رونمایی ارنی بال از اعضای جدید سری سیم‌های Slinky

سیم گیتار ارنی بال Slinky Flatwound

امروز، شرکت آمریکایی ارنی بال (Ernie Ball)، از اعضای جدید سری سیم‌های گیتار الکتریک و گیتار بیس Slinky رونمایی کرد. این محصولات شامل سه سیم گیتار الکتریک و دو سیم گیتار بیس اسکیل کوتاه از نوع flatwound یا تخت‌تاب می‌شوند و مجموعه بسیار پرفروش و محبوب اسلینکی را بیش‌از‌پیش کامل می‌کنند.

در سیم‌های تخت‌تاب، روی مغزی یا بخش مرکزی، رشته‌ای از سیم‌های تخت پیچیده می‌شود که صدا و حس نرم‌ و ملایمی به آنها می‌بخشد. این نوع از سیم‌ها در دهه شصت میلادی و در بین نوازندگان گروه‌های مشهوری چون بیتلز، از محبوبیت بسیار زیادی برخوردار بودند و حتی امروزه نیز گیتاریست‌های سبک‌هایی چون جز به آنها علاقه فراوانی دارند. با این همه، اغلب نوازندگان مدرن، به سیم‌های roundwound یا گِردتاب گرایش دارند.

اکنون ارنی بال تصمیم گرفته است که طراحی این نوع از سیم را بهبود دهد تا نظر نوازندگان مدرن بیشتری را به سمت آنها جلب کند.

در ساختار بخش خارجی سیم‌های گیتار الکتریک Ernie Ball Slinky Flatwound، از آلیاژ کبالت بهره گرفته شده است تا صدایی نرم‌تر و حسی روان‌تر پدید آید. به‌علاوه، بنا بر گفته شرکت سازنده، صدای سایش انگشتان بر روی سیم نیز در اعضای سری Flatwound کمتر از نمونه‌های معمول است. همچنین برای اینکه اجرای تکنیک بِند برای نوازنده تسهیل شود، سیم G در این ست‌ها به‌صورت ساده و بدون سیم‌پیچ ساخته شده است.

سیم گیتار
مقایسه سیم‌ Roundwound (راست) با Flatwound (چپ)

همانطور که اشاره شد، سه مدل مختلف از این نوع سیم گیتار الکتریک به سری Slinky‌ افزوده خواهد شد که عبارتند از: Super Slinky Flatwound (گِیج ۹-۴۲)، Regular Slinky Flatwound (گیج ۱۰-۴۶) و Power Slinky Flatwound (گیج ۱۱-۴۸).

بنا بر ادعای ارنی بال، تلفیق صدای قدیمی با حس نرم و روان در این سه محصول، موجب می‌شود که گزینه‌ای ایده‌آل برای نوازندگان مختلف، خصوصاً کسانی که از اسلاید در نوازندگی خود استفاده می‌کنند، باشند.

اکنون بیایید کمی به دو مدل عرضه‌شده برای گیتار بیس، یعنی Regular Slinky Short Scale Flatwound (گیج ۴۵-۱۰۵) و Power Slinky Short Scale Flatwound (گیج ۵۰-۱۱۰) بپردازیم.

در این دو سیم نیز همچون نمونه‌های عرضه‌شده برای گیتار الکتریک، از آلیاژ کبالت بهره گرفته شده است تا همان شاخصه‌های اشاره‌شده را ارائه کنند. به نظر ما، حس و صدای منحصربه‌فرد این سیم‌ها، موجب محبوبیت آنها در بین نوازندگان بیس اسکیل کوتاه خواهد شد و موفقیت تجاری خوبی را برای Ernie Ball رقم خواهد زد.

قیمت این پنج محصول هنوز اعلام نشده است؛ اما انتظار داریم که در هفته‌های آینده و با نزدیک‌تر شدن به زمان عرضه آنها در فصل تابستان، قیمت آنها نیز مشخص شود.

نویسنده: Michael Astley-Brown

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *