رونمایی EMG از یک پیکاپ سینگل کویل اکتیو جدید برای گیتار Jazzmaster

روز گذشته، شرکت EMG با رونمایی از یک پیکاپ سینگل کویل اکتیو جدید برای گیتارهای Jazzmaster، یک عضو دیگر به سری محبوب Retro Active افزود. این محصول جدید که JMaster نام دارد، هم به‌صورت یک ست جداگانه و هم در قالب یک پیک‌گارد کامل با دو پیکاپ و رابط کنترلی به بازار عرضه خواهد شد که می‌تواند شروع خوبی برای انجام تغییرات در یک گیتار جزمستر باشد. بر اساس آمار، بیشترین تغییرات شخصی انجام‌شده بر روی یک گیتار الکتریک، مربوط به گیتارهای جزمستر است و اکنون، JMaster نیز بازه انتخاب صاحبان این ساز برای ارتقای پیکاپ‌های گیتارشان را توسعه می‌دهد.

طبق گفته EMG، ست JMaster نیازی به هیچ‌گونه لحیم‌کاری برای نصب ندارد و کاربر می‌تواند آن را به‌آسانی و تنها با استفاده از پیچ‌گوشتی و ابزارهای پایه، بر روی انواع گیتار جزمستر نصب کند.

این پیکاپ سینگل کویل جدید که در سه رنگ مشکی، عاجی و سفید تولید می‌شود، با بهره‌گیری از مگنت‌های Alnico V ساخته شده است.

EMG JMaster ظاهری بسیار آشنا، شبیه سایر پیکاپ‌های سینگل کویل جزمستر دارد و صدای آن نیز شباهت بسیاری به همتایانش دارد. طبق گفته EMG، هدف از ساخت JMaster نیز همین بوده است و قرار است که با این محصول جدید، تن پیکاپ‌های جزمستر همراه با انعطاف کاربری و ماهیت‌های ویژه پیکاپ‌های اکتیو، در اختیار نوازندگان قرار گیرد.

پیکاپ سینگل کویل اکتیو Jazzmaster

بر اساس ادعای EMG، این محصول می‌تواند صدای گرم و متوازن یک پیکاپ سینگل کویل را به نوازنده ارائه کند؛ اما در کنار این تن آشنا، JMaster به دلیل طراحی اکتیو خود، عملکردی کاملاً عاری از هر گونه نویز و‌ هام دارد. این امر خصوصاً در مواقعی کاربردی است که قصد اتصال گیتار الکتریک به زنجیره سیگنالی پر از افکت‌های گوناگون، علی‌الخصوص افکت Fuzz را داشته باشید و احتمالاً می‌دانید که بسیاری از نوازندگان Jazzmaster، از چنین زنجیره سیگنالی استفاده می‌کنند. شایان ذکر است که این محصول، توان مورد نیاز خود را از یک باتری ۹ ولت کتابی تأمین می‌کند.

نسخه همراه با پیک‌گارد JMaster که JMaster Pickguard System نام دارد، کنترل‌های EQ بسیار کاربردی و قدرتمندی را نیز در اختیار کاربر قرار می‌دهد که می‌توان از طریق سوییچ‌های تعبیه‌شده در گوشه بالایی سمت چپ پیک‌گارد، به آنها دسترسی داشت. یک کنترل موسوم به SPC در این بخش قرار دارد که با فعال‌سازی آن، محدوده فرکانسی میدرنج تقویت می‌شود. به‌علاوه، هر محدوده فرکانسی نیز در این بخش دارای سوییچ مجزای خود است که تقویت هر یک از آنها تا میزان ۱۲ دسی‌بل را امکان‌پذیر می‌کند.

یک کنترل دیگر موسوم به EXG نیز در این قسمت تعبیه شده است که در صورت فعال‌سازی، با تقویت محدوده‌های فرکانسی بیس و تربل به‌صورت همزمان، صدایی سیال، شفاف و در عین حال گرم به گیتار می‌بخشد.

پیکاپ EMG

EMG توصیه کرده است که پیش از خرید JMaster Pickguard System، از سازگاری آن با ساز خود مطمئن شوید. این محصول در سه ترکیب رنگ شامل پیکاپ‌های عاجی و پیک‌گارد tortoiseshell و پیکاپ‌های مشکی و سفید با پیک‌گارد همرنگ عرضه می‌شود. به نظر ما، نسخه سفید این ست برای یک جزمستر به رنگ Ice Blue Metallic بسیار مناسب است و ظاهری جذاب به آن می‌بخشد. اما با وجود ترکیب رنگ عاجی و پیک‌گارد لاکی، انتخاب دو رنگ دیگر این ست بسیار دشوار خواهد بود!

همانطور که گفته شد، JMaster برای نصب به لحیم‌کاری نیاز ندارد و همراه با سیستم نصب بدون لحیم‌کاری EMG عرضه می‌شود. علاوه بر این، در جعبه JMaster Pickguard System، تمامی اجزای لازم همچون دو پتانسیومتر ۲۵k برای تنظیم ولوم و تن، خشاب باتری، جک خروجی استریو، اتصالات لازم برای هر دو پیکاپ، یک بسته پیچ جهت نصب تمامی اجزا، کابل‌های مورد نیاز برای نصب و کابل‌های خروجی و اتصال باتری وجود دارد. تمامی این اجزا را نیز می‌توان به‌آسانی و با کمک کتابچه تصویری چهار صفحه‌ای عرضه‌شده در بسته‌بندی، بر روی ساز نصب کرد.

JMaster در هر دو شکل خود فعلاً تنها به‌صورت سفارشی ساخته می‌شود و تحویل آن توسط EMG به خریدار نیز یک الی دو هفته طول خواهد کشید.

ست پیکاپ JMaster با قیمت ۲۲۹ دلار و ست همراه با پیک‌گارد آن با قیمت ۳۷۹ دلار هم‌اکنون به‌صورت مستقیم از وب‌سایت EMG قابل پیش‌خرید است.

منبع: MusicRadar
مترجم: امیر تولی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *