DM-101: قدرتمندترین پدال دیلی آنالوگ Boss

پدال دیلی باس

چندی پیش، شرکت باس (Boss) از یک پدال دیلی آنالوگ به نام DM-101 رونمایی کرد که امکاناتی بی‌نظیر در خود دارد.

DM-101 از هشت تراشه دیلی آنالوگ از نوع BBD (مخفف Bucket Brigade Device) برخوردار است که آن را به یک یونیت دیلی با هسته‌ای تماماً آنالوگ تبدیل می‌کنند؛ اما این هشت تراشه، به وسیله یک CPU مدرن و قدرتمند کنترل می‌شوند که امکاناتی گسترده همچون قابلیت انتقال داده MIDI و پریست‌های منتوع را به پدال می‌افزاید.

یونیت‌های BBD یا Bucket Brigade Device، نوعی ویژه از افکت دیلی آنالوگ هستند که اولین بار در دهه هفتاد میلادی به بازار عرضه شدند. این فناوری را می‌توان اولین فناوری دیلی آنالوگ دانست که به پدال‌های گیتار راه یافت و یکی از نخستین پدال‌های دیلی در دنیا که این فناوری را به کار می‌گرفت نیز مدل مشهور DM-2 از Boss بود. فناوری BBD ماهیت صوتی گرم و خاصی را به صدای ساز می‌افزاید که باعث شده است طی پنج دهه گذشته، به یکی از پرطرفدارترین انواع افکت دیلی در میان نوازندگان و آهنگسازان تبدیل شود.

شرکت Boss با تجهیز مدل جدید DM-101 به یک CPU قدرتمند، سعی داشته تا امکانات فراوان و آسانی کاربری یک پدال دیلی دیجیتال را با ماهیت صوتی گرم و جذاب پدال‌های BBD ترکیب کند و در واقع، محصولی بی‌نقص را به بازار ارائه کند. مشخصات فنی و امکانات بی‌نظیر این دستگاه نیز تأییدی بر این امر هستند.

باس DM-101 از ۱۲ حالت افکت کلی برخوردار است که شامل یک حالت آنالوگ ویژه با قابلیت ارائه افکت دیلی با حداکثر طول ۱۲۰۰ میلی‌ثانیه، یک حالت با تنی الهام‌گرفته از ماهیت صوتی ویژه مدل افسانه‌ای DM-2، حالت‌های شبیه‌سازی دیلی‌های نواری مولتی-هد و شش حالت استریو مختلف می‌شود. گفته می‌شود که حالت‌های افکت استریو در DM-101، می‌توانند میدان صوتی منحصربه‌فرد و بسیار وسیع آن را به نمایش بگذارند.

پدال دیلی باس DM-101

طبق ادعای Boss، این پدال می‌تواند بازه‌ای بسیار وسیع از انواع دیلی آنالوگ، از تن‌های وینتج و خام گرفته تا تن‌های آنالوگ مدرن با شفافیتی بسیار بالا را تولید کند. با توجه به این گفته‌ها، می‌توان انتظار داشت که ماهیت صوتی DM-101، فراتر از نمونه‌های آنالوگ قدیمی باشد و بتواند صدایی شفاف و روشن نیز تولید کند.

BOSS DM-101 نیز همانند تمامی پدال‌های دیلی آنالوگ BBD، به کنترل‌هایی مجهز است که می‌توان با استفاده از آنها، ماژولیشن افکت را تنظیم کرد. همانطور که می‌دانید، چیپ‌های BBD علاوه بر دیلی، در ساخت افکت‌های کورس (chorus) نیز استفاده می‌شوند و عملکردی بسیار جذاب در این زمینه نیز دارند. به لطف برخورداری از کنترل‌های ماژولیشن، DM-101 نیز می‌تواند علاوه بر دیلی، افکت کورس را نیز به سیگنال بیفزاید. از دیگر کنترل‌های مهم تعبیه‌شده در DM-101، می‌توان به کنترل tap tempo برای تنظیم زمان‌بندی فیدبک‌های دیلی و یک سوییچ برای تغییر نت افکت دیلی اشاره کرد. همچنین، یک ناب موسوم به Variation نیز در پنل کنترلی این یونیت تعبیه شده است که می‌توان به وسیله آن، پارامترهایی مختلف را در هر حالت صوتی پدال تنظیم و کنترل کرد.

اما همانطور که گفته شد، DM-101 به لطف برخورداری از یک CPU مدرن، می‌تواند امکاناتی بسیار متنوع و کاربردی را نیز ارائه کند که پیش از این معمولاً تنها در پدال‌های دیلی دیجیتال وجود داشتند. از چشمگیرترین این امکانات باید به چهار حافظه داخلی برای ذخیره‌سازی انواع پریست، ورودی و خروجی MIDI و سازگاری با ستاپ‌های wet/dry اشاره کرد.

همچنین قابلیت‌هایی همچون امکان پخش افکت در حالت بای‌پَس و اتصال اکسپرشن پدال و فوت‌سوییچ نیز در باس DM-101 تعبیه شده است که می‌توان گفت انعطاف کاربری آن را به سطحی بی‌رقیب می‌رسانند.

این دستگاه بدنه‌ای عریض، تقریباً به عرض دو پدال عادی کوچک دارد که طراحی آن، دقیقاً شبیه به دیلی‌های مشهور شرکت باس، یعنی DM-2 و Space Echo است.

پدال دیلی باس DM-101

شرکت Boss ادعا می‌کند که DM-101 می‌تواند بهترین پدال دیلی آنالوگ دنیا باشد؛ با توجه به مشخصات فنی این محصول، می‌توان گفت که این ادعا چندان هم بی‌راه نیست و پدال‌های دیلی آنالوگ بسیار معدودی در بازار وجود دارند که می‌توانند با آن رقابت کنند.

پیش از عرضه DM-101 به بازار نیز پدال‌های دیلی آنالوگ که به قابلیت tap-tempo مجهز باشند در بازار موجود بودند که از آن جمله می‌توان به MXR Carbon Copy Deluxe و DOD Rubbernecker اشاره کرد. همچنین Seymour Duncan Vapor Trail Deluxe علاوه بر این قابلیت، از امکاناتی دیگر همچون قابلیت ذخیره‌سازی پریست نیز برخوردار بود و تا پیش از عرضه DM-101 به بازار، قطعاً پیشرفته‌ترین پدال دیلی آنالوگ موجود در بازار بود. اما شرکت Boss در ساخت DM-101، به‌واقع سنگ تمام گذاشته و تقریباً تمامی امکانات قابل دستیابی در یک پدال دیلی را در این محصول جدید تعبیه کرده است. این امر باعث شده است که DM-101 حتی توان رقابت با پیشرفته‌ترین پدال دیجیتال بازار، یعنی BOSS DD-500 را نیز داشته باشد.

پدال دیلی باس DM-101، از ماه جولای سال جاری در بازار جهانی قابل خریداری خواهد بود. این محصول به دنبال امکانات فراوان خود، قیمتی نسبتاً بالا نیز دارد و برای خریداری آن باید ۴۹۹ دلار هزینه کنید.

منبع: Guitarworld
نویسنده: Michael Astley-Brown
مترجم: امیر تولی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *