۶ راهنمایی اساسی برای ویرایش وکال

۶ راهنمایی اساسی برای ویرایش وکال

ویرایش وُکال یک گام حیاتی است که پیش از میکس و در جریان تولید وکال اتفاق می‌افتد.

برای دست‌یابی به یک وکال بی‌نقص، ویرایش یک مرحله ضروری است. در این مرحله، مشکلات ترک وکال خام را برطرف می‌کنیم تا برای میکسی بلند و واضح آماده باشد.

شکی نیست که ویرایش وکال می‌تواند خسته‌کننده باشد. این کار نیازمند زمان است و شامل جزئیاتی متعدد و مهم است. با این وجود، نیازی نیست که این روند دلهره‌آور باشد و اگر ماهیت آن را به‌خوبی درک کرده باشیم، اجرای آن می‌تواند کاری ساده باشد.

در این مقاله، به چند راهنمایی اساسی برای ویرایش وکال اشاره خواهیم کرد.

۱. یک کانال گردآوری و تلفیق برای ساختن برداشت‌ها ایجاد کنید

ممکن است فکر کنید که حرفه‌ای‌ها می‌توانند یک برداشت وکال بی‌نقص را با یک بار اجرا به دست آورند؛ اما چنین نیست و به احتمال زیاد محصول نهایی که می‌شنوید، حاصل گردآوری و تلفیق دقیق برداشت‌های مختلف است.

گردآوری (comping) یعنی ضبط کردن چند برداشت و ترکیب کردن بهترین لحظات هر یک از آنها. برای تولید وکال، این کار یک مهارت ضروری است. روش انجام گردآوری در هر نرم‌افزار آهنگسازی متفاوت است؛ اما ایده کلی یکسان است. مبانی گردآوری برداشت‌ها در نرم‌افزارهای آهنگسازی به شرح زیر است:

با استفاده از امکان ضبط‌های متعدد بر روی یک ترک، چند برداشت را در یک کانال ذخیره کنید. سپس با دقت به هر اجرا گوش دهید و بهترین لحظات آن را مشخص کنید و لحظات انتخابی خود را به‌عنوان یک برداشت نهایی ذخیره کنید.

۲. انسجام زمانی بیشتر جهت همخوانی بهتر با ریتم

ضبط وکال در استودیو می‌تواند خسته‌کننده باشد. بسیاری از خوانند‌ه‌ها ساعت‌ها در اتاق ضبط به ثبت برداشت‌های مختلف مشغول می‌شوند. به دلیل برداشت‌های متعدد، وجود تنوع و تفاوت در برداشت‌ها ناگزیر است. معمولاً زمانی که خواننده‌ها توجه خود را به کوک و حس اجرا معطوف می‌کنند، از ضرب و زمان‌بندی غافل می‌شوند و این یعنی ممکن است مجبور شوید برداشت‌های خود را از نظر زمانی ویرایش کنید.

قابلیت جابجا کردن، کشیدن و فشرده کردن صداها از لحاظ زمانی در نرم‌افزارهای آهنگسازی مختلف با اسامی متفاوت وجود دارد. از این قابلیت بهره بگیرید. گاهی یک تغییر کوچک در حد چند میلی‌ثانیه می‌تواند یک جمله را به‌طور طبیعی در دل یک آهنگ بگنجاند.

فقط مراقب باشید که دست به تغییرات بیش‌ازحد نزنید. نباید حس جمله‌ای که به‌طور تصادفی توسط خواننده به‌طرزی خاص بیان شده است را با چسباندن تمام کلمات به خطوط میزان از بین ببرید.

۳. ویرایش‌های خود را بررسی کنید و میان آنها فِید ایجاد کنید

پس از گردآوری برداشت‌ها، ترک شما در محل قرارگیری برداشت‌های مختلف چندین بریدگی خواهد داشت و باید مطمئن شوید که محل این ویرایش‌ها تمیز و خالی از هرگونه کلیک و پاپ باشد. کلیک‌ها و پاپ‌ها صداهای نامطلوبی هستند که در اثر بریدن آدیو ایجاد می‌شوند.

به برداشت نهایی خود به‌طور جداگانه گوش دهید و به‌خصوص به محل برش‌ها توجه کنید. مطمئن شوید که صدای نفس‌های خواننده و سایر صداهای طبیعی در بین جملات از بین نرفته باشند.

پس از آنکه از سلامت برداشت نهایی خود مطمئن شدید، با استفاده از فِیدهای کوتاه (در حدود ۵ الی ۱۰ میلی‌ثانیه)، ابتدا و انتهای بریدگی‌ها را ویرایش کنید. این کار باعث می‌شود تا بریدگی‌های وکال قابل تشخیص نباشد.

۴. صدای نفس‌های خواننده را کنترل کنید

آواز خواندن از نظر فیزیکی کار آسانی نیست.

ضبط کردن صدای خواننده با میکروفون خازنی (کاندنسر) و از فاصله نزدیک بدین معناست که صداهایی چون صدای نفس‌های خواننده در حین تلاش برای ادای نت‌ها نیز ضبط خواهد شد.

صدای نفس‌ها برای طبیعی جلوه کردن آواز ضرورت دارد و با میکس درست، می‌تواند بار احساسی آواز را نیز افزایش دهد. اما صدای نفس‌ بیش‌از‌حد می‌تواند حواس مخاطب را پرت کند؛ مخصوصاً اگر کمپرسور و اکولایزر در مرحله میکس، این صداها را تشدید کنند. اگر وکال بارزترین المان میکس باشد، این مشکل پس از مسترینگ جدی‌تر نیز خواهد شد.

در هنگام ویرایش آواز، مهندسین اغلب صدای نفس‌ها را جدا کرده و آنها را کمی کاهش می‌دهند. کمتر کردن صدای نفس‌ها در حدود ۶ دسی‌بل نقطه شروع خوبی است؛ اما بسته به اقتضای آهنگ می‌توان از این هم فراتر رفت.

۵. نهایی کردن ترک وکال

وقتی گردآوری، اصلاح زمان‌بندی، برش‌ها و اضافه کردن فِیدها به پایان رسید، بد نیست که فضای کار را کمی منظم کنید.

اگر به کاری که تا این لحظه انجام داده‌اید اطمینان دارید، می‌توانید مجموعه کلیپ‌های به هم چسبیده خود را به‌عنوان یک فایل بزرگتر آدیو ذخیره کرده و تغییرات را نهایی کنید. بسته به نرم‌افزار آهنگسازی مورد استفاده، ممکن است نام این مرحله، consolidate و یا bounce in place باشد.

جمع‌بندی تغییرات، ادامه کار و حرکت به سمت میکس را آسان‌تر می‌کند؛ اما از انعطاف‌پذیری برداشت‌های وکال می‌کاهد. برای برطرف کردن این مشکل می‌توانید نسخه جمع‌بندی‌نشده برداشت وکال خود را در یک کانال جداگانه نگه دارید.

بدین نحو در صورت نیاز می‌توانید مجدداً به ویرایش خام وکال خود برگردید.

۶. در صورت نیاز، اشکالات کوک را برطرف کنید

یک برداشت گردآوری‌شده تمیز، کماکان می‌تواند مشکلاتی در زمینه کوک داشته باشد. این مشکلات ممکن است به علت ناتوانی خواننده در اجرای صحیح پدید آید و یا شاید شما تعمداً برداشتی که حس بهتری دارد را به برداشتی با کوک بی‌نقص ترجیح دهید.

خوشبختانه ابزارهای بسیاری وجود دارند که می‌توانند شما را در برطرف کردن مشکلات کوک یاری کنند.

نرم‌افزارهای اصلاح کوک بحث‌برانگیز هستند؛ اما لازم نیست از این نرم‌افزارها به‌طور افراطی استفاده کنید. استفاده ظریف از نرم‌افزارهای اصلاح کوک در مشکل‌زاترین بخش‌های وکال می‌تواند به‌شدت مفید باشد.

اما به یاد داشته باشید که اندکی انحراف از کوک، برای تحکیم سبک و حس طبیعی آواز ضرورت دارد. اگر هر نت را کاملاً کوک کنید، برداشتی بی‌روح و غیرطبیعی خواهید داشت.

کلامی با ویراستارهای آواز

ویرایش آواز به نظر کاری فنی و کسل‌کننده می‌آید؛ اما یک امر ضروری برای دست‌یابی به وکالی زیبا و حرفه‌ای است. به‌علاوه، در ویرایش آواز نیز جای کافی برای خلاقیت و ایجاد امضای شخصی وجود دارد.

اگر این مقاله را مطالعه کرده باشید، از نکات مهم برای ویرایش وکال اطلاع دارید.

منبع: LANDR
نویسنده: Michael Hahn
مترجم: کیان ایرجی

One thought on “۶ راهنمایی اساسی برای ویرایش وکال

  1. بهشاد میگوید:

    مطالب بطور قطع واقع‌بینانه و نشون دهنده تجاربی بودند که با کار و مطالعه بدست آمده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *