رونمایی BOSS از نسخه مدرن پدال محبوب ادی ون هیلن

رونمایی BOSS از دو پدال دیلی پیشرفته

امروز، شرکت باس (BOSS) از دو پدال دیلی دیجیتال جدید به نام‌های SDE-3000D و SDE-3000EVH رونمایی کرد که از امکانات و قابلیت‌های قابل توجهی برخوردارند. هر دوی این دو دستگاه‌ها، بر اساس دیلی دیجیتال Roland SDE-3000 طراحی شده‌اند که در دهه هشتاد میلادی به بازار عرضه شد و طرفداران مشهور بسیاری چون اریک کلپتون، استیو وای، نیل یانگ، استینگ و ادی ون هیلن داشت.

هر دو پدال از امکانات گسترده‌ای برخوردارند؛ اما نسخه‌ای که نام EVH یا ادی ون هیلن را یدک می‌کشد، از ورودی/خروجی‌ها و پریسِت‌های بیشتری برخوردار است تا کاربران بتوانند افکت دیلی مورد استفاده ون هیلن در اجراهای زنده را بازآفرینی کنند.

در ادامه خبر، نگاهی می‌اندازیم به این دو محصول جدید از شرکت باس.

BOSS SDE-3000D

طبق ادعای BOSS، مهندسان این شرکت با دقت و وسواس بسیار زیاد، تمام فاکتورهایی که در پدید آمدن صدای منحصربه‌فرد پدال دهه هشتادی SDE-3000 دخیل هستند را بررسی و تحلیل کرده‌اند تا آنها را در SDE-3000D و SDE-3000EVH پیاده‌سازی کنند. این فاکتورها شامل مواردی چون پردازش دیجیتال پیچیده و رفتار غیرخطی مدار آنالوگ SDE-3000 می‌شوند. تمام این پارامترها در قالب پریست در پدال جدید باس نیز در اختیار کاربر قرار گرفته‌اند و می‌توان به‌سادگی و از طریق رابط جذاب دستگاه، به آنها دسترسی داشت.

پدال دیلی BOSS SDE-3000Dبا اینکه ماهیت صوتی SDE-3000D شباهت زیادی به نسخه دهه هشتادی خود دارد، اما چند قابلیت جدید به آن افزوده شده است که انعطاف‌پذیری این محصول را مضاعف می‌کند. به‌عنوان مثال، SDE-3000 فقط از قابلیت عملکرد مونو برخوردار بود؛ اما در SDE-3000D دو پردازنده دیلی مستقل تعبیه شده است که می‌توان آنها را در حالت سری یا موازی تنظیم کرد و هر یک از آنها دارای تنظیمات جداگانه و امکان انتخاب از میان ماژولیشن مونو یا استریو هستند.

به‌علاوه، BOSS SDE-3000D به ۱۰۰ فضا برای ذخیره‌سازی پیش‌فرض‌های کاربر، ورودی‌ها و خروجی‌های استریو، اتصال MIDI از طریق جک‌های ۳.۵ میلی‌متری و یک جفت سوکت TRS برای اتصال پدال اکسپرشن برخوردار است.

BOSS SDE-3000EVH

SDE-3000EVH در همکاری با ادی ون هیلن طراحی شده است و هدف از ساخت آن، ارائه همان افکت دیلی استریوی مشهوری است که در اجراهای زنده ون هیلن، نقشی محوری ایفا کرده است.

اگر به‌خوبی با تجهیزات ون هیلن آشنایی داشته باشید، احتمالاً می‌دانید که او از دهه نود میلادی، در بسیاری از اجراهای زنده خود، از سه کابینت اسپیکر بهره می‌گرفت که به کابینت وسط فقط یک سیگنال خشک ارسال می‌شد و کابینت‌های چپ و راست نیز فقط سیگنال استریوی پردازش‌شده با افکت‌های ماژولیشن و زمان-محور (مثل دیلی، ریورب و …) را دریافت می‌کردند. این روش موجب پدید آمدن سانداستیجی وسیع و عمیق می‌شد و امروزه طرفداران زیادی در بین گیتاریست‌ها دارد.

پدال دیلی باس SDE-3000EVH

SDE-3000EVH به تمام امکانات برادر کوچک‌تر خود یعنی SDE-3000D مجهز است؛ اما ورودی/خروجی‌ها و امکاناتی دیگر نیز به آن افزوده شده است تا کاربر بتواند ستاپی همچون ستاپ ون هیلن ایجاد کند.

در واقع، این پدال، علاوه بر ورودی‌ها و خروجی‌های موجود در SDE-3000D، از اتصالات اضافه‌ای بهره‌مند است که دو حالت اتصال مختلف را امکان‌پذیر می‌کند: ۱- اتصال استاندارد استریو (راست/چپ) و ۲- ارسال یک سیگنال خشک و دو سیگنال پردازش‌شده. حالت دوم به نوازنده امکان می‌دهد که ستاپ منحصربه‌فرد ون هیلن که پیش‌تر درباره آن صحبت کردیم را در اجراهای زنده‌ خود شکل دهد.

همچنین، هر یک از این دو حالت، دارای چهار پریست هستند که گستر‌ه‌ای از صداهای محبوب EVH را در اختیار کاربر می‌گذارند.

زمان عرضه و قیمت SDE-3000D و SDE-3000EVH

این دو پدال دیلی از امروز در بازار جهانی قابل خریداری هستند. قیمت SDE-3000D و SDE-3000EVH به‌ترتیب حدود ۵۰۰ و ۶۰۰ دلار اعلام شده است.

منبع: Sound On Sound

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *