چند راهنمایی‌ ساده برای ارتقاء مهارت ریتم‌نوازی

نواختن گیتار فقط محدود به اجرای سولوهای اغواکننده و تکنیک‌های خیره‌کننده نیست؛ بلکه نواختن ماهرانه گیتار ریتم (rhythm guitar) هم یک مهارت ضروری است و هر گروه موسیقی به چنین نوازنده‌ای نیاز دارد.

در بسیاری از موسیقی‌های محبوب امروز، گیتار ریتم شالوده موسیقی را فراهم می‌کند.

وقتی به گیتار ریتم می‌اندیشیم، نام‌های افسانه‌ای مانند ملکم یانگ (Malcolm Young)، تونی آیومی (Tony Iommi)، اندی سامرز (Andy Summers) و نایل راجرز (Nile Rodgers)، به‌عنوان حرفه‌ای‌های این نوع نوازندگی به یاد ما می‌آیند.

با اینکه رسیدن به سطح نوازندگی اسطوره‌های فوق نیازمند تمرین بسیار است، ولی شما می‌توانید با انجام چند کارها ساده، مهارت نواختن گیتار ریتم خود را، حتی در زمانی که ساز به دست ندارید، بیشتر کنید.

پس بیایید با توجه به راهنمایی‌های ساده زیر، تکنیک ریتم گیتار خود را افزایش دهیم.

نبض موسیقی را پیدا کنید

پیدا کردن ضرب (beat) موسیقی را برای خود تبدیل به یک عادت کنید. بیشتر قطعات موسیقی که می‌شنویم، یک ضرباهنگ نبض‌گونه ثابت دارند. شاید در ابتدا پیدا کردن آن کمی سخت باشد، ولی دقیقاً مانند پیدا کردن نبض یک شخص، وقتی یک بار این کار را انجام دهید، همیشه می‌توانید نبض موسیقی را حس کنید. این نبض معمولاً به‌صورت ممتد و پیوسته در طول آهنگ حضور دارد.

۱۲۳۴…

هنگامی که ضرباهنگ موسیقی را پیدا کردید، تلاش کنید که یک الگوی تکرارشونده را در آهنگ تشخیص دهید. بیشتر موسیقی‌های محبوب امروز، الگویی دارند که هر چهار ضرب یک بار تکرار می‌شود. اگر خوب گوش کنید، می‌توانید گروه‌های ضربی که در حال تکرار شدن هستند را شناسایی کنید. اگر این کار برای شما سخت بود، آهنگ دیگری را امتحان کنید. این شمارش را مانند سر ضرب موسیقی فرض کرده و با حرکت مضراب پایین هم‌زمان کنید.

ضرب موسیقی را تقسیم کنید

هنگامی که ضرب را یافتید، امتحان کنید و ببینید که آیا می‌توانید آن را تقسیم به دو کرده و این تقسیم را در موسیقی حس کنید یا نه. از طریق این کار، ضد ضرب‌ها را خواهید یافت که باید با حرکت رو به بالای مضراب شما همزمان باشند.

تجسم کنید

سعی کنید هنگام پخش موسیقی، حرکت رو به بالا و رو به پایین مضراب خود را تجسم کنید. به ثبات ریتم نوازنده‌های بزرگ گوش کنید و از آنها الهام بگیرید. بهترین نوازنده‌ها را انتخاب و درک ریتم آنها را بررسی کنید. گوش کردن دقیق و منتقدانه، تمام اطلاعات لازم برای بهتر کردن ضرب و ریتم نوازندگی را در اختیار شما قرار می‌دهد.

روی تمرین کردن حرکت مضراب یک در میان وقت بگذارید

حال که زمینه ذهنی نواختن ریتم را در خود ایجاد کرده‌اید، گیتار خود را بردارید و مضراب زدن یک در میان (alternate strumming) را امتحان کنید. این حرکت مضراب، یک تکنیک بسیار محبوب است. تلاش کنید ضرب‌های موسیقی که تقسیم بر دو کردید را به‌صورت عملی بر روی گیتار اجرا کنید و به‌صورت یک در میان، یک بار مضراب را از بالا به پایین و بار دوم مضراب را از پایین به بالا، حرکت دهید.

نواختن پاور کورد را بیاموزید

بیشتر آکوردها از سه یا ۴ نوت تشکیل شده‌اند؛ ولی پاور کوردها صرفاً دو نت دارند.

کم بودن تعداد نت‌های پاور کوردها به معنی کنار گذاشتن آنها در ریتم‌نوازی نیست و این آکوردها می‌توانند بخشی کلیدی از توانایی‌های ریتم‌نوازی شما باشند.

از Hammer-on و Pull-off استفاده کنید

اگرچه یادگیری هَمِر-آن و پول-آف نیاز به زمان دارد و این تکنیک‌ها معمولاً برای نواختن لید استفاده می‌شوند، اما می‌توان از آنها برای تنوع بخشیدن به ریتم‌نوازی و ‌آکوردها هم استفاده کرد. برای اجرای تکنیک Hammer-on، باید یک سیم آزاد یا سیمی که بر روی آن یک پرده گرفته شده است را با مضراب زده و سپس نتی بالاتر از نت اولیه را بر روی صفحه انگشت‌گذاری با قدرت بالا پرده‌گیری کنیم تا صدای ما از نت اولیه به نت دوم تغییر کند. برای اجرای تکنیک Pull-off، یک نت را با مضراب نواخته و سپس انگشتی که با آن پرده گرفته‌ایم را با فشارِ رو به پایین از روی سیم می‌کَنیم تا نت ما به نتی پایین‌تر تغییر کند.

برای ارتقاء کیفیت ریتم‌نوازی، کارهای زیادی می‌توان انجام داد؛ اما نکات فوق نقطه شروع بسیار خوبی هستند.

منبع: وب‌سایت فندر
نویسنده: Mike Duffy و Nick Stoubis
مترجم: کیان ایرجی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *