۱۲ چالش برای ارتقای سطح مهارت‌های تولید موسیقی شما

۱۲ چالش برای ارتقای سطح مهارت‌های تولید موسیقی شما

آیا آهنگ‌هایی که تولید می‌کنید کمی یکنواخت هستند؟ بهترین تولیدکنندگان نیز دچار چنین مشکلی می‌شوند. گاهی ما در روندی که به آن عادت کرده‌ایم گیر می‌کنیم و ترجیح می‌دهیم کاری را انجام دهیم که در انجام آن مهارت داریم و فراموش می‌کنیم که باید خود را به چالش بکشیم. اگرچه این کار در کوتاه‌مدت ایرادی ندارد، اما در بلندمدت ممکن است باعث شود احساس کنید که از خلاقیت تهی شده‌اید، انگیزه‌ای ندارید و منبع الهام خود را گم کرده‌اید.

به همین خاطر باید گهگاه روند کار را تغییر دهیم، مهارتی جدید بیاموزیم، کاری متفاوت را امتحان کنیم و خود را در مسیرهایی به چالش بکشیم که تاکنون آنها را نپیموده‌ایم. خواه یک فرد مبتدی باشید یا یک حرفه‌ای، همیشه چیز جدیدی برای کشف کردن، خارج از حیطه عادت‌های شما وجود دارد.

در این مقاله، ۱۲ چالش تولید موسیقی را به شما معرفی می‌کنیم. این چالش‌ها نه‌تنها مهارت‌های شما را آزموده و ارتقاء می‌دهند، بلکه می‌توانند منبع الهامی برای شما باشند و شما را بار دیگر برای تولید موسیقی به شوق آورند.

۱. یک آهنگ را تا حد ممکن شبیه به نسخه اصلی آن بازسازی کنید

«تقلید بهترین نوع تمجید است!»

تقلید همچنین یکی از بهترین راه‌ها برای یاد گرفتن از کسانی است که آنها را دوست داریم و الگوی خود قرار می‌دهیم.

آهنگی را انتخاب کنید که واقعاً آن را دوست دارید و ببینید چگونه می‌توانید آن را به دقیق‌ترین نحو بازسازی کنید. آهنگ مورد نظر را به شکلی دقیق و نقادانه گوش کنید، بخش‌های مختلف آن را تفکیک کنید و هر ساز، افکت یا تنظیم خودکار را به‌طور جداگانه بشنوید.

البته نمی‌توانید آهنگ را به‌طور مطلق شبیه‌سازی کنید؛ اما در تلاش برای این کار، چیزهای زیادی می‌آموزید و تکنیک‌های جدیدی را کشف می‌کنید که می‌توانید از آنها در موسیقی خود نیز استفاده کنید.

شاید شگردهایی ابداع کنید که بتوانید بدون در اختیار داشتن ابزار یا نرم‌افزار استفاده‌شده توسط تولید‌کننده آهنگ مرجع، صدایی شبیه به آهنگ مورد نظر تولید کنید. این کار هیچ ایرادی ندارد و به شما کمک می‌کند راه و روش مختص خود را برای انجام کارهای مختلف بیابید.

۲. سبک‌های مختلف را امتحان کنید

این امر که سبک یا ژانر ثابتی داشته باشید و آن را به‌طور کامل بیاموزید، بسیار خوب است؛ اما می‌توانید چیزهای زیادی نیز از سبک‌های دیگر یاد بگیرید. به احتمال زیاد به آهنگ‌هایی از سبک‌های دیگر نیز گوش می‌دهید. اگر این چنین نیست، تلاش کنید تا به سبک‌های متفاوت نیز با دقت گوش کنید و تشخیص دهید که چه چیزی آنها را از سبک‌های دیگر مجزا می‌کند. بدین نحو می‌توانید از این عناصر در موسیقی خود نیز استفاده کنید.

برای شروع، سعی کنید آهنگی که دوست دارید را در یک سبک دیگر بازسازی کنید. چالش این است که ملودی را حفظ کنید و از سوی دیگر، تنظیم، تزیین‌ها و نحوه تولید را به نوعی تغییر دهید که حس آهنگ تغییر کند.

وقتی در تولید موسیقی در سبک‌های دیگر احساس راحتی کردید، شاید بد نباشد که دو یا چند عدد از این سبک‌ها را با یکدیگر تلفیق کنید. هرچه ادغام دو سبک مورد نظر غیرمنتظر‌ه‌تر باشد، بهتر است. شاید حتی در این روند، صدای مختص به خود را پیدا کنید.

۳. آهنگی را با استفاده از صداهای ضبط‌شده تولید کنید (بدون استفاده از ساز زنده)

تولید موسیقی الزاماً نباید محدود به استفاده از سازها و سمپل‌ها باشد. دنیای ما پر است از صداهای جورواجور و بسیاری از این صداها می‌توانند جایگزین خوبی برای بیس یا درامز در پروژه شما باشند.

یک میکروفون قابل حمل تهیه کنید (یا حتی از تلفن همراه استفاده کنید)، و صداهای محیط پیرامون خود را ضبط کنید. این صداها ممکن است صدای لوازمی مانند ظرف، کاغذ، کش لاستیکی یا هر وسیله دیگری باشند. سپس این صداها را ویرایش کرده، کوک آنها را تغییر داده و با استفاده از افکت‌ها، آنها را آماده استفاده در پروژه‌های خود کنید.

فراموش نکنید که می‌توانید از صدای خود و اعضای بدن خود نیز استفاده کنید؛ مثلاً خواندن آواها، سرفه کردن، نفس کشیدن، کف زدن، بشکن زدن، با دست به سینه خود زدن و…

۴. آهنگی را تنها با استفاده از سمپل‌های موجود در بازار تولید کنید

می‌توانید یک آهنگ را بدون ضبط هیچ صدایی تولید کنید؟ یعنی بدون هیچ ساز یا خط MIDI و فقط با استفاده از لوپ‌ها و وان-شات‌هایی که در اینترنت پیدا می‌کنید.

برای این کار می‌توانید سمپل‌های مورد نظر را ویرایش کرده و سرعت یا کوک آنها را تغییر دهید. اما فقط از صداهای موجود در یک پکیج استفاده نکنید؛ زیرا این کار بیش‌ازحد ساده است!

ممکن است در حین جستجوی صداها، به‌طور اتفاقی با سمپلی مواجه شوید که باعث پدید آمدن یک ایده عالی در ذهن شما شود و مسیر پروژه را به کلی تغییر دهد

۵. آهنگی را با تنها حداکثر ۵ ترک تولید کنید

وقتی سقفی برای تعداد سازها و لایه‌های صدا وجود نداشته باشد، ایجاد صدایی زیبا کار دشواری نیست؛ اما آیا می‌توانید همین کار را تنها با ۵ ترک انجام دهید؟

وقتی نمی‌توانید حواس شنونده را با لایه‌های درهم‌تنیده و عجیب‌وغریب پرت کنید، باید تنها با شالوده اصلی کار توجه او را جلب کنید. این یعنی باید ملودی‌های قوی، آکوردهای حساب‌شده و المانهای کوبه‌ای درستی داشته باشید. همچنین باید اولویت‌بندی مناسبی برای اختصاص فضای آهنگ به سازهای مختلف داشته باشید و اطمینان حاصل کنید که هیچ صدایی در پروژه بی‌دلیل نیست.

برخی از بهترین آهنگ‌های دنیا از نظر تولید بسیار مینیمال هستند و ممکن است شما نیز با این روش، آهنگی بسیار موفق تولید کنید.

۶. یک آهنگ کامل را در کمتر از یک ساعت تولید کنید

تولید یک آهنگ قطعاً بیش از یک ساعت طول می‌کشد؛ اما ایجاد این محدودیت می‌تواند تمرینی برای شما باشد تا به غرایز خود بیشتر اعتماد کنید و سریع‌تر تصمیم بگیرید.

در بسیاری از مواقع، ایده‌آل‌گرایی ما سدی در برابر حرکت رو به جلو می‌شود و زمان زیادی را صرف ویرایش چیزی می‌کنیم که در کلیت کار تأثیر چندانی ندارد. این امر اغلب منجر به از دست رفتن انگیزه شده و باعث می‌شود ده‌ها پروژه ناتمام روی دست ما بمانند.

اگر شما هم با ایده‌آل‌گرایی درگیر هستید و نمی‌توانید پروژه‌هایتان را به پایان برسانید، سعی کنید یک آهنگ کامل را در کمتر از یک ساعت تولید کنید. وقتی ببینید که با اعتماد کردن به غرایز خود تا چه حد می‌توانید سریع‌تر کار کنید، شگفت‌زده خواهید شد.

۷. آهنگی را برای یک دوره زمانی دیگر تولید کنید

به احتمال زیاد شما ترجیح می‌دهید آهنگی بسازید که همین امروز در رادیو به موفقیت دست یابد؛ اما شاید بد نباشد تلاش کنید آهنگی را تولید کنید که می‌توانست در دهه‌های دیگر به موفقیت دست یابد. صرفاً به این دلیل که موسیقی مردمی در طی سال‌ها دستخوش تغییر شده است، نباید فکر کنیم که گذشتگان چیزی برای آموختن به ما ندارند.

می‌توانید این ایده را یک گام فراتر برده و تلاش کنید آهنگی تولید کنید که در سال ۲۰۴۰ بتواند به محبوبیت برسد. البته حدس اینکه صدای موسیقی در آن دوره چه خواهد بود کاری غیرممکن است؛ اما تلاش برای چنین کاری خالی از لطف نیست. ضمن اینکه تلاش برای خلق موسیقی آینده دقیقاً همان چیزی است که باعث ایجاد ترِندهای جدید می‌شود.

۸. آهنگی را برای یک صحنه از یک فیلم بسازید

فیلم‌ها گنجینه‌ای غنی از الهامات برای اهالی موسیقی هستند. یکی از فیلم‌های مورد علاقه خود را انتخاب کنید، یک صحنه یا مونتاژ از صحنه‌های آن را برگزینید و آن را بدون صدا تماشا کنید (می‌توانید از زیرنویس هم استفاده کنید تا بدانید بازیگران در حال گفتن چه جملاتی هستند).

تصور کنید که وظیفه آهنگسازی برای صحنه مورد نظر به شما محول شده است. آیا می‌توانید آهنگی بسازید که احساس موجود در صحنه مورد نظر را ارتقاء داده و واکنش مخاطبان به آن را عمیق‌تر کند؟

هرگز نمی‌توان نتیجه کار را پیش‌بینی کرد؛ شاید این پروژه، آغاز فصل جدیدی از حرفه‌ هنری شما باشد.

۹. آهنگی را با استفاده از تمپو یا کسر میزانی بسازید که تاکنون آن را امتحان نکرده‌اید

در تولید هر آهنگ، فرصت‌های بسیاری برای خلاقیت وجود دارند؛ مثلاً ملودی‌ها، ترتیب آکوردها، سازبندی‌ها و تنظیم. اما یک نکته که معمولاً ثابت باقی می‌ماند، کسر میزان است و گاه حتی تمپو. به‌سادگی می‌توان به تولید آهنگ با کسر میزان ۴/۴ و تمپوی ۱۲۰ BPM عادت کرد.

برای به چالش کشیدن خود، آهنگی را با کسر میزان ۳/۴، ۵/۴ یا هر کسر میزان دیگری که برای شما معمول نیست، تولید کنید. اگر همیشه آهنگ‌هایی با تمپوی مشابه تولید می‌کنید، سعی کنید سرعت آهنگ را کاهش یا افزایش دهید. آهنگ‌های تند و آهنگ‌های آرام رویکردهای کاملاً متفاوتی را طلب می‌کنند و بدون شک در روند این چالش چیزهای جدیدی خواهید آموخت.

۱۰. مسیر را برعکس طی کنید

داشتن روندی ثابت برای تولید موسیقی بسیار مفید است و منجر به صرفه‌جویی در زمان می‌شود؛ اما گاهی بد نیست که تغییراتی را در این مسیر اعمال کنیم. اگر ترتیب خاصی برای پیمودن مسیر تولید موسیقی دارید (مثلاً اول ساختن ترتیب آکورد، سپس نوشتن ملودی و پس از آن اضافه کردن ریتم)، سعی کنید مسیر همیشگی را از آخر به اول طی کنید. شاید در ابتدا روند کار برای شما کمی عجیب‌وغریب باشد؛ اما در نهایت از آنچه که خلق خواهید کرد شگفت‌زده خواهید شد.

۱۱. از لوپینگ زنده استفاده کنید

لوپ کردن به‌طور زنده، روشی سریع و لذت‌بخش برای خلق موسیقی در لحظه است. درست مانند مقرر کردن محدودیت یک‌ساعته برای کار، استفاده از این تکنیک نیز شما را وادار می‌کند در لحظه و بدون در نظر گرفتن ایده‌آل‌گرایی یا قضاوت‌های بیش‌از‌حد، خلاقیت خود را بروز دهید.

برای آزمودن لوپینگ، به هیچ تجهیزات خاصی نیاز ندارید. بیشتر نرم‌افزارهای آهنگسازی از پلاگین‌های لوپینگ پشتیبانی کرده و شما را قادر می‌سازند تا از دکمه‌های کیبورد خود به‌عنوان فعال‌کننده لوپ‌ها استفاده کنید.

۱۲. صدا را ببندید و آهنگی را بدون شنیدن تولید کنید

اگر مدتی است به تولید موسیقی مشغول هستید، احتمالاً می‌توانید با نگاه کردن به شکل موجی صداها در نرم‌افزار بگویید که چگونه صدایی خواهند داشت. شاید بد نباشد که این امر را به‌صورت عملی تجربه کرده و آهنگی را بدون شنیدن صدا تولید کنید. اسپیکرها را خاموش کنید و ببینید تا چه حد می‌توانید صدایی را که در ذهن خود دارید، با دقت پیاده‌سازی کنید.

احتمالاً پس از پایان کار، پروژه شما نیاز به اصلاحات زیادی خواهد داشت؛ اما این روند کماکان لذت‌بخش است. شاید بتوانید چیز جذاب و دور از انتظاری ایجاد کنید.

آیا به جز موارد ذکرشده، چالش هیجان‌انگیز دیگری هست که ما آن را از قلم انداخته باشیم؟ آیا ترغیب شده‌اید که این چالش‌ها را امتحان کنید؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

منبع: Splice
مترجم: کیان ایرجی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *