ME-90: یک مولتی-افکت کوچک و قدرتمند از BOSS

یونیت مولتی افکت باس ME-90

چند ساعت پیش، شرکت باس (BOSS) از یک یونیت مولتی افکت جمع‌و‌جور به نام ME-90 رونمایی کرد که امکانات و توانایی‌های مدل محبوب ME-80 را یک گام فراتر می‌برد.

ME-90 طبق گفته باس، یک دستگاه کوچک، ارزنده و بسیار باکیفیت است که به موتور شبیه‌سازی امپلیفایر مولتی-افکت پرچمدار این شرکت، یعنی GT-1000 مجهز است.

چشمگیرترین ویژگی ME-90 را می‌توان برخورداری آن از سیستم Augmented Impulse Response Dynamics یا به‌اختصار AIRD دانست. این سیستم که پیش از این تنها در مدل GT-1000 وجود داشت، طبق گفته باس می‌تواند تنی بسیار طبیعی، همانند امپ‌های لامپی، همراه با حس نوازندگی بسیار پویا را به ارمغان بیاورد. AIRD قابلیت شبیه‌سازی صدای ۱۱ امپلیفایر مشهور را به ME-90 می‌بخشد و می‌تواند گستره‌ای از تن‌های جذاب، از تن‌های کلین و شفاف تا تن‌های بسیار خشن را تولید کند.

اما علاوه بر این، BOSS ME-90 از یک ویژگی بسیار خوب دیگر نیز بهره‌مند است که وزن سبک و اندازه کوچک آن است. این یونیت، وزنی بسیار کمتر و اندازه‌ای کوچکتر از نسل قبلی خود دارد و همچنین امکان کار با استفاده از باتری را نیز دارد. در واقع شما می‌توانید در صورتی که به برق شهری و یا آداپتور AC این دستگاه دسترسی نداشته باشید، چند باتری درون آن قرار دهید و به استفاده از آن در هر شرایطی ادامه دهید. این قابلیت، انعطاف کاربری بسیار خوبی به ME-90 می‌بخشد و آن را به یک یونیت مولتی-افکت قابل استفاده در تمامی شرایط تبدیل می‌کند. البته شرکت باس، مدت زمانی که این دستگاه می‌تواند با استفاده از باتری کار کند را اعلام نکرده است.

مولتی افکت BOSS ME-90

از دیگر ویژگی‌های ذکرشده در مستندات فنی ME-90 که نظر ما را به خود جلب کرد می‌توان به مبدل‌های سیگنال ۲۴ بیت، امکان پردازش سیگنال با عمق بیت ۳۲ بیت، امکان بارگذاری فایل‌های IR و افکت لوپ داخلی اشاره کرد.

بر روی پنل رویی BOSS ME-90، هشت فوت‌سوییچ و یک اکسپرشن پدال با طراحی جدید وجود دارد که به یک سوئیچ انگشتی ویژه نیز مجهز است.

همچنین این پدال، دو حالت عملکرد کلی موسوم به memory و manual دارد. در حالت memory، کاربر می‌تواند با استفاده از فوت‌سوییچ‌های پدال، پریست‌ها و پچ‌هایی کامل را بارگذاری کند و در حالت manual، می‌توان تمامی تنظیمات دستگاه و انواع پارامترهای صوتی آن را به‌صورت دستی انجام داد. در این حالت، کاربر به هر افکت موجود در پریست به‌صورت مجزا دسترسی دارد و می‌تواند همگی آنها را به‌صورت جداگانه تنظیم یا غیرفعال کند.

در زیر هر فوت‌سوییچ باس ME-90، چراغ‌های نشانگری از نوع LED تعبیه شده است که رنگ آنها با توجه به تنظیمات پدال تغییر می‌کند. این قابلیت می‌تواند کمکی شایان به کاربر در یافتن تنظیمات پدال خود در اجراهای زنده کند. همچنین، این امکان وجود دارد که تمامی چراغ‌های LED فوت‌سوییچ‌های این پدال را بسته به حالت کارکرد آن به شکل ثابت درآورد. در این حالت، تمامی فوت‌سوییچ‌های پدال در حالت manual به یک رنگ و در حالت memory به رنگی دیگر درمی‌آیند.

در بخش بالایی فوت‌سوییچ‌های ME-90، سی عدد ناب تعبیه شده است که می‌توان با استفاده از آنها، به تنظیمات تمامی افکت‌های دستگاه دسترسی داشت و تن آن را با دقتی بالا بسته به شرایط و سبک نوازندگی تنظیم کرد. همچنین، این پدال به ۳۶ پچ پیش‌فرض مجهز است و می‌توان ۳۶ پچ دیگر نیز در آن طراحی و ذخیره کرد.

مولتی افکت باس ME-90

ME-90 نیز همانند سایر مولتی-افکت‌های سری ME شرکت باس، از مجموعه‌ای وسیع از افکت‌های طراحی‌شده توسط باس برخوردار است؛ اما در این مدل جدید، افکت‌ها در هفت دسته مختلف ارائه شده‌اند که شامل چند افکت محبوب و مهم از پدال مولتی-افکت پرچمدار باس، یعنی GT-1000 نیز می‌شود.

یک لوپ send/return نیز در این دستگاه تعبیه شده است که می‌توان با کمک آن، پدال‌های دیگر را به زنجیره سیگنال دستگاه افزود. در صورتی که پدالی به ME-90 متصل باشد، این دستگاه می‌تواند خاموش یا روشن بودن آن را در قالب یک پچ در خود ذخیره کرده و همچنین سیگنال آن را در زنجیره سیگنال امپ و گیتار، در پیش و یا پس از افکت شبیه‌ساز امپ قرار دهد.

مولتی افکت باس ME-90، هم‌اکنون و با قیمت ۳۴۹.۹۹ دلار در بازار جهانی قابل خریداری است.

منبع: Guitar.com
نویسنده:‌ Tamzin Kraftman
مترجم: امیر تولی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *