مدیریت کابل‌کشی در پدال‌بورد

ساختن پدال‌بورد کار آسانی است؛ چند پدال را روی پدال‌بورد قرار می‌دهیم، آنها را با کابل به هم متصل می‌کنیم و تمام. ولی سر هم کردن یک پدال‌بورد تمیز به این راحتی نیست.

عبارت “cable management” را در گوگل وارد کنید و تصاویر کابل‌کشی‌های زیبا و مرتب سیستم‌های سرور، وُرک‌استیشن‌ها و غیره را ببینید. “مدیریت کابل‌ها” یک عبارت مصطلح برای شرح دقت، مهارت و هدف‌مندی در کابل‌کشی سیستم‌های الکترونیکی است.

با اینکه مدیریت کابل‌ها در هنگام ساخت پدال‌بورد کمی دشوار است، ولی فواید بسیاری به همراه دارد. این کار تُن ساز شما را حفظ می‌کند، نویزهای ناخواسته را کاهش می‌دهد و در نهایت، کیفیت اجرای شما را بهبود می‌بخشد. از طرف دیگر، یک پدال‌بورد تَر و تمیز، بسیار باثبات و قابل‌اطمینان‌تر عمل می‌کند. کابل‌کشی مرتب و مدیریت‌شده، باعث سرعت عمل در عیب‌یابی و رفع اشکالات شده و در نتیجه زمان بیشتری برای نوازندگی باقی می‌گذارد.

این مقاله، به شما در ساخت یک پدال‌بورد مرتب و قابل‌اطمینان کمک می‌کند.

طرح یک نقشه

قدم اول در مدیریت کابل‌کشی پدال‌بورد، تهیه یک لیست از پدال‌های مورد نظر و طرح یک نقشه از چگونگی چینش آنها در کنار هم روی پدال‌بورد است. این کار یک دید کلی در رابطه با اندازه پدال‌بورد مورد نیاز و جایگاه پدال‌ها روی آن به شما می‌دهد.

شاید ترجیح شما این باشد که بعضی از پدال‌ها بیشتر دم دست باشند؛ مثلاً پدال‌هایی که دارای tap tempo هستند. ترتیب چینش پدال‌ها هم نکته بسیار مهمی است. بعضی پدال‌ها هستند که مثلاً قبل یا بعد از یک پدال خاص، کارایی خوبی ارائه نمی‌دهند. برای مثال، پدال‌های فاز (fuzz) معمولاً زمانی بهترین بازده خود را ارائه می‌دهند که در ابتدای مسیر سیگنال قرار داده شوند؛ زیرا با ولوم گیتار در تعامل هستند. فازها معمولاً پس از بافر (buffer) خیلی خوب کار نمی‌کنند.

نکاتی از این قبیل، باید در ابتدای کار در نظر گرفته شوند تا پس از سرهم شدن پدال‌بورد، دچار گرفتاری نشوید.

وقتی که در انتخاب پدال‌ها به نتیجه رسیدید، نوبت به مجسم کردن چگونگی قرارگیری آنها روی پدال‌بورد می‌رسد. این کار به روش‌های مختلف امکان‌پذیر است، ولی راحت‌ترین راه، کشیدن یک طرح ساده روی کاغذ است. اگر هنوز بعضی از پدال‌های مورد نظر خود را خریداری نکرده‌اید، می‌توانید در اینترنت از ابعاد آنها آگاه شوید. پس از رسم نقشه پدال‌بورد، خواهید دانست که چه سایز پدال‌بوردی مورد نیاز است.

نکته: برای صاحبان پدال‌بورد Pedaltrain، یک اپلیکیشن به نام Pedalboard Planner برای طراحی پدال‌بورد در نظر گرفته شده است که می‌توانید آن را در اینترنت پیدا کنید. این ابزار، ارائه‌کننده انواع مدل‌های Pedaltrain و صدها پدال متداول دیگر با نسبت اندازه‌های دقیق است. شما می‌توانید با استفاده از این اَپ آنلاین، پدال‌بورد خود را با پدال‌های دلخواهتان پُر کنید و تصویر آن را ببینید.

پدال ب.رد

انتخاب پدال‌بورد

پدال‌بوردهای باکیفیت متعددی در بازار وجود دارد. از سوی دیگر شما می‌توانید با صرف کمی وقت، پدال‌بورد خود را در اندازه‌های دلخواه و با استفاده از مواد اولیه‌ای چون چوب بسازید. به هر حال یک پدال‌بورد پیش‌ساخته از جنس آلومینیوم، به واسطه وزن کم و استحکام بالا، یک گزینه خوب است. برندهای معتبر و شناخته‌شده‌ای چون Pedaltrain، فریدمن (Friedman) و وودو لب (Voodoo Lab)، پدال‌بوردهای خوب و باکیفیتی در ابعاد گوناگون به بازار عرضه می‌کنند. به لطف نقشه‌ای که طرح کرده‌اید، ابعاد پدال‌‌بورد خود را می‌دانید و می‌توانید یا یکی برای خود بسازید یا یک پدال‌بورد پیش‌ساخته تهیه نمایید. در نظر گرفتن کمی جای بیشتر (نه خیلی زیاد) روی پدال‌بورد را فراموش نکنید. کسی چه می‌داند؛ شاید یک روز لازم شود.

پدال بورد

کابل‌های به‌اندازه بریده‌شده

یک نکته مهم در مدیریت کابل‌کشی برای پدال‌بورد این است که کابل‌ها نباید بلندتر از اندازه مورد نیاز باشند. کوتاه کردن کابل‌ها به اندازه مورد نیاز، باعث کابل‌کشی زیبا و کارآمد می‌شود.

همچنین سعی شود کابل‌های هدایت‌کننده‌ی آدیو همگی در یک مسیر و موازی با یکدیگر قرار بگیرند. این کار باعث مرتب شدن پدال‌بورد شما می‌شود.

برای ساختن کابل‌های رابط:

  • سعی کنید کابل‌ها به مرتب‌ترین حالت ممکن کشیده شوند و بهترین مسیر از نقطه‌ای به نقطه دیگر را انتخاب کنید.
  • کابل‌ها به اندازه لازم و با حدود ۱ سانتی‌متر اضافه از هر طرف بریده شوند.
  • جک‌ها در دو طرف کابل‌ها متصل شوند، ولی روکش آنها بسته نشود.
  • صحت اتصال جک‌ها با مولتی‌متر امتحان شود.
  • روکش جک‌ها بسته و محکم شود.
  • دوباره صحت اتصالات با مولتی‌متر امتحان شود.

نکته مهم: هرگز نباید مسیر حرکت کابل‌های آدیو با مسیر حرکت کابل‌های برق موازی باشد؛ زیرا این کار باعث ایجاد نویز در مسیر سیگنال می‌شود. اگر مجبور شدید کابل‌های هدایت‌کننده‌ی آدیو را از کنار کابل‌های برق‌رسان عبور دهید، حتماً با زاویه ۹۰ درجه و به شکل + آنها را از روی هم رد کنید.

پدال بورد

ابزارهای مفید

در بازار، دستگاه‌ها و ابزارهایی وجود دارند که به شما در مدیریت کابل‌کشی کمک می‌کنند. اگر به پدال‌بوردهای گیتاریست‌ها و بیسیست‌های حرفه‌ای نگاه کنید، می‌بینید که اکثراً از این ابزارهای سودمند استفاده می‌کنند:

ـ بافر: بافر یک مدار است که خلوص سیگنال گیتار شما را تا انتهای مسیر سیگنال در پدال‌بورد حفظ می‌کند. بافر مخصوصاً در جایی که سیگنال از کابل‌های طولانی عبور می‌کند، بسیار ضروری است. این دقیقاً همان اتفاقیست که در پدال‌بوردها اتفاق می‌افتد و سیگنال گیتار شما از کابل‌های کوتاه و بلند زیادی عبور می‌کند. بافرها در فرمت پدال‌های اختصاصی بافر در دسترس شما هستند، ولی پدال‌هایی هم وجود دارند که buffered bypass هستند و زمانی که در حالت بای‌پس قرار می‌گیرند، کار بافر را انجام می‌دهند.

ـ نویز گیت: نویز گیت‌ها هنگامی که نمی‌نوازید، جلوی عبور سیگنال را گرفته و پارازیت‌های ناخواسته را از سکوت‌ها حذف می‌کنند.

ـ منبع تغذیه: پیشنهاد می‌کنیم برای تغذیه پدال‌های خود یک منبع تغذیه با خروجی‌های جداگانه تهیه کنید. شاید در ابتدا تهیه این دستگاه یک خرج اضافی به نظرتان بیاید، ولی این‌طور نیست؛ وقتی برق باثبات و جداگانه به پدال‌ها برسد، بسیاری از مشکلات مربوط به هام و نویز از میان می‌روند. به‌علاوه، شاید در این صورت نیازی به نویز گیت و حذف‌کننده نویز هم نداشته باشید.

ـ افکت سوئیچر: وقتی صحبت از حفظ خلوص سیگنال به میان می‌آید، افکت سوئیچرها بهترین گزینه هستند. به‌جای اینکه پدال‌ها را به‌صورت سری به هم متصل کنید، با استفاده از سوئیچر می‌توانید یک یا چند پدال مورد نیاز را وارد مسیر سیگنال کنید و در عین حال پدال‌های دیگر را از سر راه سیگنال کنار نگه دارید. ضمن اینکه سوئیچرها سیگنال شما را تمیز نگه می‌دارند، امکان وارد و خارج کردن چند پدال را به‌صورت همزمان و تنها از طریق فشار یک فوت‌سوئیچ فراهم می‌سازند.

پدال بورد

دیگر ملزومات مدیریت کابل‌ها

علاوه بر ابزارهای سودمند ذکرشده، یک سری لوازم کاربردی دیگر نیز برای مرتب‌سازی کابل‌ها در بازار موجود هستند:

  • مولتی‌متر: برای تست و عیب‌یابی مسیر سیگنال.
  • برچسب‌ساز: برای اسم‌گذاری کابل‌های آدیو.
  • بَست‌های کمربندی: برای محکم کردن گروهی از کابل‌ها به هم.
  • بَست‌های ۹۰ درجه: برای خواباندن کابل‌ها روی سطح پدال‌بورد.
پدال بورد

مدیریت کابل‌کشی را به چشم صرف زمان کمتر برای عیب‌یابی و نویز کمتر و در عوض، زمان بیشتر برای نوازندگی با صدایی تمیز و الهام‌بخش نگاه کنید.

مأخذ: وب‌سایت Sweetwater
ترجمه: بابک آخوندی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *