Spruce Goose: تعبیر مدرن EHX از یک پدال اوردرایو کلاسیک

پدال اوردرایو Electro-Harmonix Spruce Goose

روز گذشته، شرکت Electro-Harmonix یا به اختصار EHX، از یک پدال اوردرایو جدید به نام Spruce Goose پرده برداشت که گفته می‌شود بر پایه پدال مشهور شرکت مارشال (Marshall)، یعنی Bluesbreaker ساخته شده است و تعبیری مدرن و به‌روز از تمامی ویژگی‌های جذاب آن محصول ارائه می‌کند.

Bluesbreaker که به اوردرایو امپ‌گونه و پاسخ‌دهی فوق‌العاده خود مشهور است، در ساخت آثاری مهم از جمله آلبوم اول John Mayer، یعنی Continuum مورد استفاده قرار گرفته است. این پدال در طی سالیانی که به بازار عرضه شده است، توسط شرکت‌های بسیاری بازآفرینی شده و اخیراً، مارشال نیز خود نسخه‌ای جدید از آن را روانه بازار کرده است. پس وجه تمایز Spruce Goose نسبت به دیگر نمونه‌های ساخته‌شده از روی Bluesbreaker چیست؟

یکی از برتری‌های مشهود مخلوق جدید EHX نسبت به رقبای خود، امکانات بیشتر آن است که موجب انعطاف کاربری بسیار بالاتر آن نسبت به دیگر نسخه‌های Bluesbreaker که بر پایه مدار BB ساخته شده‌اند، می‌شود. برای مثال، این محصول جدید به یک سوییچ سه‌حالته موسوم به Lift تجهیز شده است که سه میزان گین ورودی مختلف را در دسترس نوازنده می‌گذارد.

در واقع، این سوییچ همانند یک پدال بوست داخلی عمل می‌کند و امکان افزایش شدت سیگنال ورودی برای فشرده ساختن و افزودن سچوریشن به آن را می‌دهد. به لطف این قابلیت، Spruce Goose می‌تواند بازه تُنالی وسیع، از تن‌هایی در مرز دیستورشن تا اصواتی خشن‌تر را تولید کند.

دیگر حرکت هوشمندانه الکترو-هارمونیکس در طراحی Spruce Goose، افزودن دو ناب تربل و بیس به آن بوده است که امکان تنظیم بسیار دقیق‌تر تن را به نوازنده می‌دهد. طبق گفته EHX، این دو ناب در زمانی که قصد دارید پیکاپ مورد استفاده در نوازندگی خود را از سینگل کویل به‌ هامباکر یا برعکس تغییر دهید، بسیار کارآمد هستند و همچنین، تنظیم صحیح آنها، این امکان را به پدال می‌دهد که عملکردی بهینه حتی با گیتار بیس داشته باشد.

پدال اوردرایو Electro-Harmonix Spruce Goose

علاوه بر اینها، Spruce Goose به یک فوت‌سوییچ بای‌پَس حقیقی نیز تجهیز شده است که با به‌کارگیری یک رله، می‌تواند پدال را در زمان‌هایی معین فعال و غیرفعال کند. این ویژگی که یادآور طراحی مدار بای‌پس محصولاتی از شرکت‌های EarthQuaker Devices و TC Electronic است، به نوازنده امکان می‌دهد که با یک بار فشردن فوت‌سوییچ بای‌پس، پدال را فعال و یا غیرفعال کند و با چند لحظه نگه داشتن آن، تا مدتی معین از سیگنال پردازش‌شده پدال استفاده کند. پس از این مدت، پدال به‌صورت خودکار وارد حالت بای‌پس می‌شود.

دیگر کنترل‌های تعبیه‌شده در Electro-Harmonix Spruce Goose، دو ناب Volume و Gain هستند که کنترل‌های معمول در تمامی نسخه‌های Bluesbreaker و تقریباً تمامی پدال‌های اوردرایو محسوب می‌شوند. همچنین این دستگاه می‌تواند نیروی مورد نیاز خود را از طریق باتری یا یک آداپتور ۹ ولت تأمین کند.

همانطور که گفته شد، امروزه نسخه‌های کپی بسیاری از Bluesbreaker در بازار وجود دارند؛ اما به نظر می‌رسد که EHX قصد داشته است تا با ارائه نسخه ویژه خود از این پدال مشهور، یک محصول کاربردی‌تر از سایر انواع آن به بازار عرضه کند که امکاناتی بیشتر از کپی‌های مستقیم Bluesbreaker با سه ناب ارائه می‌کند. البته خوشبختانه کار با این پدال، برخلاف پدال‌هایی پیچیده چون Black Box از Snouse، دشوار و گیج‌کننده نیست.

EHX قصد دارد Spruce Goose را با قیمت ۱۲۹ دلار به بازار عرضه کند که تقریباً نصف قیمت ۲۴۹ دلاری نسخه جدید خود مارشال از Bluesbreaker است. احتمالاً بسیاری از نوازندگان متعصب، با وجود قیمت بسیار پایین‌تر و امکانات بیشتر Spruce Goose، باز هم به سراغ نسخه اصلی آن می‌روند؛ اما اگر یک پدال‌بورد کوچک داشته باشید و به دنبال یک پدال بسیار کارآمد با ماهیت صوتی نزدیک به Bluesbreaker افسانه‌ای باشید، Spruce Goose یکی از بهترین گزینه‌ها برای شماست.

این اولین بار نیست که EHX یک کپی مدرن و ارزنده از پدال‌های مشهور به بازار عرضه می‌کند. پیش از این نیز این شرکت آمریکایی، Hell Melter را که یک کپی بی‌نقص و مدرن از Boss HM-2 است، Flatiron Fuzz که یک کپی از Pro Co Rat است و East River Drive که نسخه‌ای بازآفرینی‌شده از Tube Screamer است را طراحی و به بازار عرضه کرده بود که همگی آنها نیز با اقبال گسترده گیتاریست‌ها مواجه شدند.

منبع: Guitar World
نویسنده: Michael Astley-Brown
مترجم: امیر تولی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *