Highway Series: نگاه نوآورانه فندر به گیتار آکوستیک

روز گذشته، شرکت فندر از یک سری جدید از گیتارهای آکوستیک پرده برداشت که بدنه‌ای باریک، همانند گیتارهای الکتریک دارند.

این سری از سازها که Highway Series نام دارند، در نگاه اول شباهت غیرقابل انکاری با سری گیتارهای الکترو-آکوستیک فندر، یعنی Acoustasonic دارند؛ اما با وجود این شباهت‌ها، اعضای سری Highway از طراحی‌هایی کاملاً جدید برخوردارند که پیش از این، در هیچ‌یک از محصولات فندر دیده نشده است.

فندر در توصیف Highway Series گفته است: «سازهای سری Highway، نسخه‌ای جدید از گیتارهای آکوستیک متداول نیستند؛ بلکه بازتعریفی از معنای گیتار آکوستیک هستند. ما در طراحی این دو ساز، از خود پرسیدیم اگر می‌خواستیم یک گیتار آکوستیک را از صفر طراحی کنیم، چه شکل و ویژگی‌هایی داشت؟»

محصول نهایی این رویکرد، از چوب‌هایی متداول در تولید گیتار آکوستیک ساخته شده است و برای مثال، فرت‌بوردی از جنس چوب رزوود و بدنه‌ای از جنس چوب‌های ماهون و اسپروس دارد؛ اما در تمامی مؤلفه‌های دیگر خود، تفاوت‌هایی اساسی با گیتارهای آکوستیک عادی دارد.

برای مثال، در گیتارهای آکوستیک عادی، بخش‌های جانبی و پشتی بدنه، تخته‌هایی جداگانه هستند که به یکدیگر چسبیده می‌شوند و یک بدنه را تشکیل می‌دهند؛ اما در محصولات سری Highway، این بخش‌های بدنه از یک تکه چوب ماهون ساخته شده است که به شکل بدنه‌ای توخالی تراش خورده است.

گیتار آکوستیک فندر Highway Series

تصاویری از پروسه ساخت این سازها به برخی از رسانه‌های تخصصی ارائه شده است که گفته می‌شود بخش جانبی بدنه، یک عقب‌رفتگی L-شکل در لبه خود دارد که میزبان صفحه رویی ساز است و به این گونه، این صفحه به شکلی بسیار تمیز و خالی از شکاف بر روی آن متصل می‌شود.

دلیل انتخاب این طراحی طبق گفته فندر، برقراری اتصالی مستحکم‌تر میان صفحه رویی و بخش پشتی بدنه است که موجب کاهش نیاز به استفاده از تیغه‌های تقویتی (بریسینگ) و بهبود طنین صدای ساز می‌شود. ساختار این سازها، هنوز هم از چند تیغه تقویتی برخوردار است؛ اما این تیغه‌ها بسیار باریک‌تر و سبک‌تر از نمونه‌های متداول به‌کاررفته در ساختار گیتارهای آکوستیک متداول هستند. فندر این نوع بریسینگ را Tapered Floating X Bracing می‌نامد.

دیگر مزیت این روش طراحی و ساخت، این است که همانند گیتارهای Acoustasonic، سازهای سری Highway را می‌توان با قوس‌هایی بیشتر و به شکلی ارگونومیک‌تر طراحی کرد و اکثر زوایای تند موجود در گیتارهای آکوستیک متداول را از بدنه آن حذف کرد تا در نتیجه، نوازندگی راحت‌تری برای نوازنده رقم بخورد.

دیگر نوآوری فندر در ساخت این سازها، نحوه به‌کارگیری و تعبیه پیکاپ در آنهاست. پیکاپ استفاده‌شده در گیتارهای آکوستیک سری Highway، بر پایه پیکاپ‌های مشهور Fishman Fluence ساخته شده است؛ اما طراحی آن به‌صورت انحصاری برای فندر و سری سازهای Highway انجام شده است و به شکلی ویژه با این سازها تطبیق داده شده است.

فندر در ساخت این گیتارها، به جای اینکه گیتار را به‌صورت کامل طراحی کند و سپس به فکر نحوه و مکان نصب پیکاپ بر روی آنها باشد، مکانی اختصاصی برای نصب پیکاپ در آنها تعبیه کرده است که یک شیار ویژه درون بدنه و در نزدیکی پاشنه دسته ساز است.

طبق گفته فندر، دلیل این طراحی، انتقال بهتر طنین و گرمای صوتی بدنه ساز به پیکاپ و همچنین افزایش مقاومت پیکاپ در برابر فیدبک ناخواسته است.

گیتار آکوستیک Fender Highway Series

اگر نگاهی به پشت گیتارهای سری Highway بیندازید، متوجه خواهید شد که دسته این سازها، به وسیله پیچ به بدنه آنها متصل شده است. همچنین، یک پیچ Micro-Tilt نیز در همین محدوده تعبیه شده است که می‌توان با کمک آن، زاویه دسته را به نحو دلخواه و بهینه تنظیم کرد.

بیلی مارتینز (Billy Martinez)، معاون بخش محصولات آکوستیک FMIC، درباره سری Highway چنین گفته است: «سری سازهای Highway، قدمی بی‌سابقه و رو به جلو در دنیای گیتارهای آکوستیک محسوب می‌شوند و مسیری کاملاً جدید برای خلاقیت و نوازندگی، پیش روی نوازندگان می‌گذارند. در کنار طراحی بسیار هوشمندانه این گیتارهای آکوستیک، ما برای ساخت پیکاپ‌های آنها با شرکت Fishman همکاری کردیم تا به فناوری فوق‌العاده آنها در ساخت پیکاپ دسترسی داشته باشیم و این سازها را به یک پیکاپ کاملاً ویژه تجهیز کنیم. علاوه بر اینها، دسته‌ سازهای Highway به‌گونه‌ای طراحی شده است که تجربه نوازندگی استثنایی و بی‌شباهت به هیچ گیتار آکوستیک دیگری را به نوازنده ارائه کند.» وی افزوده است: «این سازها مظهر بی‌نقص عزم راسخ ما در نوآوری و درنوردیدن چهارچوب‌ها در ساخت و طراحی گیتار هستند.»

فندر ادعا می‌کند که این دو ساز، می‌توانند حس نوازندگی و طنین صدایی بی‌نظیر، همانند گیتارهایی با دو برابر اندازه بدنه آنها را ارائه کنند. طبق بررسی‌های اولیه مجلات گیتار، به نظر می‌رسد که نوازندگی با این دو گیتار آکوستیک بسیار آسان و لذت‌بخش است و همچنین طنین و شدت صدای آنها بدون اتصال به امپلیفایر نیز غافلگیرکننده است.

پیش‌بینی می‌کنیم که این محصولات جدید، موفقیت تجاری بسیار خوبی را برای فندر رقم بزنند و خصوصاً برای نوازندگانی که از فیدبک گیتارهای آکوستیک متداول در اجراهای زنده به ستوه آمده‌اند، بسیار جذاب باشند. همچنین این سازها را می‌توان برخلاف اعضای سری Acoustasonic، واقعاً گیتارهایی آکوستیک دانست و نوازندگان گیتار آکوستیک قطعاً به‌آسانی با آنها ارتباط برقرار خواهند کرد.

هم‌اکنون، سری Highway تنها از دو گیتار، یکی با بدنه Dreadnought و دیگری با بدنه Parlor تشکیل شده است که هر دوی آنها، با دو صفحه رویی متفاوت از جنس چوب‌های ماهون و اسپروس تولید می‌شوند. هر چهار نسخه، با قیمت ۹۹۹ دلار و به همراه یک گیگ بگ، در بازار جهانی به فروش خواهند رسید.

این سازها را می‌توان سومین رونمایی غافلگیرکننده فندر پس از دو محصول جذاب سری Tone Master دانست که پیش‌تر در بخش اخبار گیتار ایران به آنها پرداخته‌ایم.

منبع: Guitar World
نویسنده: Matt Parker
مترجم: امیر تولی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *