رد کردن

همکاری EHX و J Mascis در خلق نسخه‌ای جذاب از Big Muff

پدال فاز الکترو-هارمونیکس

وقتی که به تن گرم، طبیعی و شفاف گیتار J Mascis در گروه موسیقی Dinosaur Jr فکر می‌کنید، یک پدال به‌سرعت به ذهنتان می‌رسد: Electro-Harmonix Big Muff.

در حالی که گفته می‌شود مسکیس از پدال‌های فاز دیگری نظیر Wren and Cuff نیز در گذشته استفاده کرده است، اما تنها یک پدال افکت با نام وی گره خورده است و آن هم Big Muff از شرکت EHX است؛ پدالی که طبق گفته خود مسکیس، همیشه در زنجیره سیگنال وی حضور دارد. اکنون، وی با همکاری شرکت الکترو-هارمونیکس، یک نسخه ویژه از این پدال را به بازار عرضه کرده است.

J Mascis Ram’s Head Big Muff Pi بدنه‌ای سفیدرنگ با نوشته‌هایی به رنگ بنفش دارد و از یک رابط کاربری متشکل از سه ناب برای تنظیم ولوم، تن و ساستین برخوردار است. این مدل جدید، بر اساس پدالی به نام V2 Violet Ram’s Head Big Muff طراحی شده است که در سال ۱۹۷۳ به بازار عرضه شد.

مسکیس می‌گوید که شروع فراگیری گیتار توسط او، با یادگیری استفاده از افکت‌ها مصادف شده است و ورود وی به دنیای تنظیم تن گیتار، با یک پدال Big Muff رقم خورده است.

این نوازنده برجسته در این مورد می‌گوید: «Deluxe Big Muff نخستین پدال من بود. اولین نمونه‌ای که از این پدال داشتم به سرقت رفت و مجبور به خرید دوباره آن شدم. در آن زمان و در نبود اینترنت، خرید پدال بسیار دشوارتر از امروز بود. پس از جستجوی فراوان، بالاخره شخصی را پیدا کردم که یک Deluxe Big Muff را در اختیار داشت و توانستم آن را در ازای یک هد امپلیفایر Music Man از وی خریداری کنم. این کار در آن زمان به عقیده تمامی اطرافیانم کاری غیرعقلانی بود؛ اما من هنگام نوازندگی، بیش از هر چیزی به این پدال نیاز دارم.»

Electro-Harmonix J Mascis Ram’s Head Big Muff Pi

مدتی پس از این اتفاق، نسخه‌ای از پدال Big Muff به نام Ram’s Head به بازار عرضه شد و در پدال‌بورد مسکیس قرار گرفت. Mascis نیز مانند بسیاری از نوازندگان گیتار الکتریک، به پدال‌های فاز اعتیاد دارد و برای این دسته از گیتاریست‌ها، یک پدال فاز هیچ‌گاه کافی نیست!

Ram’s Head Big Muff Pi یک پدال بسیار منعطف است که ماهیت صوتی درخشانی در کنار پدال‌های درایو ارائه می‌کند و تعادلی عالی میان گرما و ساستین با شفافیت و تفکیک صدا ایجاد می‌کند و به همین دلیل، به ابزاری حیاتی برای مسکیس در لایه‌بندی اصوات تبدیل شده است.

الکترو-هارمونیکس J Mascis Ram’s Head Big Muff Pi قابلیت تأمین نیروی خود از طریق یک باتری ۹ ولت یا آداپتور برق شهری را دارد. همچنین این دستگاه از قابلیت بای‌پس حقیقی سیگنال (true bypass) نیز بهره‌مند است.

این محصول هم‌اکنون با قیمت ۱۳۱.۵ دلار، به‌صورت انحصاری در فروشگاه Reverb قابل خریداری است.

نویسنده: Jonathan Horsley
مترجم: امیر تولی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *