رد کردن

معرفی یک نسخه جذاب از Jazzmaster توسط فندرِ ژاپن

گیتار الکتریک فندر

اگر اخبار دنیای گیتار در سال اخیر را دنبال کرده باشید، احتمالاً اطلاع دارید که فندرِ ژاپن سال گذشته از یک جزمستر جذاب با پیکاپ‌های هامباکر CuNiFe Wide Range رونمایی کرد. این گیتار الکتریک که Made In Japan Traditional 60S Jazzmaster HH نام داشت و به رنگ سان‌برست بود، تنها در کشور ژاپن عرضه شد و هواداران زیادی برای خود دست و پا کرد. البته ناگفته نماند که در حال حاضر می‌توان این ساز را در خارج از ژاپن نیز پیدا کرد.

حال، فندر ژاپن یک نسخه جدید از این مدل را به بازار عرضه کرده است که از همان پیکاپ‌های CuNiFe فوق‌العاده بهره‌مند است؛ اما فینیش بدنه آن براق و به رنگ مشکی است و هداستاک آن نیز هم‌رنگ بدنه است.

60s Jazzmaster توسط فندرِ ژاپن

این جزمستر جدید که نام کامل آن در وب‌سایت فندر، Made in Japan Traditional 60s Jazzmaster HH Limited Run Wide-Range CuNiFe Humbucking درج شده است، همچون نسخه قبلی، از یک رابط کنترلی ساده‌سازی‌شده برخوردار است که در آن، اسلایدر Rhythm جای خود را به یک سوئیچ پیکاپ سه‌حالته کلاسیک داده است.

بدنه سیاه‌رنگ MIJ Traditional 60S Jazzmaster HH از چوب بَسوود، دسته آن از چوب افرا (maple) و فینگربورد آن از رُزوود ساخته شده است. همچنین این ساز از اینلِی‌های مستطیلی، نات استخوانی و یک ترمولو بریج شش سدل وینتج برخوردار است.

گیتار الکتریک فندر

اما جذاب‌ترین نکته در مورد این گیتار الکتریک، پیکاپ‌های آن است. ۶۰s Jazzmaster از دو پیکاپ هامباکر CuNiFe Wide Range بهره‌مند است که در دهه هفتاد میلادی، توسط طراح پیکاپ برجسته، ست لاور (Seth Lover) طراحی شد و در آن زمان، در تلکسترهای کاستوم، تین‌لاین و دیلاکس به کار گرفته می‌شد. این پیکاپ از بوبین‌هایی بزرگ و آهنرباهایی موسوم به CuNiFe برخوردار است که صدایی حجیم، اما در عین حال بسیار شفاف و پُرجزییات به آن می‌بخشند. یکی از نکات استثنایی در مورد CuNiFe Wide Range این است که هر چقدر به آن بار وارد کنید، از اتک و جزییات صوتی آن کاسته نمی‌شود. تولید این پیکاپ در سال ۱۹۷۹ و در پی حذف تلکستر کاستوم از کاتالوگ محصولات فندر متوقف شد و تا چهل سال بعد نیز تولید نشد؛ اما به‌تازگی فندر اقدام به تولید این پیکاپ استثنایی و گران‌قیمت کرده است و از آن در برخی از محصولات خود بهره گرفته است.

متأسفانه گیتار الکتریک MIJ Traditional 60S Jazzmaster HH نیز همچون نسخه قبلی خود تنها در کشور ژاپن به‌طور رسمی عرضه خواهد شد؛ اما شاید در ماه‌های آینده شاهد حضور آن در برخی از فروشگاه‌های سایر نقاط جهان نیز باشیم. قیمت اعلام‌شده برای این گیتار، حدود ۱۹۸۰۰۰ ین، معادل حدود ۱۴۵۴ دلار آمریکا است.

منبع: Guitar World
مترجم: امیر تولی

2 thoughts on “معرفی یک نسخه جذاب از Jazzmaster توسط فندرِ ژاپن

  • پشتیبانی گیتارایران می‌گوید:

   وقت بخیر،
   با اینکه قیمت چوب بسوود از برخی از چوب‌های دیگر پایین‌تر است، اما به دلیل شاخصه‌های منحصربه‌فرد آن، بسیاری از شرکت‌‌ها مانند فندر، آیبانز، ESP، شارول، استرندبرگ، جکسون و Music Man، از این چوب در ساخت برخی از گیتارهای گران‌قیمت خود نیز استفاده می‌کنند و استفاده از بسوود منحصر به گیتارهای اقتصادی نیست.
   موفق باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *