تفاوت میکروفون‌های کاندنسر الکترت و کاندنسر واقعی

تفاوت میکروفون های کاندنسر الکترت و کاندنسر واقعی

در استودیوهای سراسر جهان از میکروفون‌های کاندنسر (خازنی) استفاده می‌شود؛ اما آیا می‌دانید فقط برخی از میکروفون‌ها، یک کاندنسر «واقعی» هستند؟

میکروفون‌های کاندنسر الکترت (electret) و کاندنسر واقعی، هر دو با تکیه بر خازن‌های متغیر عمل می‌کنند؛ اما تفاوت‌های مهمی میان آنها وجود دارد که در این مطلب کوتاه به آنها اشاره می‌کنیم.

تفاوت این دو نوع میکروفون خازنی چیست؟

میکروفون‌های الکترت، یکی از انواع میکروفون‌های کاندنسر یا خازنی هستند. تمامی میکروفون‌های خازنی برای کار کردن نیاز به اعمال یک شارژ الکتریکی دارند.

زمانی که امواج صوتی به دیافراگم میکروفون‌های خازنی برخورد کرده و دیافراگم را از صفحه پشتی آن حرکت می‌دهند، ظرفیت خازن این نوع از میکروفون‌ها تغییر می‌کند. هنگام نزدیک شدن دیافراگم به صفحه پشتی، ظرفیت خازن افزایش یافته و هنگام دور شدن دیافراگم، ظرفیت خازن کاهش می‌یابد. این تغییرات در ظرفیت خازن میکروفون‌های کاندنسر، باعث تولید سیگنال صوتی می‌شود.

میکروفون‌های الکترت چگونه کار می‌کنند؟

در میکروفون‌های کاندنسر حقیقی، شارژ الکتریکی از طریق فانتوم پاور یا یک منبع تغذیه خارجی (مانند منبع تغذیه میکروفون‌های لامپی) تأمین می‌شود. اما بار الکتریکی میکروفون‌های الکترت، همانگونه که از نامشان پیداست، از طریق مواد الکترت تأمین می‌شود. این مواد دارای بار الکتریکی دائمی بوده و در میکروفون‌های الکترت، از یک فیلم عایق پوشیده شده‌اند. میکروفون‌های الکترت به دلیل استفاده از این مواد در ساختار خود، نیازی به فانتوم پاور یا یک منبع تغذیه خارجی برای تأمین شارژ الکتریکی خود ندارند.

میکروفون‌های الکترت برای چه مواردی استفاده می‌شوند؟

نمونه‌های بسیار کوچک و ارزان قیمت میکروفون‌های الکترت در دستگاه‌های الکترونیکی عادی مانند تلفن همراه و لپ‌تاپ‌ها استفاده می‌شوند. در برخی از این میکروفون‌ها، مواد حامل بار دائمی بر روی صفحه پشتی ثابت بوده و به همین دلیل، طراحان آن توانسته‌اند که یک دیافراگم مایلار (Mylar) با روکش طلا در آن به کار ببرند. این دسته از میکروفون‌های الکترت، از کیفیتی مشابه میکروفون‌های کاندنسر حقیقی برخوردار بوده و می‌توان بدون نیاز به فانتوم پاور یا منبع تغذیه خارجی، از آنها به‌عنوان یک میکروفون حرفه‌ای در استودیو استفاده کرد.

مترجم: امیر تولی
منبع: Sweetwater

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *