رونمایی فندر ژاپن از یک نسخه ویژه از گیتار Jazzmaster

گیتار الکتریک فندر Made in Japan Limited Adjusto-Matic Jazzmaster HH

گیتارهای ساخت شعبه ژاپن شرکت فندر (Fender)، محبوبیت ویژه‌ای در میان نوازندگان دارند و به کیفیت بالا و مشخصات ظاهری جذاب خود نسبت به نمونه‌های دیگر مشهورند. این بخش از شرکت معظم FMIC، در ماه‌های گذشته از چند سری بسیار جذاب از گیتارهای الکتریک رونمایی کرده است که چشمگیرترین‌های آنها را می‌توان سری Elemental، سری Traditional 60s Competition Stripe و البته سری Japan Junior دانست. حال، فندر ژاپن از یک گیتار الکتریک جدید رونمایی کرده است که می‌تواند توجه بسیاری از نوازندگان را به خود جلب کند: Made in Japan Limited Adjusto-Matic Jazzmaster HH.

این ساز را می‌توان در کنار جزمستر سری Elemental که با تمرکز بر روی نوازندگی در سبک موسیقی پراگرسیو طراحی شده است، جذاب‌ترین گیتار جزمستر عرضه‌شده توسط فندر ژاپن دانست. با توجه به مشخصات فنی ارائه‌شده توسط شرکت سازنده، انتظار داریم که Adjust-O-Matic Jazzmaster HH حتی از جزمستر سری Elemental نیز موفق‌تر باشد و با خواسته‌های بازه وسیع‌تری از نوازندگان سازگار باشد.

دلیل اینکه Adjusto-Matic Jazzmaster HH احتمالاً در میان گیتاریست‌ها جذابیت بیشتری نسبت به Elemental Jazzmaster خواهد داشت، در مشخصات فنی آن نهفته است. این گیتار الکتریک، همانند یک جزمستر عادی و ساده، به بدنه‌ای از جنس چوب توسکا (alder) و دسته‌ای با پروفایل C-شکل از جنس چوب افرا (maple) تجهیز شده است؛ اما بریج آن از نوع Adjust-O-Matic به سبک محصولات گیبسون است و در بالای آن نیز دو پیکاپ هامباکر از نوع Modern Modified تعبیه شده است.

این ساز که در چهار رنگ مشکی، آبی Lake Placid، سبز Teal Green Metallic و سان‌برست Metallic Three-Color Sunburst عرضه می‌شود، به فرت‌بوردی با شعاع ۱۲ اینچ از جنس چوب رزوود همراه با اینلی‌های نقطه‌ای و ۲۱ فرت، نات استخوانی و تیل‌پیس Stopbar تجهیز شده است.

طبق گفته فندر، پیکاپ‌های به‌کار‌رفته در Adjusto-Matic Jazzmaster HH می‌توانند بازه صوتی بسیار وسیع، از تن‌هایی بسیار شفاف و طبیعی تا صداهای دیستورت‌شده و خشن تولید کنند. همچنین کنترل و تنظیم این پیکاپ‌ها نیز از طریق یک ناب ولوم، یک ناب تن و یک سوییچ سه‌حالته انتخاب پیکاپ صورت می‌گیرد.

بهره‌مندی این گیتار الکتریک از بریج هاردتیل به جای ترمولو و یک جفت پیکاپ‌ هامباکر، می‌تواند آن را به سازی بسیار جذاب برای نوازندگان سراسر دنیا تبدیل کند؛ اما باید بگوییم که متأسفانه این محصول فعلاً تنها در بازار قاره آسیا به فروش خواهد رسید.

گیتار الکتریک فندر Adjusto-Matic Jazzmaster HH

البته گفته‌های شرکت فندر می‌تواند دوستداران این ساز را به عرضه آن در بازار جهانی در آینده کمی امیدوار کند. با توجه به مصاحبه‌ای که مدیر بخش محصولات فندر، یعنی آلن عباسی (Allen Abbassi) با مجله Guitarist داشته است، به نظر می‌رسد که این شرکت آمریکایی به‌خوبی متوجه افزایش محبوبیت گیتارهای آفست خود، یعنی جزمستر، ماستنگ و جگوار در بازار شده است و آن را نیز تا حدی مدیون جزمستر HH سری Player می‌داند.

آلن عباسی در این باره گفته است: «ما اخیراً در فندر متوجه افزایش محبوبیت گیتارهای آفست خود شده‌ایم. در واقع، گیتارهای جزمستر، ماستنگ و جگوار، اخیراً بخشی قابل توجه از فروش کلی ما را رقم می‌زنند و این امر تا چند سال پیش غیرقابل تصور بود. به همین دلیل نیز تصمیم گرفتیم نسخه‌ای جذاب و مدرن از یکی از این سازها را به محبوب‌ترین سری سازهای فندر، یعنی Player نیز اضافه کنیم. اتخاذ این تصمیم، برای ما آسان بود؛ زیرا می‌توانستیم محبوبیت این سازها و موفقیت تجاری آنها را در آینده به‌وضوح ببینیم.»

وی در ادامه گفته است: «شرکت فندر، جزمستر HH را با این هدف به بازار عرضه کرده است که سازی متفاوت، جدید و جذاب برای بازه‌ای وسیع از گیتاریست‌ها فراهم آورد.»

با وجود محبوبیت بسیار گیتارهای آفست در سال‌های اخیر و تلاش فندر برای پاسخ‌دهی به این تقاضا، می‌توان کمی امید داشت که شعبه ژاپن این شرکت نیز نسخه خود از جزمستر HH را در آینده به بازار جهانی عرضه کند.

این امید، با اظهارات مدیرعامل فعلی فندر، اندی مونی (Andy Mooney) درباره برنامه این شرکت برای عرضه محصولات ژاپنی خود به بازار، کمی پررنگ‌تر می‌شود. وی در این مورد با زیرکی گفته است: «نکته‌ای که ما در مورد محصولات ساخت کارخانه ژاپن متوجه شده‌ایم، این است که این محصولات معمولاً بازاری ویژه و مشتریانی خاص دارند که این سازها را برترین گیتارهای الکتریک موجود در بازار می‌دانند. اما به‌تازگی، جامعه علاقه‌مندان به محصولات ژاپنی فندر، توسعه‌ای چشمگیر یافته است و به دنبال همین امر تصمیم گرفته‌ایم محصولاتی خاص از این شعبه را برای کسانی که به ظاهر و عملکرد آنها علاقه دارند، به بازار جهانی عرضه کنیم.»

این اظهارات نمی‌توانند دلیلی قطعی برای عرضه Adjusto-Matic Jazzmaster HH به بازار جهانی باشند؛ اما حداقل می‌توان آنها را نشانه‌ای مثبت برای عرضه گیتارهای جذاب فندر ژاپن، همچون این جزمستر استثنایی به بازار جهانی دانست.

گیتار الکتریک Fender Made in Japan Limited Adjusto-Matic Jazzmaster HH، هم‌اکنون و با قیمت ۱۵۴۰۰۰ ین ژاپن (معادل حدود ۱۰۵۰ دلار آمریکا)، در برخی از کشورهای آسیا قابل خریداری است.

منبع: Guitar World
نویسنده: Matt Owen
مترجم: امیر تولی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *