RV-200: یک پدال ریورب قدرتمند از Boss

پدال ریورب BOSS RV-200

روز گذشته، شرکت باس (Boss) از یک پدال ریورب جمع‌وجور به نام RV-200 Reverb رونمایی کرد که جدیدترین عضو از سری پدال‌های ۲۰۰ این شرکت به شمار می‌آید.

رونمایی از RV-200، مدت‌ها قبل توسط دنبال‌کنندگان دنیای گیتار پیش‌بینی می‌شد. در واقع از پنج سال پیش و با عرضه اولین محصولات سری ۲۰۰ یعنی DD-200 و MD-200 تا به امروز، شرکت باس در حال تولید نسخه‌هایی جمع‌وجور از پدال‌های سری ۵۰۰ خود است و از همان اول نیز انتظار می‌رفت که نسخه‌ای کوچک از پدال ریورب سری ۵۰۰ نیز به این سری افزوده شود.

پیش از RV-200 Reverb، آخرین مدل‌هایی که باس به سری ۲۰۰ افزود، پدال‌های IR-200 و SY-200 بودند که در کنار مدل‌های پیشین این سری، یعنی EQ-200 ،OD-200 ،DD-200 و MD-200 قرار گرفتند. اما در رونمایی تمامی این محصولات، سوالی در ذهن طرفداران و مشتریان شرکت باس نقش بسته بود و آن سوال این بود که چه زمانی قرار است RV-200 به این سری اضافه شود؟

اکنون، باید بگوییم که رؤیای نوازندگانی که برای چنین محصولی انتظار می‌کشیدند، برآورده شده است و با نگاهی به مشخصات این پدال جدید، به نظر می‌رسد که این انتظار طولانی‌مدت، ارزش محصول نهایی را داشته است.

RV-200 در هسته خود دقیقاً همانند هم‌خانواده‌های خود طراحی شده است و همچون آنها، با هدف ارائه امکانات و قابلیت‌های محصول مشابه در سری ۵۰۰، با قیمتی پایین‌تر و در اندازه‌ای کوچکتر خلق شده است.

این پدال به یک DSP انحصاری و پردازشگر ۳۲ بیت floating-point مجهز است و می‌تواند افکت پردازش‌شده را با نرخ نمونه‌برداری ۹۶ کیلوهرتز پخش کند.

پدال ریورب BOSS RV-200

طبق گفته باس، هر الگوریتم افکت در RV-200 Reverb، با جزئیات و کیفیت صدایی فوق‌العاده پخش می‌شود و می‌تواند نیاز نوازندگان، چه در استودیو و چه در اجراهای زنده را به بهترین نحو برآورده کند. با توجه به اینکه با یک پدال از شرکت Boss روبرو هستیم، انتظار داریم این ادعاها تا حد زیادی واقعیت داشته باشند.

RV-200 از ظاهری ساده و یک رابط کنترلی سرراست برخوردار است که از دو فوت‌سوییچ، هفت ناب کنترلی، دو دکمه در پنل جلویی و یک صفحه نمایش در همین بخش تشکیل شده است.

از انواع ریورب قابل تولید توسط این دستگاه می‌توان به انواع عادی ریورب اعم از Room ،Hall ،Plate و اسپرینگ و انواعی نامتداول از آن همچون افکت‌هایی موسوم به Reverse ،Shimmer ،Gate ،Lo-Fi ،Slowverb ،Modulate و +Delay اشاره کرد.

یک حالت ریورب جدید موسوم به Arpverb نیز توسط RV-200 قابل تولید است که طبق توصیف باس، با ترکیب الگوریتم‌های ریورب اتمسفریک پدال، آرپژ‌هایی جذاب و غیرمعمول به صدا می‌افزاید و بعدی رویاگونه به آن می‌بخشد. این افکت در ویدیوی معرفی این محصول نیز به نمایش گذاشته شده است و به نظر می‌رسد که می‌تواند افکتی بسیار جذاب، خصوصاً برای موسیقی‌هایی در سبک امبینت باشد.

طبق گفته باس، مجموعه بزرگ ریورب‌های قابل تولید توسط RV-200، با هدف پوشش بازه‌ای وسیع از اصوات و سبک‌های موسیقی، از تن‌هایی کلاسیک تا اصواتی فضایی و بی‌سابقه تدارک دیده شده‌اند که می‌توان با استفاده از آنها، صداهایی آشنا و یا اعجاب‌انگیز تولید کرد.

برای تنظیم هر یک از افکت‌های قابل تولید توسط این دستگاه می‌توانید از رابط کنترلی نسبتاً کامل آن استفاده کنید که از ناب‌هایی به نام‌های Pre-Delay ،Time ،Effect Level ،Parameter ،High و Low تشکیل شده است. علاوه بر این موارد، یک ناب موسوم به Density نیز بر روی پنل رویی این پدال تعبیه شده است که کنترل شدت افکت در حال تولید را امکان‌پذیر می‌کند.

پدال ریورب BOSS RV-200

بر روی بدنه RV-200 دو فوت‌سوییچ قابل برنامه‌ریزی تعبیه شده است که می‌توان وظایف بسیاری را به آنها محول کرد. به‌علاوه، این پدال می‌تواند از طریق ورودی‌های خود، میزبان یک اکسپرشن پدال و فوت‌سوییچ مجزا نیز باشد.

یک قابلیت موسوم به Hold نیز در این محصول تعبیه شده است که به کاربر امکان می‌دهد تا پریست یا افکت در حال تولید توسط پدال را در زمانی که افکت قبلی در حال پخش است، تغییر دهد. این افکت از طریق یکی از فوت سوییچ‌های پدال قابل دسترسی است.

همانطور که انتظار می‌رفت، Boss RV-200 پریست‌های بی‌شماری در خود دارد و علاوه بر این، امکان ذخیره‌سازی ۱۲۷ پریست جدید را نیز به کاربر می‌دهد. همچنین این پدال از اتصالات MIDI نیز برخوردار است و می‌تواند از این طریق، به شکلی عمیق‌تر نیز با ستاپ‌های استودیویی همخوان شود‌.

اما آیا محصول جدید باس، ارزش انتظار چندین ساله طرفداران این شرکت را داشته است؟ ویدیوی دموی این پدال، نوید محصولی با امکانات و کیفیت فوق‌العاده را می‌دهد و به دنبال همین امر، انتظار داریم که پس از عرضه به بازار، به‌سرعت محبوبیتی قابل توجه برای خود کسب کند. می‌توان انتظار داشت که RV-200 به‌آسانی به رقیبی قدر برای محصولات میان‌قیمت شرکت‌هایی همچون Strymon تبدیل شود.

پدال ریورب باس RV-200، هم‌اکنون و با قیمت ۲۷۰ دلار، در بازار جهانی قابل خریداری است.

منبع: Guitar World
نویسنده: Matt Owen
مترجم: امیر تولی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *