاپ سینگل کویل از نوع Pure Vintage ’54 برخوردار است. همچنین تکیه‌گاه انگشت شست نیز در پایین سیم‌های آن نصب شده است.

بدنه American Vintage II ’54 Precision Bass از چوب وَن ساخته شده و دسته‌ای از چوب میپل نیز به آن متصل شده است. این دسته، فرت‌بوردی با شعاع ۷.۲۵ اینچ دارد و ۲۰ فرت وینتج بلند بر روی آن نصب شده است. از دیگر ویژگی‌های این گیتار بیس می‌توان به بریج Pure Vintage اشاره کرد که از دو سدل برخوردار است.

Fender American Vintage II ’54 Precision Bass، تنها در یک رنگ Two-Color Sunburst، با قیمت ۲۲۴۹ دلار به فروش می‌رسد.

‘۶۰ Precision Bass

گیتار بیس فندر

در سری American Vintage II، یک پرسیژن بیس دیگر نیز وجود دارد که از طراحی مدرن‌تری برخوردار است و شبیه به نسخه تولیدشده در سال ۱۹۶۰ است.

بدنه این ساز، برخلاف بیس قبلی که از چوب وَن ساخته شده بود، از جنس چوب آلدر است و پیکاپ نصب‌شده بر روی آن نیز یک پیکاپ اسپلیت کویل Pure Vintage ’60 است.

هداستاک این گیتار بیس، اندازه بزرگ‌تری دارد و در امتداد آن، فرت‌بوردی از چوب رزوود با شعاع ۷.۲۵ اینچ به چشم می‌خورد. بریج American Vintage II ’60 Precision Bass نیز دارای چهار سدل فولادی است.

این ساز در سه رنگ مشکی، Daphne Blue و Three-Color Sunburst، با قیمت ۲۰۹۹ دلار به فروش می‌رسد.

‘۶۶ Jazz Bass

گیتار بیس فندر

آخرین عضو این خانواده، یک Jazz Bass است که بر اساس نمونه تولیدشده در سال ۱۹۶۶ ساخته شده است.

در بخش مشخصات فنی، این گیتار بیس بدنه‌ای از چوب آلدر و دسته‌ای از چوب میپل با پروفایل U-شکل دارد. بر روی این دسته نیز یک فرت‌بورد حاشیه‌کاری‌شده از جنس رزوود نصب شده است. همچنین، یک جفت پیکاپ سینگل کویل Pure Vintage ’66 نیز در این گیتار بیس وجود دارد که طبق گفته فندر، باعث حصول تُنی دقیقاً شبیه به نمونه اصلی و قدیمی این ساز می‌شود.

Fender American Vintage II ’66 Jazz Bass، در سه رنگ Three-Color Sunburst ،Olympic White و Seafoam Green و در دو نسخه چپ‌دست و راست‌دست، با قیمت ۲۲۹۹ دلار به بازار عرضه شده است.

نویسنده: Matt Owen
مترجم: امیر تولی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *