۱۰ راهنمایی درک تراکس برای نوازندگی با اسلاید

۱۰ راهنمایی درک تراکس برای نوازندگی با اسلاید

اگر چند دقیقه به نوازندگی درک تراکس (Derek Trucks) با اسلاید گوش بسپارید، احتمالاً دو مسئله به ذهنتان خطور می‌کند. نخست اینکه وی چگونه می‌تواند با استفاده از اسلاید اینچنین گیتار بنوازد؟ اما اگر نوازنده‌ای باتجربه‌تر باشید، حتماً به یاد اسلایدی خواهید افتاد که از سالها پیش در کیف گیتار یا کشوی شما خاک می‌خورد و اکنون، هوس نوازندگی با آن را خواهید کرد.

شاید درک تراکس نتواند پاسخی روشن به سوال اول دهد؛ اما می‌تواند با به اشتراک گذاشتن تجربیات خود در قالب چند نکته کلیدی، به شما در دستیابی به هنر متفاوت نوازندگی با اسلاید کمک کند.

در ادامه، به ده نکته مهم خواهیم پرداخت که به اعتقاد درک تراکس، به گیتاریست‌های مبتدی کمک می‌کنند تا به یک نوازنده اسلاید حرفه‌ای تبدیل شوند.

۱- المور جیمز را منبع الهام خود قرار دهید

«اگر گیتار الکتریک می‌نوازید و قصد نواختن آن با اسلاید را دارید، بهترین نقطه ورود به این زمینه برای شما، شنیدن نوازندگی المور جیمز (Elmore James) و الهام‌گیری از او خواهد بود. شما می‌توانید سالها نوازندگی جیمز را تماشا کنید و باز هم به راز او برای دستیابی به نوازندگی بسیار ظریفش پی نبرید.»

۲- بدون پیک و با استفاده از انگشتان خود به نوازندگی بپردازید

«پیشنهاد می‌کنم که هنگام تمرین نوازندگی با اسلاید، گاهی پیک گیتار را کنار بگذارید و با استفاده از انگشتان خود به نوازندگی ادامه دهید. این تکنیک در صورت اجرای صحیح، می‌تواند ظرافتی بسیار به نوازندگی و کنترلی بیشتر بر روی آن به شما ببخشد.»

«همچنین زمانی که با انگشتان خود مشغول نواختن گیتار هستید، میوت کردن سیم‌های ساز در زمانی که به آنها نیازی ندارید بسیار آسان‌تر است؛ بنابراین، این تکنیک در نوازندگی کم‌خطا و کاهش صداهای ناخواسته در گیتار نیز کمکی شایان به شما خواهد کرد.»

۳- از الگوهای کوک دست باز به جای الگوی کوک استاندارد استفاده کنید

«پیشنهاد می‌کنم که حتماً الگوهای کوک دست باز را امتحان کنید. من در ابتدا با گیتاری با الگوی کوک عادی به نوازندگی می‌پرداختم؛ اما زمانی که یکی از آشناهایم مرا به نوازندگی با الگوی کوک E دست باز ترغیب کرد، انگار که دری جدید در نوازندگی به روی من باز شد.»

«با اجرای این الگوی کوک بر روی گیتارم، انگار که تمامی صداها و نت‌های مورد علاقه‌ام را همواره در دسترس دارم. دلیل اینکه من کوک E دست باز را به کوک G دست باز ترجیح می‌دهم، به جلسات تمرینی برمی‌گردد که با یکی از نوازندگان اسلاید مشهور داشتم، وی به من الگوی کوک E دست باز را معرفی کرد و از آن زمان تا به حال، این الگو، الگوی ارجح من است. البته که کوک G دست باز نیز برای نوازندگی اسلاید بسیار مناسب است.»

۴- گیج سیم ساز خود را افزایش دهید

«به اعتقاد من، سیم‌های دارای گیج بالاتر، برای نوازندگی با اسلاید بسیار مناسب‌تر هستند. به‌شخصه سیم‌هایی با گیج به‌ترتیب ۱۱، ۱۴، ۱۷، ۲۶، ۳۶ و ۴۶ را بر روی گیتار خود نصب می‌کنم و آنها را برای سبک نوازندگی و الگوی کوک ویژه خود مناسب می‌دانم. اگر قصد دارید گیتار خود را در الگوی E دست باز کوک کنید، تنشن بالاتر سیم‌های دارای گیج بالا، می‌تواند کیفیت نوازندگی بالاتری را برای شما رقم بزند.»

۵- در شروع یادگیری نوازندگی با اسلاید، اکشن گیتار خود را بالا ببرید و به‌تدریج آن را کاهش دهید

«اکشن ساز من معمولاً نسبت به ساز سایر نوازندگان اسلاید، کمی پایین‌تر است؛ اما این به این دلیل است که نواختن با اسلاید پس از سالها تمرین، برای من بسیار آسان است و می‌توانم با پایین‌ترین اکشن ممکن نیز این تکنیک را اجرا کنم.»

«اگر یک نوازنده مبتدی هستید و قصد یادگیری نوازندگی با اسلاید را دارید، هیچ اشکالی ندارد که از همان اول تمرین این تکنیک را با سازی با اکشن پایین شروع کنید و به همین شکل، شروع به کسب مهارت در این زمینه کنید؛ اما اگر در ماه‌های نخست تمرین نوازندگی با اسلاید، اکشن ساز خود را کمی افزایش دهید، می‌توانید به شکلی تمیزتر نوازندگی کنید.»

۶- به گوش‌های خود اعتماد کنید و به موسیقی نواخته‌شده با سازهای زهی بدون فرت گوش دهید

«من برای یافتن کوک و نت درست هنگام استفاده از اسلاید، تنها به گوش خود اتکا می‌کنم. در واقع، اگر با دقت کافی به نوازندگی خود گوش دهم، می‌توانم با خطایی بسیار پایین نت مورد نظر خود را تولید کنم.»

«معتقدم که اگر رازی برای دست‌یابی به نت صحیح در نوازندگی با اسلاید و سازهای زهی بدون فرت وجود داشته باشد، گوش دادن با دقت به نوازندگی‌تان است.»

«اطمینان حاصل کنید که حین نوازندگی، سازتان دقیقاً صدایی را تولید می‌کند که شما قصد تولید آن را داشته‌اید. به نظر من، گوش دادن به اندازه تمرین نوازندگی می‌تواند برای مهارت شما در نوازندگی مفید باشد. به همین دلیل نیز پیشنهاد می‌کنم تا به موسیقی‌های نواخته‌شده با استفاده از سازهای زهی بدون فرت گوش دهید تا درکی بهتر از ماهیت صوتی آنها پیدا کنید.»

۷- ۱۰۰۰۰ ساعت برای تمرین وقت بگذارید

«اعتقاد دارم بسیار خوش‌شانس هستم که در دوران پیش از ظهور تکنولوژی دیجیتال و تلفن‌های همراه هوشمند به دنیا آمده‌ام و این فرصت را پیدا کردم که خارج از توجه دیگران، در زمینه نوازندگی گیتار کسب مهارت کنم.»

«من در دوران نوجوانی خود، تقریباً تمام وقتم را به نوازندگی اختصاص می‌دادم. اعتقاد دارم که مهارتم در نوازندگی در حال حاضر نیز به دلیل زمان زیادی است که در جوانی صرف انجام آن کرده‌ام. یک تئوری وجود دارد که می‌گوید اگر ۱۰۰۰۰ ساعت زمان را صرف انجام یک کار کنید، در آن استاد خواهید شد و هر چه بیشتر به این سمت بروید، به فردی ماهرتر در آن زمینه تبدیل می‌شوید.»

«دیگر کاری که برای بهبود مهارت خود در نوازندگی باید انجام دهید، این است که نوازندگی خود را ضبط کنید و به آن گوش دهید. به این شکل، می‌توانید اشتباهات خود در نوازندگی را به‌آسانی بیابید.»

۸- یک اسلاید مناسب برای خود بیابید

«اگر قصد نوازندگی با استفاده از اسلاید را دارید، باید چند نوع و جنس مختلف از اسلاید را امتحان کرده و با آزمون‌وخطا در میان آنها، اسلاید مناسب برای خود را بیابید. من نوازندگی با اسلاید را با یک اسلاید فلزی، بر روی یک گیتار آکوستیک شروع کردم؛ اما اولین باری که نوازندگی با اسلاید شیشه‌ای را امتحان کردم، یک شیشه قرص را با این هدف به کار گرفتم و آنجا بود که متوجه شدم اسلاید شیشه‌ای برای من مناسب‌ترین نوع اسلاید است.»

«اکنون، من یک اسلاید ویژه برای خود دارم که کاملاً با شکل انگشت من همخوان است و ماهیت صوتی آن نیز برای من بسیار مطلوب است.»

۹- اسلاید گیتار الکتریک تفاوتی با اسلاید گیتار آکوستیک ندارد

«اگر اسلاید موردعلاقه خود را یافته‌اید، می‌توانید از آن با گیتار الکتریک یا آکوستیک استفاده کنید. در واقع، اسلاید این دو ساز تفاوتی با یکدیگر ندارد و من هم از یک اسلاید واحد بر روی این دو ساز استفاده می‌کنم.»

«اگر زمانی از یک اسلاید متفاوت در نوازندگی خود استفاده کنم، صرفاً قصد امتحان کردن آن را دارم و پس از آن، از اسلاید اصلی خود در نوازندگی تمامی سازها استفاده می‌کنم.»

۱۰- هیچ‌گاه آزمایش موقعیت‌های جدید را متوقف نکنید

«من همواره در حال آزمایش تکنیک‌های جدید بر روی گیتار خود، چه به شکل عادی و چه با استفاده از اسلاید هستم. برای مثال، زمانی که یک ملودی جدید می‌شنوم، بلافاصله سعی می‌کنم تا آن را بر روی گیتارم پیاده کنم و موقعیت آن بر روی دسته ساز را بیابم.»

«در نظر داشته باشید که همیشه دقیقاً زمانی که حس می‌کنید در بخشی از نوازندگی خود به مهارتی بسیار دست یافته‌اید و اجرای آن برای شما آسان شده است، در بخشی دیگر از نوازندگی دچار ضعف می‌شوید و باید با بازگشت به تمارین قدیمی خود، ایرادات خود در آن زمینه را اصلاح کنید. بنابراین، هیچ‌گاه نمی توان گفت که شما در نوازندگی گیتار استاد شده‌اید؛ بلکه نوازندگی هر سازی، یک مسیر بی‌انتهاست که تنها مهارت شما در آن افزایش پیدا خواهد کرد.»

منبع: Guitar Player
نویسنده: Mark McStea

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *