همکاری فندر با هیروشی ناگایی در خلق دو گیتار تماشایی

گیتار الکتریک فندر

امروز، فندر ژاپن از عرضه دو گیتار الکتریک دیدنی خبر داد که با همکاری هیروشی ناگایی (Hiroshi Nagai)، هنرمند مشهور ژاپنی، طراحی شده‌اند.

این سازها که Made in Japan Art Canvas Esquire Hiroshi Nagai شماره یک و دو نام دارند، در تعداد بسیار محدود (۳۰ نسخه از هر کدام) تولید می‌شوند و به طراحی‌های جذاب هنرمند ۷۵ ساله، هیروشی ناگایی مزین هستند.

این دو گیتار جدید، از بسیاری جهات به یکدیگر شبیه هستند و تفاوت‌های آنها بیشتر به موارد ظاهری خلاصه می‌شود.

بدنه هر دو ساز از چوب وَن (ash) ساخته شده است و یک دسته U-شکل از جنس چوب افرا (maple)، با چهار پیچ به آن متصل شده است. صفحه انگشت‌گذاری Japan Art Canvas Esquire No 1 از چوب افرا و صفحه انگشت‌گذاری No 2، از چوب رُزوود ساخته شده است؛ اما ریدیس هر دو صفحه انگشت‌گذاری ۹.۵ اینچ است و هر دو دارای ۲۱ فرت وینتج و اینلِی‌های نقطه‌ای هستند.

گیتار الکتریک فندر Art Canvas Esquire Hiroshi Nagai

در بخش سخت‌افزار، Esquire No 1 و Esquire No 2 از بریج معمول تلکستر با سه سدل استوانه‌ای از جنس برنج، تیونرهای وینتج و نات ساخته‌شده از استخوان برخوردار هستند.

این دو گیتار الکتریک به یک پیکاپ American Vintage ’۵۸ Single-Coil Tele تجهیز شده‌اند. کنترل پیکاپ از طریق یک سوئیچ سه‌حالته، یک ناب Master Volume و یک ناب Tone صورت می‌گیرد.

سوئیچ مذکور، سه حالت مختلف را در اختیار نوازنده می‌گذارد تا این سازها، به‌رغم بهره‌مندی از یک پیکاپ، انعطاف‌پذیری صوتی بسیار خوبی داشته باشند. چنانچه این سوئیچ را در نخستین موقعیت قرار دهید، کنترل Tone غیرفعال می‌شود. در موقعیت دوم، این کنترل فعال می‌شود. نهایتاً در موقعیت سوم، یک مقاومت در مسیر سیگنال فعال می‌شود که فرکانس‌های بالا را کاهش می‌دهد تا صدایی تیره‌تر پدید آید.

به‌جز جنس صفحه انگشت‌گذاری، عمده‌ترین تفاوت میان این دو مدل، طرح روی بدنه آنهاست. ناگایی، برای اسکوایر شماره یک، طرح ساحل، درخت نخل و یک خودرو را برگزیده است و برای اسکوایر شماره دو، طرح نوستالژیک غروب آفتاب در ساحل. هر دو طرح، برای علاقه‌مندان به کارهای ناگایی آشنا هستند و سبک ساده همیشگی او، در این سازها نیز مشهود است.

گیتار الکتریک فندر Art Canvas Esquire Hiroshi Nagai

اما خبر بد این است که فندر این دو گیتار الکتریک را فقط در ژاپن به فروش می‌رساند. این امر در کنار تیراژ بسیار پایین، موجب می‌شود که یافتن آنها در کشورهای دیگر بسیار دشوار شود.

با توجه به استقبال بسیار خوب نوازندگان و کلکسیونرها از مدل‌ Heather Brown در سال ۲۰۲۱، انتظار می‌رود که مدل‌های Hiroshi Nagai نیز به‌سرعت به فروش برسند.

Made in Japan Art Canvas Esquire Hiroshi Nagai No 1 و Made in Japan Art Canvas Esquire Hiroshi Nagai No 2، به همراه یک هارد کیس، با قیمت ۱۹۸۰۰۰ ین (تقریباً معادل ۱۳۴۰ دلار آمریکا) به بازار ژاپن عرضه خواهند شد.

منبع: Gear News و Fender
مترجم: امیر تولی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *