همکاری فندر و Juanes در ساخت یک استرتوکستر همه‌فن‌حریف

گیتار الکتریک فندر Juanes

روز گذشته، شرکت فندر از جدیدترین عضو سری Artist رونمایی کرد که برای موزیسین مشهور کلمبیایی، خوانس (Juanes)، ساخته شده است.

خوانس، عضو سابق گروه راک Ekhymosis که در حال حاضر به‌صورت انفرادی فعالیت می‌کند، یکی از تحسین‌شده‌ترین موزیسین‌های آمریکای لاتین به شمار می‌آید و کسب ۲۴ جایزه Latin Grammy و ۳ جایزه Grammy، تنها بخشی از افتخارات او هستند.

گیتار الکتریک سیگنچر این هنرمند برجسته، به رنگ خیره‌کننده‌ای موسوم به Luna White Satin مزین است که پیش‌تر هرگز در استرتوکسترهای فندر دیده نشده بود و ظاهری استثنایی به ساز بخشیده است.

طبق گفته فندر، این محصول با دو هدف روشن طراحی شده است: خلق یک استرت بی‌همتا و ساخت گیتاری که Juanes بتواند با آن ارتباطی عمیق برقرار کند؛ مواردی که به عقیده ما، در فینیش ساز به بهترین وجه نمود دارند. Juanes در مورد این فینیش خاص می‌گوید: «لونا نام بزرگترین دختر من است و به همین دلیل، این رنگ یک وجه شخصی نیز برای من دارد.»

او در ادامه صحبت‌های خود می‌گوید: «دوست داشتم چیزی نو، خاص و شخصی خلق کنم و از نتیجه کار بسیار مفتخر هستم. این گیتار بی‌نهایت زیباست… بسیار خوشحالم که جزئی از خانواده فندر هستم.»

ما نیز با توصیفات Juanes از این گیتار الکتریک موافق هستیم. تلفیق رنگ Luna White با دسته و فینگربورد ساخته‌شده از چوب افرا (maple)، پیک‌گارد و ناب‌های سفید (parchment) و قطعات فلزی کرومی/نیکلی، به خلق یک ساز بسیار زیبا منجر شده است. دسته ساز از پروفایل Deep C و فینگربورد از ریدیس (شعاع) متغیر ۱۰-۱۴ اینچ برخوردار است.

از دیگر ویژگی‌های Fender Juanes Stratocaster می‌توان به بدنه ساخته‌شده از چوب توسکا (alder)، ترمولو بریج دو-پیچ، امکان اتصال و جداسازی آسان بازوی ترمولو، ۲۲ فرت مدیوم جامبو، نات ساخته‌شده از استخوان، پلاک دسته با طرح انحصاری و تیونرهای قفل‌شونده Deluxe اشاره کرد.

همکاری فندر و خوانس در ساخت یک استرتوکستر همه‌فن‌حریف

اما نقاط قوت Juanes Stratocaster به این موارد خلاصه نمی‌شود و فینیش Luna White تنها وجه افتراق این ساز با سایر استرت‌های فندر نیست. این گیتار الکتریک به یک مدار مید-بوست ۱۲ دسی‌بل مجهز است که از طریق سوئیچ تعبیه‌شده در ولوم کنترل فعال می‌شود و قدرتی جذاب به صدا می‌بخشد. برای تنظیم میزان بوست باید از ناب تُن دوم استفاده کنید. یک ناب تُن دیگر و یک سوئیچ پنج‌-حالته انتخاب پیکاپ نیز این ناب‌ها را همراهی می‌کنند.

پیکاپ‌های ساز نیز به‌صورت سفارشی و با توجه به خواسته‌های Juanes طراحی شده‌اند. این پیکاپ‌ها متشکل از یک پیکاپ هامباکر Custom Juanes Alnico II و دو سینگل کویل Custom Juanes Ultra Noiseless هستند که به منظور «ارائه تُنی شفاف و نت‌هایی تفکیک‌شده» خلق شده‌اند.

طبق گفته خوانس، ترکیب این شاخصه‌ها، انعطاف‌پذیری کم‌نظیری به Juanes Stratocaster می‌بخشد و آن را به یک گیتار الکتریک همه‌فن‌حریف بدل می‌کند: «من دوست دارم در صورت امکان، گیتار را مستقیماً به امپلیفایر وصل کنم. هر از گاهی هم از یک پدال استفاده می‌کنم. اینکه یک مدار بوست در گیتارم داشته باشم، می‌تواند در زمان اجرای زنده بسیار کاربردی باشد. بدین نحو، تمام چیزهایی که برای اجرای موسیقی به آنها نیاز دارم، در دستانم قرار دارند و اجرا برایم آسان‌ می‌شود.»

خوانس معتقد است که خلق این استرتوکستر زیبا، یک نقطه عطف در زندگی او محسوب می‌شود: «رابطه من با محصولات فندر به زمانی برمی‌گردد که در کلمبیا زندگی می‌کردم. در آن زمان، تصمیم گرفتم همه دار و ندارم را بفروشم تا اولین گیتار فندر خود را خریداری کنم. پس از آن به آمریکا رفتم و اولین آلبوم خود را ضبط کردم. اکنون، پس از سالها، Juanes Stratocaster با رنگ Luna White را در دستان خود گرفته‌ام. حقیقتاً مثل رؤیاست.»

گیتار الکتریک فندر Juanes Stratocaster، به همراه یک هارد کیس، با قیمت ۲۲۹۹ دلار به بازار عرضه شده است. شایان ذکر است که بخشی از درآمد حاصل از فروش این ساز، به بنیاد Mi Sangre اختصاص خواهد یافت که توسط خوانس و با هدف گسترش صلح در کلمبیا بنیان‌گذاری شده است.

علاوه بر این گیتار الکتریک، فندر یک مجموعه پیک گیتار، یک استرپ گیتار و یک کابل گیتار سه متری به رنگ Luna White را نیز برای طرفداران خوانس طراحی و به بازار عرضه کرده است که از ۹ دلار تا ۳۳ دلار قیمت دارند.

منبع: Guitar World
نویسنده: Matt Owen

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *