راهنمای خرید اسلاید گیتار

همه دوست دارند مثل یک نوازنده ماهر از اسلاید گیتار استفاده کنند. اسلاید در واقع یک لوله‌ استوانه‌ای توخالی است که با سُر خوردن در طول سیم‌ها، صدایی خاص را تولید می‌کند؛ صدایی که دست‌یابی به آن از طریق پرده‌گیری معمول، دشوار است.

در گذشته نوازندگان از قسمت بالای شیشه نوشیدنی‌ها و داروها به این منظور استفاده می‌کردند. جیمی هندریکس (Jimi Hendrix) هم از شیشه نوشیدنی‌ و یا فندک استفاده می‌کرد. اگرچه اینها همگی تا حدی نیاز نوازنده را رفع می‌کردند، اما خوشبختانه امروزه دیگر نیازی به استفاده از این روش‌ها نیست؛ چرا که هزاران اسلاید در شکل‌ها، سایزها و جنس‌های مختلف در بازار وجود دارد.

اسلاید در انگشت نوازنده قرار می‌گیرد و به همین دلیل، انتخاب آن به مشخصه‌های فیزیکی انگشت نوازنده بستگی دارد و هر فرد باید بنا بر نیاز و صدای مورد نظر خود، مدل مناسب را پیدا کند. مدلی که برای یک فرد خوب است، ممکن است برای دیگری مناسب نباشد و بالعکس. ما در ادامه به نکاتی اشاره خواهیم کرد که می‌بایست در حین انتخاب و خرید اسلاید به آنها توجه کرد.

طول

اسلایدها در طول‌های مختلف ساخته شده‌اند تا نیازهای نوازندگان گوناگون را برآورده کنند. بعضی از نوازندگان اسلایدی را دوست دارند که تمامی شش سیم‌ را پوشش دهد، در حالی که برخی دیگر ترجیح می‌دهند اسلاید کوتاهتر باشد و فقط چند سیم را پوشش دهد. طول کامل اسلاید حدود ۷۰ میلی‌متر است که هر شش سیم را در بر می‌گیرد. معمولاً کوچک‌ترین اسلایدهای موجود، ۲۵ میلی‌متر طول دارند.

طول

سایز

سایز اسلاید به سایز انگشتی که می‌خواهید از آن برای اجرای این تکنیک استفاده کنید، بستگی دارد. نوازندگان معمولاً از انگشت میانی، انگشت حلقه یا انگشت کوچک استفاده می‌کنند. اسلایدی که برای انگشت حلقه مناسب است، برای انگشت کوچک چندان مناسب نیست. در هنگام خرید اسلاید توجه کنید که سایز آن را اندکی بزرگتر بگیرید؛ زیرا در هنگام اجرا، انگشتتان گرم شده، عرق کرده و ممکن است اندکی انبساط پیدا کند و در صورتی که اسلاید شما تنگ باشد، درآوردن آن در انتهای نوازندگی کار سختی خواهد بود. از سوی دیگر، اسلایدی که بیش‌ازحد گشاد باشد نیز کنترل و تکنیک شما و در نتیجه، صدای دریافتی را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

سایز اسلاید با قطر دایره داخلی و خارجی‌اش مشخص می‌شود.

قطر داخلی، قطر قسمتی است که انگشت در آن قرار می‌گیرد. قطر خارجی، قطر سطح مقطع کل اسلاید (از یک لبه تا لبه دیگر) است. برای مثال ممکن است که دو اسلاید دارای شعاع داخلی یکسان ۲۰ میلی‌متر باشند، اما شعاع خارجی یکی بزرگتر باشد که نشان‌دهنده‌ی ضخیم‌تر بودن دیواره آن اسلاید است.

سایز

جنس

اسلاید از جنس‌های مختلفی ساخته می‌شود. از متداول‌ترین مواد می‌توان به شیشه (در مواردی پیرکس)، برنج، کروم، فولاد ضدزنگ و پرسلان اشاره کرد. هر ماده‌ای خواص و شاخصه‌های تُنال خود را دارد و هیچ‌کدام بر دیگری برتری ندارند؛ اما هر کدام صدای متفاوتی را ایجاد می‌کنند و به همین دلیل انتخاب جنس مناسب به سلیقه شما بستگی دارد.

برخی از نوازندگان صدایی تُرد و برخی دیگر صدایی نرم‌تر را می‌پسندند. در زیر کلیاتی از صدایی که از هر ماده انتظار می‌رود ارائه شده است:

شیشه: صدای گرم، تمیز و نرم – وزن کم و به همین دلیل دارای ساستین پایین‌

فولاد: تُن روشن‌تر و سنگین‌تر و ساستین بیشتر از شیشه – متداول در نوازندگی گیتار الکترونیک

کروم: صدای روشن – انتخابی مناسب برای سلایق مختلف

برنج: صدای گرم و پُرطنین – وزن سنگین‌تر

آلومینیوم: سبک – نرم

پرسلان: وضوح بیشتر از شیشه و گرم‌تر از برنج – دیواره ضخیم‌تر – ساستین بهتر

جنس

وزن

وزن اسلاید بیشتر به جنس آن بستگی دارد. البته روشن است که هر چه اسلاید بزرگتر باشد، وزن آن نیز بیشتر خواهد بود؛ اما به‌طور کلی، جنس اسلاید تأثیر بیشتری روی وزن دارد. یک اسلاید برنجی، سنگین‌تر از یک اسلاید شیشه‌ای با همان ابعاد است. دقت کنید که وزن اسلاید با میزان کنترل شما بر روی آن رابطه دارد. برای مثال یک اسلاید سنگین توسط انگشت میانی بهتر کنترل می‌شود تا انگشت کوچک.

اسلایدهای سنگین، عمق صدا و ساستین بیشتری ارائه می‌دهند و از سوی دیگر، کنترل آنها سخت‌تر است و می‌توانند در شروع کار، کمی برای شما دردسر ایجاد کنند.

ویژگی‌های خاص و اسلایدهای منحصربه‌فرد

اگر شکل استوانه‌ای متداول اسلایدها شما را راضی نمی‌کند، برخی از شرکت‌ها اسلایدهایی با شکل‌ها، اندازه‌ها و مشخصه‌های خاص تولید می‌کنند تا راحتی و کارایی‌ این ابزار را افزایش دهند.

نوازندگان برجسته‌ای وجود دارند که شرکت‌های تولیدکننده اسلاید، مدل‌های منحصربه‌فرد و خاص آنها را تولید و عرضه می‌کنند. از جمله آنها می‌توان به Derek Trucks ،Sonny Landreth ،Landreth Brothers ،Keb Mo و Joe Perry اشاره کرد. به‌طور مثال، اسلاید‌های شرکت Rock Slides از جمله اسلایدهای متفاوت موجود در بازار هستند. این اسلایدها به نحوی طراحی شده‌اند تا در هنگام قرار گرفتن در انگشت، حس بهتر و محکم‌تری ایجاد کنند و حرکت اضافی نداشته باشند. همچنین وجود یک برش در انتهای اسلاید به شما اجازه خم کردنِ راحت‌تر انگشتتان را می‌دهد. در انتها باید به قسمت صاف کناری این اسلاید اشاره کنیم که باعث راحت‌تر قرار گرفتن دیگر انگشتان در کنار اسلاید می‌شود.

اسلاید Shy Slide از برند دانلوپ (Dunlop) نیز یک مدل بدیع و خاص است. این اسلاید کوچک با استفاده از یک بند بر روی انگشت قرار گرفته و بسیار هوشمندانه طراحی شده تا مزاحم نوازنده نباشد. Shy Slide به شما امکان می‌دهد که همزمان با نواختن نت‌های معمولی، از اسلاید نیز استفاده کنید.

ویژگی‌های خاص و اسلایدهای منحصربه‌فرد

منبع: وب‌سایت Strings Direct
مترجم: امیر اروجی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *