تعویض پیکاپ گیتار


پیکاپ گیتار چیست؟

از لحاظ فنی، پیکاپ‌ها مبدل انرژی حرکتی به انرژی الکتریکی هستند. آنها انرژی لرزشی سیم‌ها را به سیگنال الکتریکی تبدیل می‌کنند. این سیگنال از گیتار خارج و در امپلیفایر تقویت می‌شود تا قدرت کافی برای به حرکت درآوردن دیافراگم اسپیکر که خود یک مبدل انرژی الکتریکی به انرژی لرزشی است را به دست آورد. در نهایت، حرکت اسپیکر باعث حرکت هوا و تولید صدا می‌شود.

پیکاپ چگونه کار می‌کند؟

تقریباً همه پیکاپ‌های گیتار و بیس، بر پایه خاصیت مغناطیسی کار می‌کنند. اصلی‌ترین اجزای پیکاپ‌ عبارتند از یک یا چند آهنربا و یک سیم‌پیچ. آهنربا با حوزه مغناطیسی احاطه شده است. به ارتعاش درآمدن یکی از سیم‌های گیتار، موجب حرکت متقابل حوزه مغناطیسی می‌شود. حرکت حوزه مغناطیسی در اطراف سیم‌پیچ، باعث به جریان افتادن یک سیگنال الکتریکی در طول سیم‌پیچ می‌گردد. این سیگنال، همان‌طور که پیش‌تر گفته شد، روانه مدار آمپلیفایر شده و در آنجا قدرت کافی برای به حرکت درآوردن اسپیکر یا اسپیکرها را کسب می‌کند.

پیکاپ گیتار

چرا باید دردسر تعویض پیکاپ‌ها را به جان خرید؟

پیکاپ‌ها قلب گیتار شما هستند. پیکاپ‌های مناسب می‌توانند یک گیتار مرده را زنده کنند و یک گیتار خوب را به یک گیتار عالی تبدیل کنند. البته شاید آنها نتوانند یک گیتار نه‌چندان خوب را به یک ساز جادویی بدل کنند، ولی حتماً صدای آن را بهبود خواهند بخشید. اگر در پی خروجی قوی‌تر، ساستین طولانی‌تر، هارمونیک‌های شکوفا، صدای وینتجی، شفافیت و کلین‌های کریستالی یا کرانچ‌های خالص هستید، تعویض پیکاپ‌ها می‌تواند چاره‌ی کار باشد.

از همه مهم‌تر اینکه تعویض پیکاپ، گیتار شما را به سازی شخصی و سفارشی تبدیل می‌کند و موجب می‌شود که صدای ارائه‌شده، بیشتر معرف شخص شما باشد.

می‌توان گفت که پیکاپ‌ها، اجزای کلیدی تُن هستند. البته فاکتورهای بسیاری از قبیل مواد تشکیل‌دهنده گیتار، نوع ساخت آن، سیم‌ها، امپ، کابل‌ ها و نوع نوازندگی شما در شکل‌دهی به تُن دخیل هستند، ولی پیدا کردن پیکاپ مناسب، سریع‌ترین، کارآمدترین (نسبت به هزینه) و هیجان‌انگیزترین راه برای ارتقای صدای گیتار یا بیس است. از آنجا که پیکاپ‌ها منشاء سیگنال الکتریکی خروجی از گیتار هستند، می‌توانند روی کارکرد بقیه تجهیزات نیز تأثیرگذار باشند. پیکاپ‌های مناسب، حتی می‌توانند باعث بهبود کارکرد پدال‌ها و امپ‌های شما شوند.

تعویض پیکاپ، برخلاف تعویض بریج، تیونرها یا دسته گیتار، بسیار ساده انجام می‌شود. این کار، یک راه سریع برای ایجاد تغییرات اساسی و بهبود تُنال است و هر شخصی می‌تواند در منزل، با کمترین ابزار و امکانات آن را انجام دهد.

کدام پیکاپ برای شما مناسب است؟

بهترین پیکاپ برای شما آن پیکاپیست که صدای گیتار یا بیس شما را دقیقاً به آنچه می‌خواهید تبدیل می‌کند. آیا صدای گیتار شما در منزل حجیم است، ولی روی استیج نحیف و ضعیف است؟ آیا صدای بیس شما در کنار ریف‌های هِوی گیتار از حضور و وضوح کافی برخوردار نیست؟ آیا ساستین صدای شما دقیقاً آن موقع که انتظار شکوفایی و ورود به فیدبک را دارید، می‌میرد؟ ممکن است که این‌ اشکالات و بسیاری از موارد دیگر، با یک پیکاب خوب و مناسب برطرف شوند.

اگر تاکنون پیکاپ‌های گوناگون را امتحان نکرده‌اید، محال است بدانید که یک پیکاپ مناسب تا چه حد به بهبود صدای ساز شما کمک می‌کند. حتی اگر صدای پیکاپ فعلی گیتار خود را دوست دارید، باز هم سعی کنید که یک گیتار مشابه گیتار خود را با پیکاپ‌های متفاوت امتحان کنید تا ذهنیتی روشن درباره کارکرد پیکاپ‌های خود به دست آورید. اگر احساس کردید که صدای گیتار مشابه با پیکاپ‌های متفاوت را بیشتر از صدای ساز خود دوست دارید، به‌احتمال‌زیاد باید تعویض پیکاپ‌های گیتارتان را مد نظر قرار دهید. به‌خصوص اگر ظاهر و کارایی گیتار خود را دوست دارید، ولی صدایش را نمی‌پسندید، در تعویض پیکاپ‌ها شک نکنید.

البته در نظر داشته باشید که یک گیتار عالی به همراه پیکاپ‌های عالی الزاماً به اجرای موسیقی عالی منتهی نمی‌شود، بلکه پیکاپ باید برای سبک نوازندگی و نوع ساز مناسب باشد. کمپانی‌های سازنده پیکاپ معمولاً در وب‌سایت‌هایشان، محصولات خود را طبق سبک موسیقی، نوع گیتار، پوزیشن پیکاپ، میزان قدرت خروجی و… طبقه‌بندی می‌کنند و یک یا چند نمونه از صدای آنها را نیز در اختیار کاربر قرار می‌دهند. بد نیست که به این وب‌سایت‌ها سر بزنید و اطلاعاتی در مورد انواع محصولات آنها کسب کنید.

منبع: وبلاگ Seymour Duncan

ترجمه: بابک آخوندی


2 thoughts on “تعویض پیکاپ گیتار

  1. محمدرضا توفیقی محمدی میگوید:

    خدا از دهنتون بشنوه آقای آخوندی خوب سیمور دانکن وارد کنید تو ایران اصلا پیکاپ پسیو نیست اگه وارد کنید می ترکونه. ممنون از شما و گیتار ایران.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *