آیا با ناخن بلند هم می‌توانم گیتار بزنم؟

نوازندگی گیتار

از هر گیتاریستی درباره ساز زدن با ناخن بلند بپرسید، احتمالاً قصه‌هایی درباره صدای بد و تکنیک غلط برای شما تعریف می‌کند. بسیاری از نوازنده‌ها ساز زدن با ناخن بلند را اصولاً غیرممکن می‌دانند. اگرچه ساز زدن با ناخن بلند در برخی از سبک‌ها دشوارتر است، اما نمی‌توان این کار را به‌کلی غیرممکن دانست.

اگر به این می‌اندیشید که آیا امکان دارد بتوان با ناخن بلند گیتار زد یا نه، باید به ژانر‌های مورد علاقه خود و روش‌های نوازندگی گیتاریست‌های مختلف نگاه کنید. اینکه بتوانید ناخن‌های خود را بلند نگه دارید و به ساز زدن هم ادامه دهید، به سلیقه شخصی شما بستگی دارد.

اما قدم‌های مؤثری هم وجود دارند که می‌توانید در جهت ساده‌تر کردن نوازندگی با ناخن بلند بردارید. در این مقاله به بررسی سبک‌های مختلف نوازندگی گیتار که با ناخن بلند هماهنگی بیشتری دارند می‌پردازیم و راهنمایی‌هایی برای حفظ ناخن‌های خود و پیشرفت بر روی ساز نیز ارائه می‌کنیم.

اما ابتدا بهتر است تأثیرات ناخن بلند بر نوازندگی را بررسی کنیم و مشخص کنیم که ناخن بلند در چه مواقعی به یک مشکل تبدیل می‌شود.

ناخن بلند یعنی چقدر بلند؟

افراد مختلف تعریف یکسانی از بلندی ناخن ندارند. بیشتر نوازنده‌ها هر گونه ناخن که از لبه انگشت فراتر برود را بلند می‌دانند و همواره ناخن خود را کوتاه‌تر از این حد نگه می‌دارند.

به‌طور کلی، اگر ناخن شما در محدوده گوشت انگشت باقی بماند، مشکلی برای نوازندگی ایجاد نخواهد کرد و تا زمانی که ناخن بسیار بلندتر از این محدوده نشده باشد، با مشکل چندانی مواجه نخواهید شد.

ناخن‌های مصنوعی اما داستان متفاوتی هستند. نوازندگان بسیار معدودی ناخن‌های آنقدر بلند دارند که از طول انگشت بیرون بزند. دالی پارتون (Dolly Parton) یکی از معدود گیتاریست‌های تاریخ است که با ناخن اکریلیکی بسیار بلند، ساز می‌زند.

به‌طور کلی ناخنی که از گوشت انگشت فراتر رفته باشد، بلند به حساب می‌آید. اگرچه ساز زدن با چنین ناخنی غیرممکن نیست، اما شاید مجبور شوید به‌منظور حفظ ناخن‌های خود، تغییرات عمده‌ای در روش نوازندگی خود ایجاد کنید.

برای درک بهتر نحوه نوازندگی با ناخن بلند بیایید نگاهی به تأثیرات ناخن بر نوازندگی گیتار بیندازیم.

تأثیرات ناخن‌های بلند

تأثیر ناخن بلند به میزان بلندی آن بستگی دارد و برای ناخن‌های اکریلیک و ناخن طبیعی متفاوت است. اما برخی از تأثیرات برای همه انواع ناخن‌های بلند یکسان هستند.

پرده‌گیری نت‌ها به علت وجود ناخن‌ها بسیار سخت می‌شود. ناخن، سطح مقطع کافی و اجازه اعمال فشار کافی بر روی سیم را برای ما فراهم نمی‌کند. حتی ممکن است فشار دادن سیم‌ها بر روی صفحه انگشت‌گذاری با ناخن، منجر به آسیب‌دیدگی دست یا مچ شود.

این تأثیر هم برای نُت‌ها و هم برای آکوردها ثابت است. تنها استثنا، آکوردهای باره‌دار هستند که در آنها برای نگه داشتن چند سیم در آن واحد، از گوشت زیر انگشت استفاده می‌کنیم. به هر شکل، اگر ناخن‌های دست پرده‌گیر شما بلند باشند، احتمالاً باید فکر تک‌نوازی را از سر خود بیرون کنید.

اما ناخن‌های دست راست اگر بلند باشند و به‌خوبی از آنها مراقبت شده باشد، می‌توانند مفید هم باشند. ضربه زدن به سیم با ناخن و گوشت انگشت می‌تواند صدایی متمرکز و نرم بر روی گیتارهای آکوستیک ایجاد کند که دست‌یابی به آن با ناخن‌های کوتاه بسیار دشوار است. بسیاری از نوازندگان کلاسیک، نوازندگان بانجو و کسانی که به‌صورت ترکیبی مضراب می‌زنند، ناخن‌های دست مضراب‌زن خود را به‌عنوان یک ابزار، بلند نگه می‌دارند.

البته بلندی ناخن‌های دست مضراب‌زن شما هم می‌تواند آثار سوء ایجاد کند. ناخن‌های بیش‌از‌حد بلند ممکن است در اثر حرکت دست، سیم گیتار را گاز بگیرند یا ناخواسته به سیم برخورد کنند. اگر ناخن‌های اکریلیک دارید، فکر مضراب زدن را هم از سر بیرون کنید.

همچنین نگه داشتن مضراب در نزدیکی سیم با ناخن‌های بلند بسیار دشوار است. هرچه مضراب به سیم نزدیک‌تر شود، خطر برخورد ناخن با سیم و ایجاد صدای ناخواسته هم بیشتر می‌شود.

همچنین متأسفانه ناخن‌های بلند امکان نگه داشتن مضراب‌ میان انگشتان را محدود می‌کنند و به‌محض اینکه شروع به نوازندگی کنید، مضراب از بین ناخن‌ها و انگشتان سر می‌خورند.

چگونه با ناخن بلند گیتار بزنیم

پیش از بحث درباره استراتژی‌های نواختن گیتار با ناخن بلند، باید مشخص کنید که آیا حاضرید با ناخن‌های دست پرده‌گیر خود خداحافظی کنید یا نه. اگر پاسخ مثبت باشد، بسیار خوب می‌شود.

می‌توانید ناخن‌های دست مضراب‌زن خود را بلندتر نگه دارید و سبک‌هایی را بنوازید که بیشتر بر نوازندگی با پنجه یا مضراب‌زنی ترکیبی تمرکز دارند؛ مثلاً موسیقی کلاسیک یا کانتری.

اگر حتماً باید ناخن‌های دست پرده‌گیر خود را نگه دارید، پیشرفت شما بر روی گیتار عمیقاً دچار مشکل می‌شود. نمی‌توان به جای نوک انگشتان، با ناخن‌ها سیم را پرده‌گیری کرد. اما می‌توانید با استفاده از تکنیک دالی پارتون، آکوردهای ساده‌تر را بنوازید.

پارتون در حال نوازندگی گیتار
دالی پارتون

دالی پارتون که یک خواننده و نوازنده نامدار در سبک کانتری است، به استفاده از ناخن‌های مصنوعی اکریلیکی علاقه دارد. برای ساز زدن با این ناخن‌ها، او تنها آکوردهای باره‌دار را می‌نوازد تا لازم نباشد ناخن‌های خود را با صفحه انگشت‌گذاری در تماس قرار دهد. ‌او از کوک‌های دست باز، به‌خصوص کوک «می» دست باز برای این کار استفاده می‌کنند. کوک‌های دست باز انواعی از کوک گیتار هستند که با اعمال آنها، وقتی بدون پرده‌گیری به سیم‌ها ضربه بزنید، یک آکورد ماژور را تشکیل می‌دهند. بدین ترتیب، دالی پارتون می‌تواند تنها با استفاده از اعمال فشار توسط یک انگشت بر روی تمام سیم‌ها، هر آکورد ماژوری را بنوازد.

البته این رویه، او را در نواختن آکورد‌هایی با هارمونی پیچیده‌تر به‌شدت محدود می‌کند و دسترسی به آکوردهای مینور را نیز محدود می‌سازد؛ اما اگر در نگه داشتن ناخن‌های دست پرده‌گیر خود مصمم هستید، این تنها روش آزموده برای ادامه نوازندگی است.

اگر حاضرید ناخن‌های یک دست را کوتاه کنید، می‌توانید ناخن‌های دست مضراب‌زن خود را متوسط یا بلند نگه دارید و با پنجه ساز بزنید. برای رسیدن به مطلوب‌ترین نتیجه بهتر است در حالتی به سیم‌ها ضربه بزنید که زاویه بین انگشت و سیم حدود ۴۵ درجه باشد. بدین نحو هم از گوشت انگشت و هم از ناخن استفاده کرده و صدایی گرم، متمایز و قدرتمند خواهید داشت.

سبک گیتار کلاسیک و کانتری، دو سبکی هستند که برای نوازندگان با ناخن‌های بلند مناسب هستند. بسیاری از نوازندگان کانتری از پیک انگشتی (thumb pick) بر روی شست خود استفاده کرده و در کنار آن، از چهار انگشت دیگر خود نیز برای نوازندگی بهره می‌گیرند.

حتی ممکن است بتوانید سبک جز را هم بنوازید. وس مونتگومری (Wes Montgomery)، تمام جملات بسیار سریع خود را تنها با شست خود می‌نواخت.

جمع‌بندی

اگرچه فرا گرفتن تکنیک‌های اشاره‌شده به زمان و تلاش نیاز دارد، اما می‌توان با وجود ناخن‌های بلند بر روی دست مضراب‌زن، قطعاتی پیچیده را اجرا کرد. حفظ ناخن‌های دست پرده‌گیر بسیار دشوارتر است؛ اما اگر تنها می‌خواهید چند آکورد ماژور بنوازید و به همراه آن بخوانید، می‌توانید راه‌هایی برای حل این مشکل پیدا کنید.

متأسفانه اجرای بیشتر سبک‌های موسیقی بر روی گیتار و سایر سازهای زهی، با ناخن‌های بلند بر روی دست پرده‌گیر ممکن نیست و نهایتاً باید بین گیتار و ناخن‌های خود، یکی را انتخاب کنید.

منبع: GuitarFella
مترجم: کیان ایرجی

2 thoughts on “آیا با ناخن بلند هم می‌توانم گیتار بزنم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *