نگهداری و مراقبت از سیم‌های گیتار کلاسیک

سیم‌ها باید لااقل هر شش ماه یکبار تعویض شوند

در صورت استفاده از سیم‌های نو، صدای گیتار کاملاً تغییر می‌کند. برای تولید صدایی که از گیتار کلاسیک انتظار داریم، سیم‌ها باید هر سه ماه یا لااقل هر شش ماه یکبار تعویض شوند. به کسانی که هر روز ساز می‌زنند، توصیه می‌کنیم که سیم‌های گیتار خود را هر ماه و یا حتی هر هفته عوض کنند. گیتاریست‌های حرفه‌ای سیم‌های گیتار خود را پیش از هر اجرا تعویض می‌کنند.

عمر سیم‌ها با پاک کردن مداوم بلندتر می‌شود

روشی هست که باعث می‌شود سیم‌ها مدت بیشتری عمر کنند. این روش، پاک کردن مرتب سیم‌هاست.

انگشت‌های ما مقادیر بسیار زیادی از عرق و چربی را روی سیم‌های گیتار به جای می‌گذارند. اگر این کثیفی‌ها پاک نشوند، سیم‌ها زودتر فرسوده می‌شوند. این عادت را در خود ایجاد کنید که بعد از هر بار نواختن، بلافاصله سیم‌ها را با یک دستمال خشک تمیز کنید.

پاک‌کننده‌های مخصوص سیم گیتار هم در بازار موجود هستند؛ مانند دستمال مرطوب مخصوص سیم. این پاک‌کننده‌ها گزینه‌ای مناسب برای پاک کردن کثیفی‌ها از روی سیم به شمار می‌روند.

وقتی برای مدت طولانی با ساز کاری ندارید، سیم‌ها را شل کنید

یک مشکل رایج در گیتارهایی که سالها با سیم‌های کوک‌شده در کنج خانه باقی می‌مانند، برآمدگی در قسمت بریج و یا جدا شدن بریج از بدنه است. اگر برآمدگی جزئی باشد، گیتار با اعمال اصلاحاتی کوچک مجدداً قابل نواختن می‌شود. ولی اگر بریج از بدنه جدا شده باشد، پیش از تعویض سیم‌ها نیاز به تعمیرات جدی خواهد داشت

برای پیشگیری از این اتفاق، اگر قرار است گیتارتان برای مدتی طولانی دست‌نخورده بماند، می‌توانید سیم‌ها را کمی شل کنید. منظور از مدت طولانی، بازه زمانی بیش از دو یا سه هفته است. برای شل کردن سیم‌ها کافی است گوشی‌های ساز را در خلاف جهت عقربه‌های ساعت چند بار بچرخانید.

منبع: Yamaha
مترجم: کیان ایرجی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *